Görüş Bildir
Haberler
ABD’den CEL Altcoini’ne Sert Yaptırımlar! Yatırımcıların Dikkatli Olması Tavsiye Ediliyor!

etiket ABD’den CEL Altcoini’ne Sert Yaptırımlar! Yatırımcıların Dikkatli Olması Tavsiye Ediliyor!

Son günlerde kripto para düzenleyicileri tarafından yeni kararlar ve yasaklar alınmaya başlandı. Yeni hedefleri ise kısaltması CEL olan Celsius adlı coin. New Jersey ve Teksas eyaletlerinin düzenleyicileri oldukça endişe verici kararlar aldı. Gelin bu kararları birlikte bir göz atalım.

Bu içerik bilgilendirme ve eğlence amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin önemli kentlerinden bir olan New Jersey de kritik bir karar alındı. Menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto kredi platformu ve CEL isimli altcoin projesinin arkasındaki ağ olan Celsius’a eyalette hizmete sunduğu faiz hesapları tekliflerini durdurmasını emretti. Bir gün sonraysa aynı karar Teksas Eyaletinde de verildi. Aynı zamanda şubat ayında duruşma olacağı da duyuruldu.

Peki bu kararların sebebi ne?

Peki bu kararların sebebi ne?

New Jersey ve Teksas eyaletinin resmi açıklamalarına göre yasakların ana sebebi Celsius adlı coinin eyalet vergi yasalarına uymaması. Örnek vermek gerekirse Tether ve USDC gibi stablecoin’ler yüzde 8,88 vergi oranında işlem yaparken Celsius yüzde 17 civarlarında işlem yapıyor. Eyalet yasalarına göre bu durum usulsüz.

Ek olarak Texas ve New Jersey, Celsius’un API ortak programının bu tür hesapların erişimini artırdığını söylüyor çünkü TSSB’ye göre “Celsius API Ortakları daha sonra müşterilerine kayıtsız Celsius Kazanç Faiz Getiren Hesaplar sunabilir ve satabilir. Kayıtsız işlemler yüzünden de vergi kaçakçılığı  gibi suçları takip etmesi oldukça zor oluyor. Teksas ve New Jersey eyaletleri bu duruma engel olmak için yeni kararlar verdiğini açıkladı. Eğer sunulan iddialar doğruysa şirket kanun dışı yapılan satışlarla 14 milyar dolar kazandı.

Şubat ayında yapılacak olan soruşturmada neler olabilir?

Şubat ayında yapılacak olan soruşturmada neler olabilir?

Duruşmaysa 14 Şubat 2022’de İdare Hukuku Hakimi huzurunda görülecek. Yargıç iddialarını kabul ederse Celsius eyalette kripto para birimi hizmetlerini gerekli lisans olmadan sunmayı bırakmak zorunda kalacak. Aynı zamanda daha önce bahsettiğimiz kanunsuz yolarla kazanıldığı iddia edilen 14 milyar dolar içinde ayrı bir ceza verilmesi bekleniyor. Durumu yorumlayan Başsavcı Vekili Andrew J. Bruck şöyle dedi:

Durum hakkında yorum yapan Başsavcı Vekili Andrew J. Bruck şu sözleri söyledi:

Durum hakkında yorum yapan Başsavcı Vekili Andrew J. Bruck şu sözleri söyledi:

''Kripto para piyasasında faaliyet gösteren finans şirketleri dikkat çekiyor. New Jersey’de menkul kıymet satıyorsanız New Jersey’nin yatırımcı koruma yasalarına uymanız gerekir. Kripto para birimleriyle uğraşan şirketler gözetimden muaf değil.''

Celsius CEO’sundan cevap...

Celsius CEO’sundan cevap...

Celsius CEO’su ABD eyalet yasalarına uymama iddialarını yalanladı. Aynı zamanda Projenin CEO’su tüm protokol hizmetlerinin şimdilik etkilenmeyeceğine söz vererek yatırımcılarının da korkularını gidermeye çalıştı.

Yatırımcıların korkularını gidermeye çalışmış olsa da durum oldukça endişe verici dikkatli olunmasında fayda var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın