Anadolu Ajansı, İlk Bülteni 99 Yıl Önce Bugün Servis Etti

 > -

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 6 Nisan 1920'de kurulan Anadolu Ajansı, ilk bültenini 99 yıl önce bugün yayına verdi.

Günün zor şartları altında kurulan AA, ilk haberlerini servis etmeye 12 Nisan 1920'de başladı.

Ajansın servis ettiği ilk bülten şöyle:

"Devlet merkezimizin düşman işgali altına geçmesi üzerine Anadolu ve Rumeli'nin Müdafaa-i Hukuk azim ve kararlılığı içinde yiğitçe harekete geçtiği şu sıralarda, din ve vatan kardeşlerimizin en doğru haber ve bilgiler alabilmelerini sağlamak için kurulan Anadolu Ajansı, bugünden itibaren göreve başlıyor. Bugün alınan haber ve bilgilerin oralarda da mümkün olduğu kadar fazla kimse tarafından okunup bilinmesi gereğini arz ve açıklamaya yer yoktur. Bu amaçla oralarda dahi özel örgütler meydana getirerek, her gün vereceğimiz bilgilerin telgrafhane kapılarında siyah levhalar üzerine yazılması ve yeterli araç olan yerlerde basılması, yayınlanması ve dağıtılması, nahiyelere ve hatta köylere kadar gönderilmesi hususlarının yerine getirilmesini hepinizin vatan ve millet sevgisinden ve yardımlarından rica ederiz."

6 Nisan'da, kuruluşunun 99. yılında faaliyetlerini ve yapısını anlatan bir metin ile infografik paylaşan Anadolu Ajansı, kurucusu Atatürk'e yer vermemişti.

AA, seçim sonrası kesintiye uğrayan veri akışı nedeniyle de tepkilerin odağına yerleşmişti.

Herkes Açıklama Bekliyor! Saatlerdir Veri Akışı Yapmayan Anadolu Ajansı'na Tepkiler Giderek Artıyor! - onedio.com
Herkes Açıklama Bekliyor! Saatlerdir Veri Akışı Yapmayan Anadolu Ajansı'na Tepkiler Giderek Artıyor! - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir