Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

90'larda Ergen Olanların Hatırlarken Gözlerinden Sicim Gibi Yaş Süzeceği 15 Nostaljik Şey

14PAYLAŞIM

90'lı yıllar, herkes için bir geçiş süreciydi. Modernleşmenin, teknolojinin ve başka dünyaların yeni yeni tanındığı bu dönemde genç olanlar, epey güzel tecrübeler yaşadı. Aşağıda sıraladığımız şeyleri değil liseliler, üniversiteliler bilmez. Bilse bilse 90'larda ergenliğini sindire sindire yaşamış şimdinin yetişkinleri bilir.

Zaman çok hızlı akıp geçiyor. Siz daha dün gelecek planları yaparken, bir bakıyorsunuz o geleceğin içinde yaşamış ve hatta bir sonraki bölüme geçmişsiniz. Buyrun nostalji turumuza:

1. Okul çantası olarak asker çantası kullanmak ve çantanın üstüne tükenmez kalemle yazılar yazmak

Özellikle ortaokuldan liseye geçen ergenlerin en büyük modalarından bir tanesi olduğunu söylemek mümkün. Böyle bir asilik, ne bileyim düzene bir baş kaldırı gibi bir şeydi adeta.

2. "İyyoooo heeeee" diye bağıra bağıra Zombie şarkısını söylemek

The Cranberries'in bu ünlü şarkısını zamanında kulakları kanata kanata söyleyenlerle el ele tutuşalım. Zombie şarkısının "In your head" kısmını İYYOOOO HEEEEE diye söylemek bir tutku, adeta bir gelenekti.

3. Evde herkes yattıktan sonra çaktırmadan kırmızı noktalı Tutti Frutti şovlarını seyretmek

Bir gençliğin geceleri bu şovlarla heba oldu. Hadi bu neyse de, Cine 5'in şifreli yayınlarından "Hımm bu galiba kadının şeyi" diye tahminler yaparken gözleri bozmak asla vazgeçilmez bir zevkti. Şu an gözlük takan arkadaşlarınızın sebebi bu programlar.

4. Beverly Hills 90210 dizisini deli gibi seyredip Brandon ve Brenda'ya platonik aşık olmak

Ergen dizilerinin bir başkanı seçilecekse o da bu dizidir! Kusursuz ailelerin çocukları, yakışıklı ve güzel gençlerle dolu bir mahalle düşünün. Düşünemediniz di mi? İşte o yüzden bu diziye bayılıyorduk.

5. Hey Girl ve Blue Jean dergilerinin yeni sayıları çıkar çıkmaz gazete bayisine koşmak

Ne kadar da güzel okuyan bir nesilmişiz, şimdi daha iyi anlaşılıyor. Popüler kültürün nabzı işte bu dergilerden takip ediliyordu. O zamanlar nerdeeee Onedio falan tabi...

6. Mirkelam'ın gecenin bir yarısı koşarak meşhur olduğu klibini seyrederek yeni bir yıldızın doğuşuna şahit olmak

Cem Özer'in "Laf Lafı Açıyor" programını hatırlamayan liseli bile değildir! işte o programa Mirkelam ilk defa katılmış ve klibi yayınlanmıştı. Ertesi sabah herkes okulda birbirine bu adamdan bahsediyor ve şarkıyı aklında kaldığı kadarıyla mırıldanıyordu. Hey gidi günler...

7. Asi olacam diye simsiyah giyinip konu komşu tarafından satanist sanılmak

Vallahi ne badireler atlatmışız, nelerle yaftalanmışız! Siyah giymek, bir ergenin en büyük tutkusudur. O zamanlar metalci tişörtleri falan aşırı modaydı. Böyle giyinince de Şükran Teyze tarafından "7 numaranın çocuğu satanist olmuş" dedikodusu çıkması kaçınılmazdı.

8. Evde kimse yokken 900'lü hatları bir kaç saniyeliğine aramak

Büyük bir adrenalin. Çünkü 900'lü hatları arayıp evine incir ağacı diktiren ergenlerin hikayeleri ile sarsılıyordu ortalık. İnsan hem korkuyor hem de merak ediyordu. Düşünsene, telefonun ucunda Tarkan var ama annenler konuşmana izin vermiyor. Nasıl duracaksın?

9. Cartel'in en az bir tane şarkısını hızlı hızlı ezbere söylemek

"Carteeeel bir numara en büyüüük"den başlayıp "Gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var?" kısmına kadar takılmadan söyleyebiliyorsanız siz gerçek bir 90'lar ergenisiniz demektir.

10. Radyo programlarına telefonla bağlanıp DJ'den istek şarkı istemek

Özel radyoların çıkışı 90'lı yılların gençleri için inanılmaz bir yenilikti. Üstelik kendi sesini milyonlara duyurabilme imkanın da vardı. Yani şimdi internet nasılda o zamanlar radyonun gücü de öyleydi. Süper Fm falan şahane olaylardı....

11. First Class, Caldion, Jagler, Emotion gibi parfümleri sıkmadan evden çıkmamak

O zamanın parfüm modası çok belliydi. Şimdiki gibi nerde o pahalı parfümler? O yüzden hemen hemen herkes aynı parfümleri kullanırdı ama kimse de şikayet etmezdi. Şimdi yine var bunlardan da kimse yüzüne bakmıyor.

12. Sadece CD çalan Discman'i teknolojinin geldiği son nokta zannetmek

i.imgur.com

Kasetlerin hükümdarlığını ele geçiren nesnelerdir CD'ler. Pahalıydı ve CD satın almak inanılmaz jantiydi. Bu yüzden taksilerin aynalarında asılı bi sağa bi sola sallanan CD'ler bulunurdu. Hele ki bir Discman sahibi iseniz sizin havanız kimsede yok demekti!

13. Hafta sonu gazete alırken Şamdan'lı olanından seçmek

Şamdan dergisi de bir neslin aklını oynatmasına sebep olan materyallerden. İçinde magazin vardı ama daha çok ünlüler erotik pozlar veriyordu. Üstelik bunu almak için gazeteye şimdinin 2 TL'si kadar fark veriliyordu.

14. Saçları buzağı gibi ortada ayırıp kulak hizasında küt bırakmak

Neden? Çünkü kızlar öyle seviyordu. Hatta birbirlerine konuştukları çocuğun küt saçlı olduğunu söyleyip hava atanlar bile vardır. Demek ki bu da aykırı bir tavırmış zamanına göre.

15. "Çıktığın kişiyi" ev telefonundan arayıp annesi-babası çıkınca suratlarına kapatmak

Ya işte Whatsapp'ın kıymetini bildiniz mi şimdi? O zamanlar aşk yaşamak demek, belli bir mücadeleyi göze almak demekti. Yalnız sevgilin telefona çıkmayınca annesinin-babasının suratına telefonu kapatmak da epey ayıp bir şeymiş.

Ahhh ahhh! Biz büyüdük ve kirlendi dünya sevgili arkadaşlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
momster

Hepsini yaptım 😁

portakalkedisii

90lar... O zaman ki Yokluğun aslında ne kadar büyük varlık olduğunu şimdi anlıyorum... Öyle çok isterdim ki o yıllara donebilmeyi.

ramonelindio

iyo hee iyo heeee dağa vee dağa vee dağa vee e e e e o o o o

teterboro

güzel günlerdi. daha özgürdük. tv de kırmızı noktalı filmli günler vardı. şimdi olsa kıyamet kopar..

begonvila

15 ahh ahh o günler. Bide o telefonlar oturma odasında baş köşede durur. Evde misafir vardı. Telefon çaldı, benimki arıyor, canım cicim falan bende kem küm herkes bana bakıyor dikkatle. Bi de KİM KİM diye sorup duruyorlar. Yanlış numara falan, kızarmalar..

Görüş Bildir