Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Yaşındaki Çocuk, Duruşma Öncesi Kalp Krizinden Yaşamını Yitirmişti: Cinsel İstismar ile Suçlanan Sanığın Tutuklanma Talebi Reddedildi

 > 
51bPAYLAŞIM

İzmir'de, geçen yılın temmuz ayında cinsel istismara uğradığını ailesine anlatan 9 yaşındaki bir çocuk, o günden sonra bunalıma girerek içine kapanmıştı. Okula da gidemeyen küçük kız, sanık ile yüzleştirileceği duruşmadan iki gün önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiş, çocuğun kalp krizi nedeniyle öldüğü İstanbul Adli Tıp Kurumu raporuyla kesinlik kazanmıştı. 

Cinsel istismarla suçlanan 56 yaşındaki tutuklu sanık, mart ayındaki duruşmada tahliye edilmişti.

Bugün görülen dördüncü duruşmada İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporda, 'cinsel istismar olayı ile küçük kızın ilk duruşma öncesi ölümü arasında illiyet bağı kurulamadığı' belirtilerek, sanığın tutuklanması istemi reddedildi.

Ne olmuştu?

29 Temmuz'da komşularının evinde yaşıtı arkadaşı ile oynayan 9 yaşındaki Yağmur K., evine döndüğünde annesine, evin dedesi 56 yaşındaki Tuncay Ç., tarafından cinsel istismara uğradığını anlatmıştı.

Tuncay Ç. hakkında İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘çocuğa cinsel istismarda bulunmak’ suçundan dava açılmıştı.

Ailesi, o günden sonra okula gitmeyen, yalnız kalamayan ve altını ıslatmaya başlayan çocuğun psikolojik tedavi görmeye başladığı söylemişti...

Davada pedagog eşliğinde ifade vermesi beklenen çocuk, ilk duruşmadan iki gün önce evinde fenalaşmış ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Yağmur K.'nın kalp krizinden öldüğü İstanbul Adli Tıp Kurumu raporuyla kesinlik kazanmıştı.

Mahkeme Başkanı Hakim Tamer Bulam, İstanbul Adli Tıp Kurumu'dan gelen otopsi raporunda, Yağmur K.'nın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğinin belirtildiğini söylemişti.

Davanın mart ayında görülen üçüncü duruşmasında cinsel istismarla suçlanan sanık tahliye edilmişti...

Üç çocuk babası, servis şoförü sanık Tuncay Ç. suçlamaları kabul etmemiş, "Böyle bir olaya karışmadım. Ben bu konuda daha önce de ifade verdim. Aynen tekrar ediyorum. Mağdur benim torunum yaşında olup aynı yaşta torunum vardır. Ben kendisiyle hiç baş başa kalmadım. Onun vücuduna da dokunmadım" demişti.

Mahkeme heyeti sanığın tahliyesine ve yeni rapor alınması için dosyanın İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'na gönderilmesine karar verip duruşmayı haziran ayına ertelemişti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma sonrası yaptığı basın açıklamasında "Adalet yerini bulana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Sanık en ağır cezaya çarptırılmalı" demişti.

Tahliye kararına sosyal medyadan da tepkiler gelmişti...

'Cinsel istismar ile ölüm arasında illiyet bağı kurulamadı'

Bugün İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dördüncü duruşması görüldü.

Mahkeme Başkanı Hakim Tamer Bulam, İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Dairesi'nden gelen raporda, 'Küçük kızın uğradığı cinsel istismar olayı ile ölümü arasında illiyet bağı kurulamadığının belirildiğini' vurguladı. 

Ölen Yağmur K.'nın ailesinin avukatı Sinan Sayman ise "Her ne kadar raporda illiyet bağının bulunmadığı belirtilmiş ise de duruşmadan iki gün önce mağdurenin ölümü, bu olayla ilintilidir diye düşünüyorum. Davaya ilişkin tek delil bu rapor değildir. Ölü mağdure herhangi bir husumet olmadan ve çocuk yaşına rağmen bilmemesi doğal karşılanacak cinsel bir olayla ilgili açıklamada bulunmuştur. Bizce bu tatminkar bir beyandır. Ayrıca sanık ve tanık olarak dinlenen torununun beyanları arasında olayın süreci ile ilgili çelişkilier mevcuttur. İtibar edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi ve sanığın tutuklanmasını talep etti.

Tutuklanma talebi reddedildi ve duruşma ertelendi

Duruşma savcısı Zafer Sercan Yetişer, sanığın tutuklanma isteminin reddini, ölen ve tanık olarak dinlenen sanığın torunu G.A'nın dosyada bulunan görüntülü ifadelerinin de eklenerek, tanık ve mağdurun yaşları, olayı anlatış biçimleri, ifadelerine ne derece itibar edilip edilmeyeceği hususunda, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan ayrıntılı rapor aldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, pskiyatri tedavisi gören Yağmur K.'nın tedavisini yapan doktorların tanık olarak dinlenmesine, raporun tanıkların dinlenmesinden sonra alınıp alınmamasına, sanığın tutuklanması isteminin reddine karar verip, duruşmayı eylül ayına erteledi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir