Görüş Bildir
Haberler
65 Yaş Üstü Yasağı Bitti Mi? 20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Ulaşım Yasağı Nerelerde Geçerli?

65 Yaş Üstü Yasağı Bitti Mi? 20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Ulaşım Yasağı Nerelerde Geçerli?

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle yaklaşık üç aydır bazı kısıtlamalar uygulanıyor. Belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma yasağı ve 65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlara da ulaşım yasağı uygulanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında kısıtlamaların gevşetilmesi için mart ayını işaret etti. Peki, 65 yaş üstü yasağı bitti mi? 20 yaş altı ulaşım yasağı nerelerde geçerli? İşte 65 yaş üstü ve 20 yaş altı koronavirüs yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

65 Yaş Üstü Yasağı Bitti Mi?

65 Yaş Üstü Yasağı Bitti Mi?

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı son koronavirüs genelgesinde kısıtlamaların yeni bir açıklama yapılana kadar devam edeceği belirtilmişi. Bakanlık tarafından yeni açıklama yapılmadığı için 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı hala devam ediyor.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeye göre; 65 yaş ve üstünde bulunan vatandaşlar sadece saat 10.00 ila 13.00 arasında sokağa çıkabiliyor. 20 yaş altında bulunan vatandaşlar ise 13.00 ila 16 arasında meskenlerini terk edebiliyor.

Şehir İçi Ulaşım Yasağı Uygulanıyor

Şehir İçi Ulaşım Yasağı Uygulanıyor

Ayrıca 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar, dışarı çıkabildileri saatlerde şehir içinde kullanılan toplu taşıma araçlarını kullanamıyor. Vatandaşların, metro, minibüs, otobüs ve metrobüs gibi ulaşım araçlarına binmesi yasak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilecek.

Sokağa çıkma yasağının uymayıp ikinci kez ceza yiyenlere ise Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın