59 Yıl Sonra Bir İlk! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Francesco Bir Araya Geldi

 > -

Türkiye'den Vatikan'a cumhurbaşkanı düzeyinde 59 yıl sonra ilk ziyaret gerçekleşti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Francesco bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Kudüs'ün başlıca gündem maddesi olduğu aktarılıyor. 

Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Vatikan'da törenle karşılandı 📹

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, San Damaso Kapısı'nda Papalık İkametgah Valisi Başpiskopos Georg Ganswein tarafından karşılandı. 

Törende, Vatikan'ı ve Papa'yı korumakla görevli İsviçreli muhafızlar da hazır bulundu.

Papa, Apostol Sarayı'nda, konuklarını ağırladığı Kütüphane Salonu'ndaki görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşıladı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Francesco, basın mensupları önünde el sıkışarak, baş başa görüşmenin yapıldığı Kütüphane Salonu'na geçti.

Fotoğraf çekimi sonrasında baş başa görüşme basına kapalı şekilde devam etti.

Basına yansıyan bilgiye göre görüşmede Kudüs'ün, BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiği vurgulandı, İslamofobi ile ortak mücadeleye değinildi, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu belirtildi.

Vatikan Basın Ofisi’nin açıklamasında görüşmenin samimi bir ortamda geçtiği vurgulandı ve "Türkiye’nin durumu, ülkedeki Katolik azınlığın koşulları, çok sayıda sığınmacıyı ağırlaması ve bunun getirdiği zorluklar"ın ele alındığı belirtildi.

Bir saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Francesco'ya eski İstanbul'u 24 parçada tasvir eden minyatür İznik çinisi ile Mesnevi'nin İtalyanca ve İngilizce baskılarını hediye etti.

Papa ise Erdoğan’a barış melekli bir madalyon hediye etti.

Erdoğan'ın ziyareti, 1959'da dönemin cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın Vatikan ziyaretinden sonra bir ilk olma özelliğini taşıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı ardından Papa Francesco "Kudüs'ün BM kararlarıyla belirlenmiş statüsüne saygı gösterilmesi" çağrısı yapmış, Kudüs'ün hem Yahudiler, hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için kutsal bir kent olduğunu vurgulayarak "Bu kimliğinin korunması ve güçlendirilmesi için dua ediyorum" demişti. 

Erdoğan bu açıklamanın ardından geçtiğimiz yıl aralık ayında Papa ile iki defa telefonda görüşmüş ve basına yansıyan bilgilere göre Kudüs meselesini konuşmak üzere Vatikan'a ziyarete gelmek istediğini söylemişti.

Öte yandan sosyal medyada bir 'sandalye krizi' iddiası gündeme geldi 👇

Tercüman için verilen sandalye, asılsız haberlerin de konusu oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerDonald TrumpİsrailİstanbulRecep Tayyip Erdoğangündem
Görüş Bildir