Görüş Bildir
Haberler
51 Günde Neler Oldu? İBB Borcu 3 Milyar 3 Milyon Arttı, Tek Kalemde Yaklaşık 2 Milyon Harcandı

etiket 51 Günde Neler Oldu? İBB Borcu 3 Milyar 3 Milyon Arttı, Tek Kalemde Yaklaşık 2 Milyon Harcandı

Ulaş
07.07.2019 - 12:07

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Ali Yerlikaya'nın döneminde yapılan harcamalar Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek tarafından kaleme alındı. Zeyrek yazıda, 51 günlük süreçte belediyenin borcunun 3 milyar 3 milyon lira daha arttığını kaydetti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Deniz Zeyrek konuyu köşesine '51 günlük 'kayyum' bilançosu' başlığı ile taşıdı. Yazıda Yerlikaya'nın başkanlık koltuğunda oturduğu sürede yapılan harcamalara yer verildi:

'Peki aradan geçen 51 günlük “kayyum” döneminde neler oldu? Halkın iradesi ile seçilmiş belediye başkanını beklemek yerine neler yaptılar? Biraz araştırınca gördüm ki boş durmamışlar.

Örneğin 31 Mart'ta 82 bin olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel sayısı 23 Haziran'dan önce 84 bin 500'e çıkmış. Yani apar topar 2 bin 500 kişi istihdam edilmiş.

Belediyenin borçları toplamı 31 Mart'ta 26.7 milyar TL idi. 23 Haziran itibarıyla bu miktar 30 milyar TL'ye çıkmış. Yani arada 3 milyar 300 milyon lira daha borçlanılmış.

Belediyenin gelir gider tablosuna bakıldığında anlaşılıyor ki, harcamalarda da frene basılmamış. 16 Haziran günü belediye kasasından 1 kalemde 1.7 milyar TL çıkmış.

Sadece yeni istihdam, borçlanma ve harcama miktarları bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kaynaklarından son ana dek yararlanıldığını gösteriyor.'

Seçimlerin yenilenmesine yönelik kararın ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İBB Başkan Vekili olarak görevlendirilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1194
385
134
22
17
16
13
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
s eroz

Cebimden caldiniz. Haram olsun. Yiyemeyin, bogazinizda kalsin, bu ve varsa diger dunyada hesabini vereceksiniz. Pis pis gulusunuzun yerini derin pismanlik al... Devamını Gör

Pickle Rick

Keşke yanlarına kalmayacağına inanabilsem.

alpii

büyük belediyeler gitti hortumun yönü artık merkez bankası şimdi de onun içini boşaltacaklar. cumhuriyet tarihinde çok hortumcu geldi bu ülkenin başına ama b... Devamını Gör

NeDemekŞakir

Bunlar halkın desteğiyle hortumluyor