Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Yaşındaki Otizmli Küçük Iris ve En Büyük Destekçisi Terapötik Kedi Thula

5.2bPAYLAŞIM

Hayvanların insanlarla olan ilişkilerini ve bunların insanlar üzerindeki etkilerini bir kez daha gözler önüne seren, Imgur'da da ele alınan minik Iris ve Thula'nın arkadaşlığı içinizdeki hayvan sevgisini arttırmakla kalmayıp, size hiçbir zaman umudunuzu kaybetmemeniz gerektiğini öğretecek.

Kaynak: http://imgur.com/a/7XMfM

Arabella, 5 yaşındaki otizmli kızı Iris Grace için sürekli olarak terapötik hayvan arkadaşı arıyordu.

Yaptığı araştırmalar sonucunda kızına atla terapi yapmayı düşünen Arabella, Iris'in bu duruma olan ilgisizliğinden dolayı hayal kırıklığına uğramış ve terapi için köpeğe yönelmişti.

Köpeğinin onu yalamasından ve kuyruğunu sallamasından oldukça rahatsız olan Iris, onunla da anlaşamıyordu ve mutsuz oluyordu.

Tüm uğraşlarının boşa çıkmasına rağmen kızına yardımcı olmak isteyen Arabella, son bir çare olarak denediği kedi terapisinin de işe yaramadığını görünce pes etmişti.

Iris, annesine bu konuda hiç yardımcı olmuyor ve onu fazlasıyla üzüyordu.

Ta ki, arkadaşlarının yılbaşında bakmaları için kedilerini onlara bırakana kadar!

İris, yılbaşı günü kedi bakıcılığı yapmayı kabul eden ailesi sayesinde kendi terapötik arkadaşını kendisi bulmayı başarmıştı.

Iris, hiç beklenmedik bir şekilde minik kedi Thula ile etkileşime geçmişti. 😌

Artık Thula, Iris'in en yakın arkadaşıydı.

Iris ve Arabella ne yaparsa Thula da onlara katılmak ve yardım etmek istiyordu. Böylece hem Iris'e arkadaşlık etmiş oluyor hem de Arabella'ya Iris'i sosyalleştirme konusunda yardımcı oluyordu.

Thula sayesinde daha sakin bir kız haline gelen Iris'in günlük endişeleri de oldukça aza iniyordu. Aynı zamanda kedisine verdiği 'otur' gibi komutlarla da daha çok konuşmaya başlıyordu.

Banyo yapmaktan ve saçlarının yıkanmasından nefret eden Iris, Thula'nın ona banyoda da eşlik etmesiyle bu huyundan da yavaş yavaş vazgeçiyordu.

Thula'dan önce günlerini geçirmekte çok zorlanan Iris artık bisiklet sürmek, resim yapmak gibi birçok etkinlikte oldukça aktifleşiyor ve başarılı oluyordu.

Otizm konusunda sürekli araştırma yapan Arabella, daha önce çok fazla bu tarzda hikaye okumasına rağmen hiç bu kadar etkili olacağını düşünmemişti.

Çok uzun süren ve sürekli olumsuz sonuçlanan denemelerden sonra kurulan bu arkadaşlık herkesi mutlu etmeye fazlasıyla yetmişti.

Biz de daha fazla lafı uzatmayarak sizi bu güzel arkadaşlığı yansıtan o güzel fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

☺ ☺ ☺

💕

Uykunun en sevimli hali 😌

🐱 🐱 🐱

👧 😻

İnsanın içini ısıtan bir kare!

🤗 🤗 🤗

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kawashima

Bir kediyle beraber yaşamak aşk, merak, korku veya şefkat gibi çok güçlü duyguların ortaya çıkmasını sağlar. Empati duygusunu geliştirir. Parma Üniversitesinde görevli Pr. Ballini 'kedi' yi karşısına çıkanı da etkileyen 'büyüleyici bir hayvan' olarak tanımlıyor.kedilerin insanlara psikolojik bir rahatlama hissi ve huzur verdiği kesindir. Fakat bu rahatlamanın vücutta sebep olduğu etkileri de asla azımsanmamalıdır. Örneğin; bu rahatlama hissi, kalp atışını ve solunumu düzenler, kasları gevşetir. Yani bu gibi durumlarda rahatlama hissi, adrenalin ve kortizol (stres hormonu) hormonlarının azalmasıyla ters orantılıdır. Kişi ne kadar rahatlarsa vücudundaki stres hormonları o kadar azalacaktır. Peygamber efendimiz de kedi beslerdi ve bi gün abdest alirken, abdest aldigi kaptaki sudan kedisi de içmiştir bu olayi gorenlere kedi pis degildir onun dokundugu kaptan yiyip icebilirsiniz demiştir

ozge5564

Ne tarz bir beyinsiz bu hikayeyi unlike butonuyla sonlandırır ki? Angut altılı sözüm size.

rana-blanchard-mcnamara

Kardeşim otizmli ama İris gibi değil, ondan daha iyi sayılır. Hayvanları çok seviyor, konuşma zorluğu çekiyor ve kalabalıklardan hoşlanmıyor. İris'in bu duruma gelmesi beni çok sevindirdi, çok duygulandım..

kawashima

Allahım şifalar versin ver her daim yüzü gülsün uzun ömürlü olsun inşallah :))

kawashima

Şifadan kastım hastalık olarak görmek değil çünkü hastalık değil. Her daim pozitif olsun iyi olsun :)

posy

Otizmli çocuğu olan birilerini tanıyorsanız onlara "GAPS Dİyeti" kitabını alıp okumalarını öneriniz.

maditao

ikisini de yerimmm :)

Görüş Bildir