30 Bin TL'ye Bedelli Yapanlar 12 Bin TL'lik Farkı Geri İstiyor

 > 
29PAYLAŞIM

2011'deki bedelli askerlik uygulamasından 30 bin TL ödeyerek yararlananlar, yeni düzenlemede bedelin 18 bin TL olmasından dolayı 12 bin TL'lik farkın kendilerine geri ödenmesi istemiyle TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuruyor.

2011'deki bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanan Arif Çağrıcı dilekçesinde, "70 bin bedelli 30 bin TL ödemişken, 2014'de rakamın 18 bin TL'ye düşmesi haksızlık. 12 bin TL'nin iade edilmesini talep ediyorum. Bizler çok zengin olduğumuz için bu miktarı ödemedik, işimizden olmamak, ailemizi mağdur etmemek için mecbur kaldık" dedi.

2011'de 30 bin TL ödediler

Ares Armağan ise uzun seneler hem kariyer hem de iş bulma ve benzeri durumlardan dolayı erteledikleri askerlik hizmetini 2011 senesinde çıkan kanunla 30 bin TL bedel ödeyerek yerine getirdiklerini kaydetti.

Daha makul bir ücret beklerken 30 bin TL gibi yüksek bir meblağın kendilerini oldukça zora soktuğunu ifade eden Armağan, şunları kaydetti: "Bizler zengin değildik, hepimiz çalışan ve bu bedeli çok zor şartlarda denkleştiren insanlardık. O yüzden bazılarımız banka kredileriyle halen bu bedeli taksit olarak ödemektedirler ve toplam ödenen bedel 45 bin TL gibi rakamlara ulaşmaktadır. Bizlerin günahı neydi? Geçtiğimiz gün yasalaşan yeni bedelli askerlik kanunundaki 18 bin TL bedel bizi derinden üzmüştür. Çünkü biz bu bedelin neredeyse 2 katını ödemek zorunda kaldık.

O dönemde 465 bin kişinin faydalanması beklenen yasadan sadece 70 bin kişi faydalanabilmiştir. Bu yapılan yanlış hesaplamalar ve yüksek bedel dolayısıyla şimdiki yeni yasada 18 bin TL gibi makul bir bedel belirlenmiştir. Bizler bu yeni yasadan dolayı aradaki 12 bin TL'lik farkın geri ödenmesini talep ediyoruz. Bu geri ödenmesi gereken fark ile bizler borçlarımızı kapatabilecek ve mağduriyetimizi gidermiş olacağız."

"Bizlerin günahı nedir?"

Mustafa Türkyılmaz da "Halen daha kredi taksitlerini ödemeye çalışmaktayım. Tek maaş ile çalışan bir çocuk sahibi biriyim. Son çıkan bedellinin rakamının 2011'deki yapılan hesap hatasının göz önüne alınarak 18 bin TL yapıldığını üzülerek görmekteyim. Katılımın çok olması adına bedelin indirilmesi yapılması gereken doğru bir şeydir. Lakin 2011 yılında yapan bizlerin günahı nedir? Anayasa'nın eşitlik ilkesi gereğince ve sosyal devlet kavramı çerçevesinde yaşadığım bu mağduriyetin giderilmesini talep etmekteyim" ifadelerini kullandı.

Dilekçe Komisyonuna, benzer taleplerle yüzlerce dilekçe geliyor.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir