3 Yaşındaki Bir Çocuğu Tatmin Edecek Kadar İlgi Çekici ve Anlaşılması Kolay 22 Gerçek

6PAYLAŞIM

1. Deniz inekleri suyun daha derinine gidebilmek için osurur. Tıpkı balonun içindeki havanın çıkarılması gibi değil mi?

2. Kargalarda 7 yaşındaki bir çocuğun eleştirel düşünme yeteneği vardır.

3. Su samurları uyurken ayrı yönlere sürüklenmemek için el ele tutuşurlar.

4. Kaplanların derilerinin de çizgili olduğunu biliyor muydunuz?

If you shave a tiger you’ll see striped skin.

5. Erkek emu (koşucu devekuşu) etrafta dolaşarak, dişilerin bıraktığı yumurtaları toplar. Bunları titizlikle yuvaya taşır ve sonrasında çatlayana kadar üzerinde oturur. Yumurtalar çatladıktan sonra yavruların sorumluluğu sadece onlara aittir. Anne, konuya hiç dahil olmaz.

6. Bir mavi balinanın dilinin ağırlığı, birçok filin ağırlığından daha fazladır.

7. Bir yavru ahtapot, doğduğu zaman bir pire ile hemen hemen aynı boydadır.

8. Tek boynuzlu at, İskoçya'nın ulusal hayvanıdır.

9. Eğer dünyadan 66 milyon ışık yılı kadar uzakta olsaydınız ve dünyaya teleskopla bakabilseydiniz yine de dinazorları görebilirdiniz.

10. Hem kız çocukları, hem de erkek çocukları eskiden elbise giyerdi. Erkek çocuklar yalnızca büyüdüklerinde pantolon giymeye başlardı.

11. Kediler insanlara alerjik olabilirler.

12. Jüpiter'de yağmur damlaları su şeklinde değil, elmas şeklindedir.

13. Küçük bir çocuk, bir mavi balinanın damarlarında yüzebilir.

14. Vombatlar küp şeklinde dışkı yaparlar.

15. Sincaplar, yiyeceklerinin yarısını nereye sakladıklarını unuturlar.

16. Mürekkep balıklarının beyinleri, donut şeklindedir.

17. Kargalar ve kuzgunlar insan konuşmasını taklit etmeyi öğrenebilirler.

18. Bir kangurunun kuyruğunu yerden kaldırırsanız zıplayamaz.

19. Amazon Nehri'nde pembe yunuslar vardır.

20. Bir aslanın kükremesini 8 kilometre uzaktan duyabilirsiniz.

21. Dünyada gerçek flamingolardan daha fazla plastik flamingo vardır.

22. Abraham Lincoln başkan olmadan önce güreşçiydi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ramsey_bolton

#11 e göre ben de bir kediyim.

hashirama-senju

#13 görseldeki mavi balina değil kambur balina

ordekkac

#9 u öyle bi dille yazmışsın ki editör, sanki dinazorlar inanılmaz büyüklükteymiş gibi. Gerçi 66 milyon ışık yılı önce dinazorlar hala hayatta olduğu için teleskopla bakınca görürsünüz. (DOĞRU DEĞİLSE UYARIN, LÜTFEN.)

yalandunyadabirmisafir

#9 Bana da saçma geldi açıkçası

gunesliler

Saçma değildir. Şöyle ki; 66 milyon ışık yılı uzaklık , ışık hızında 66 milyon yıl gitseydiniz varacağınız yeri ifade eder. Şimdi konuyla bağdaştıralım. Biz değil ama, teleskopla baktığımız zaman gördüğümüz yıldızlar aslında ŞU AN' ı değil, bizden kaç milyon ışık yılız uzaktalarsa, o kadar yıl öncesini anlatır/görürüz. Misal; kutup yıldızı bizden kaç milyon ışık yılı uzakta? "Polaris" diye de bilinen kutup yıldızı için genelde 433 Milyon ışık yılı uzakta denir. Yani bu gece kafayı kaldırıp göreceğin kutup yıldızı' nın ışıkları 433 milyon yıl öncesine aittir . Biraz olsun aydınlatabilmişimdir umarım. kafanıza takılan bir şey olursa açıklayabilirim detay olarak.

volkan-semiz

Doğru değil 66 milyon yıl ışık yılı uzaklıkta ki bir yıldızın şuanda 66 milyon yıl önceki ışığı sana ulaşır ancak bu kadar uzaklıktaki bir yerde bulunan gezegenin hatta o kadar uzağı bırak güneşe yakın yıldızların gezegenlerini bile üstünde herhangi bir cisim yaşıyo mu yaşamıyo mu ayrıntılı bir şekilde görebilecek bir teleskop şuanda yok.

red-factor

Çoktan sönmüş olan yıldızları şu anda parlıyormuş gibi görme sebebimizin tersi aslında. Bahsedilen durum o. Ancak tam anlatamamış.

ordekkac

Tamam işte, benim dediğim de buydu. 66 milyon ışık yılı öncesini görürüz. Yani aşırı büyük oldukları için değil.

ordekkac

...

ordekkac

Abi, zaten 66 milyon ışık yılı öteye gidebileceğimiz bir imkan da yok, teleskopa takılma sen :D

Gizli Kullanıcı

teleskop dediği nasıl bir teleskop ona bağlı, dinozor olmak zorunda değil bir ağacı da görürsün eğer en gelişmiş teleskopsa

nomercy

bence iyice kafasını karıştırdın. bizim görme yeteneğimiz varlıkların üzerinden yansıyan ışık sayesinde olur. kırmızı bir arabayı tüm detaylarıyla görebiliyorsak bunun sebebi onun üzerine düşen ışığın gözümüz tarafından algılanmasıyla oluyor. bu ışığın alıcıya(bize) ulaşması gerekiyor ki görelim. bir de ışık hızı denilen birşey var. ışık sesten daha hızlıdır ki bunu şimşek çaktığı zaman görebilirsiniz. 66 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir insan dünyaya teleskop ile bakıyor olsaydı ona şuan dinazorların üzerinden yansıyan ışık görünüyor ve bu kişi dinazorları görüyor olurdu. çünkü dinazorların üzerine düşen ışık halen bu yolu katetmeye çalışıyor.

gulenadam

Peki size bir soru :) diger arkadaşlarda yanıtlayabilir. 66 Milyon ışık yılı uzaklıktan teleskopla baktı dinazorları gördü diyelim, aynı zamanda ışınlanma ile bulundugu konumdan dinazorların oraya ışınlandı. Göreceği manzara nasıl olur, bi bakıma zamanda yolculuk yapıyor olmazmı. Yani istediği zaman eski zaman gidip gelebilir, diyelim dinazorlar degilde orta çag zamanına denk getirecek şekilde 40 milyon ışık yılı uzaklığına gitti eleman ordan teleskopla tekrar baktı ne görecek :D

nomercy

ışınlanma ile zamandan bağımsız olarak hareket ediyorsa dinazorların bulunduğu yere ışınlandığı zaman şuanki dünyayı görecektir. istediği zamana gidip gelemez ama böyle bir yeteneği varsa istediği zamanı izleyebilir. tabiki bir de ölümsüz olması lazım.

gunesliler

Görülen: 66 Milyon yıl önce. Işık hızının kateettiği mesafe zaman alacaktır cunku. Ama ışınlansaydı yol katetme mesafesi olmayacagı için, yola verilen zaman aradan kalkacağından dolayı şimdiki asıl halini görürdü.

gunesliler

bu durumda ılk baktıgı gezegenden 66 mılyon yıl oncesını goruyor, ama dıbındeyken de, O an' ı goruyoruz. Isınlanılan yerden uzaklastıkca (ışık hızını aştığımızı varsayaarsak) o gezegenin geçmişini görebilirdik, belirli bir mesafede 40 milyon yıl oncesını, belirli bir mesafede 50 mil. ilk geldiğimiz yere dönünce de 66 mil yıl oncesı gorunurdu. belli bir zaman aralığını izlemek için ışık hızının aşılıp, ilgili noktada durunca da mekandan bağımsız geçmişin, mekansal zaman algısı ile işleyen zaman algısına dönüşümüyle geçmişi izleyebilirdiniz baktığınız bölgede. umarım karışık olmamıştır. Sindire sindire okuyun lütfen.

gunesliler

mekandan bağımsız geçmiş' ten kastım, sadece görüntülerin elde edilip, mekana ve o anki duruma etki edememekle ilgili. anlam karmaşası yaratmasın.

red-factor

@Gülen Adam işte bu konu Görelilik Kuramı'dır. Yani onun içindedir. Diyelim ki dünyaya bakıyor ve dinozor çağını görüyor. Fakat kendisi ışınlandığı takdir de öyle bir şey yok. Çünkü @Mehmet'in dediği gibi yansıyan ışığın iletildiği zamanı görüyor. Görüş Açısı zaten ışık ile birleşince sadece görüş üzerinde bir zaman yolculuğu sağlıyor. Işık zamanı yani o da. Fiziksel ışınlanma değil. Diyelim ki kişide ışınlanma var. Zaten gözlemlemesi için teleskop ile bakmasına gerek olmaz bence :)

gunesliler

Işınlanma AN' ı verecektir ona. dolayısıyla geçmişi göremez ışınlansa bile. Fakat teleskopla bakması (ilgili uzaklığa ulaştığında geçmişi görme imkanı sağlar.)

gunesliler

O değil de, TÜrkiye' ye bakılsa, ne bakıyon oğğğleeemmm!! kavgasıı çıkar :D:D:D

sailaner

dünyadan ışığın bize ulaşması için 66 milyon yıl geçeceği için dinozorları mantıken görebilirdik. şu an güneşe baktığında güneş'in 8 dakika önceki halini görüyorsun mesela, ay'a baktığında ise 1-1.5 saniye önceki halini görürsün.

bay0y

Voovv şaşkınlıktan küçük dilimi yuttum...

panik-anne

Kanguru meselesini öğrendiğimiz iyi oldu :)

Görüş Bildir