1990'lı Yılları ve Eski Türkiye'yi Özlediğini Söyleyenleri İvedilikle Yargılayanları ve Bu Nostaljinin Kaynağını Masaya Yatırdık!

700PAYLAŞIM

1990'lı yıllar karanlıktı ama...

Bir dönem ekranları kasıp kavurdu, enerjisiyle hepimizi yükseltti, hazırcevaplığıyla kahkahalara boğdu, üslubuyla parmak ısırttı ve geçtiğimiz hafta aramızdan sessizce ayrıldı.

Evet, Seyfi Dursunoğlu'ndan, namıdiğer Huysuz Virjin'den bahsediyoruz. 1970'li yıllardan başlayarak 1990'lı yılların sonuna kadar cesareti ve yaratıcılığıyla sanat camiasına damgasını vuran, mücadelesiyle hepimizi kendine hayran bırakan, bu toprakların görüp görebileceği en komik karakterlerden biri olan Huysuz Virjin’i kaybettik ve pek çok insan için bir devir kapandı.

Peki neydi bu kapanan devir ve ne ifade ediyordu?

twitter.com

Çocukluk ve gençlik zamanlarını 1990'lı yıllarda geçirenler ne söylemek istediğimizi anladılar bile. Her ne kadar karanlık günler olsa da, en azından ekranların daha özgür olduğu zamanlardı. Medyada henüz tekelleşme başlamamıştı, çeşitlilik vardı ve TRT çok yönlü yayın yapabiliyordu.

1990'lı yılların rengarenkliğine inat bugün ekranlar hep aynı sıkıcı takım elbiseli adamlarla, her sene neredeyse benzer senaryoyu izleten yarışmalarla, şiddeti meşrulaştıran dizilerle dolu.

twitter.com

Cep telefonunun henüz yaygınlaşmadığı, herkesin ev telefonuyla iletişime geçtiği ve randevu saati verdiği o dönem yaşayanlar için muazzam bir nostalji özlemi kaynağı.

Ama başlıkta da belirttiğimiz gibi, bu nostalji özlemiyle yanıp tutuşan her bireyi yargılayanlar var çünkü 1990'lı yıllarda başta da söylediğimiz gibi çok karanlıktı.

twitter.com

Peki neydi bu karanlık? Faili meçhul cinayetler, ortadan kaybolan ve halen bulunamayan insanlar, terör, beyaz Toros, Susurluk, her gün alınan şehit haberleri, cezaevi isyanları ve bastırılma şekilleri, katliamlar, toplu mezarlıklar, rant, hırsızlık, irtica ve daha neler neler...

1990'lı yıllar gerçekten de çok karanlıktı, çok büyük bir kısmı da aydınlatılamadı ve belki de hiçbir zaman aydınlatılamayacak ancak...

twitter.com

Ancak herkesin özlem duyduğu şeyler var. Belki çocukluk, belki gençlik, belki başka şeyler...

Hiçbir zaman çok aydınlık günler geçirmediğimizi düşününce bugün yaşadığımız zorluklara bakarak daha iyi zamanlarımızı özleyebiliriz.

twitter.com

Netflix'in engelleneceği haberiyle sarsıldığımız bugünlerde o anılara sığınabiliriz.

twitter.com

Politikayı ve politikacıları hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre, gençliğimizi güzellikle anabiliriz.

twitter.com

Mümkün olmasa bile çocukluğumuzu isteyebiliriz.

twitter.com

Huzurlu evimize yeniden dönmeyi hayal edebiliriz.

twitter.com

Hepimiz bir şekilde o günlerin patlama yaratan şaşaalı kısmını çok özlüyoruz. Bu faili meçhullere üzülmediğimizi, Sivas'a yanmadığımızı, dolandırılmadığımızı, ranta kurban gitmediğimizi göstermez. İnsanız ve nostaljiyi seviyoruz, eskiyi özlüyoruz. Allah aşkına artık buna da karışmayın...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

90'lar, 80'lerin devamı. İyidir 90'lar.Hatta her șeye rağmen. 2007'de birileri kendi bayrağımızla blie bölünmeyi icat etmeseydi belki ortam biraz daha huzurlu olabilirdi. 2002-2006 arası da Türkiye'nin görece refah dönemi, son kez umutlu yașayabildiğimiz yıllar. Sonra peyderpey pkk kudurdu falan. Gerçi 2002-2006 arası en iyi dönemiyse biz bitikmișiz ya neyse. :)

Gizli Kullanıcı

90ları özleyenler ya çocuktur ya gerizekalıdır. Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemi 80 öncesi olaylardan sonra.

aslozer

Üniversiteliydim. Bugün fetöden ne kadar uzaksam, o gün beyaz toroslardan, domuz bağlarından o kadar uzaktım. Kendi küçük dünyamızda ve mahallelerimizde saf, özgür ve mutluyduk. Türkiye AB kapısında bekletiliyordu. Öğrenci kredimle evde kalıp kira kalorifer masrafı ödüyor, yiyip içiyordum. Yazları sekreterlik yapıp, broşür dağıtıyor üç aylık kazancımla 15 küçük altın alabiliyordum. Bakkala, kasaba, manava selam veriyordum. Gece arkadaşlarımla dışarı çıkıyor, tecavüz edilip öldürülmeden eve dönebiliyordum.

colombian

yaşım yetmiyor ama duyduğum okuduğum tv lerde gördüğüm ve hissettiğim kadarıyla türkiyede 70ler nispeten mutlu türkiyenin son dönemleriymiş gibime geliyor.sonraki yıllarda gittikçe boka saplanan bir ülke olduğunu düşünüyorum.bwnim gördüğüm nispeten huzurlu yıllar ise sanırım 2000 ile 2006 arası idi.daha bu kadar cozutmamışlardı o zamanlar.

Gizli Kullanıcı

Türkiye'nin mutlu son yılları 1730 lale devrinin bitişiyle bitti. Ondan sonra 2003-2007 arası biraz mutlu olduk o kadar.

Gizli Kullanıcı

Lale devrinde bile Patrona isyanı var ama o da nazar boncuğu artık. Resmen Rahat batmıș amk. Lale devri lan bu. :)

toreador

90 lar guzeldi evet cok fazla sikintisi vardi yeni acilmaya calisan bir ulkenin ama herseyi ogrenebiliyor, herseyi elestirebiliyorduk. Simdi evet hepimizin evinde merkezi sicak su, isitma vs var ama bilgilerimiz cok kisitli bunuda unutmayalim. evet bircogumuz cocuklugumuz oldugu icin romantik bakiyoruz ama bence guzeldi. Su an toplum o zamankinden kotu degil hep bozuktu ama en azindan korkuyordu insanlar ve ayni zamanda bu varos zenginleri turememisti daha

zubeyde-erdemir

Hazandra yazmış aslında tweetinde 'beyaz orta sınıf' diye.Görmezden geldiğiniz şey tam olarak bu! Sınıflar,zümreler...

Görüş Bildir