13 Adımda Bir Veganın Bir Türk Ailesine Yemeğe Gitmesi

Aile -

Her şey veganımızın bir arkadaşı ya da sevgilisi tarafından ailesiyle bir akşam yemeğe çağrılmasıyla başlar. Arkadaş kısa bilgi olarak ailesine konuğun pek et yemediği bilgisini geçince sorunun çözüldüğünü sanmıştır.

1. Ailemiz misafir geleceği için oldukça mutludur. Muhteşem bir sofra hazırlanır. Et suyuna kuru fasulye, bol tereyağlı pilavlar, yumurtalı mücverler ve daha neler neler... Misafir mutluluktan ölecektir.

2. Misafirimiz elinde çiçeklerle kapıdadır. Kapı açılır ve yüzüne haşlanmış et kokusu gelir. Ezberlediği o korkunç sürecin içine girmiştir. Biri onu kurtarsın.

3. Kabalaşmadan veganlığın ne olduğunu anlatmak zorunda kalacağı uzun bir gece onu beklemektedir.

4. Sofraya büyük bir eziyetle oturur. Aileye et yemediğini kibarca belirtir. Et konmamış ama et suyuyla pişirilmiş kuru fasulye tabağı "Çok lezzetli bak, et yok içinde" denerek önüne sürülür.

Keşke ölse de kurtulsa! Kibarca içinde et suyu olup olmadığını sorar. Evdekiler uzaylı görmüş gibi et suyu olmazsa tadının hiç olmadığını söylerler. "Bari biraz tadına bak" ısrarları uzay boşluğunda yankılanır.

5. Minnoş ailemiz kendilerini garip hissettiklerinden etli ürünleri veganımızın önünden çekerler. Yumurtalı mücver ve yoğurtlu havuç ile doymaz ki diye düşünürler içten içe!

Yumurtalı mücverle yoğurtlu havucu gören veganımız bir an düşüp bayılacak gibi olur ama kendini tutar. Biraz soluklanır ve evdekilere hayvansal ürün yemediğini buna süt ve yumurta gibi ürünlerin de dahil olduğunu söyler.

6. Evin annesi bir süreliğine şok geçirir. Şok azalınca veganımızın sağlığı ile ilgili endişelenmeye başlar. "Evladım hasta olursun, vitaminsiz kalırsın."

Veganımız "Meyve yiyorum teyze" der ama ona göre vitaminin hası kaburga dolmasındadır. Yakında hasta olup ölecekmiş gibi vegan arkadaşı incelemeye başlar.

7. Bu arada veganımız önündeki tabakları kenara itmekle meşguldur. Kendisinde herhangi bir iştah belirtisi kalmamıştır.

Her şeye tereyağ koyduklarından şüphelenmektedir. Elinde çatalla öylece dona kalır.

8. Mutfağa giden annenin sesi soluğu kesilmiştir. Ona bir şeyler hazırlandığını anlayan veganımız hem mahçup olur hem de rahatsız olur.

"Bir daha yemek davetlerini kabul etmeyeceğim!"

9. Sofrada herkes yemeği bırakmış veganlıkla ilgili sorular sormaktadır. Ona sanki radikal bir tarikat üyesi gibi davranmaktadırlar.

Onlara sabırla, yaşam haklarında, çiftliklerde sömürülen çiftlik hayvanlarından, başka türlü bir beslenmenin mümkün olduğundan bahsetmeye çalışır. Bir an için "ama köydeki tavuklar geziyor, mutlu"  lafını duyar ama duymamazlıktan gelir.

10. İçeriden evin annesi, hem mahçup hem de emekleri boşa gittiğinden hafif keyifsiz, bir tabakla birlikte gelir. Tabakta PEYNİR vardır!

Peynirin hayvansal ürün olduğunu anlatmak bu kadar zor olmamalıydı!

11. Veganımız artık güçlü kalamayacaktır. Sessizce "bu da hayvansal ürün" der.

Anne gerilir. "Kızım ama peynir bu bir şey olmaz. Bak aç kaldın biz ne yapacağız. Bari pilav ye azıcık." diye yalvarır.

12. Veganımız hafif doğrulur, üç nefes alır üst üste ve o cesaret isteyen soruyu sorar. "Pilav tereyağlı mı?"

13. Görev tamamlanmıştır. Bir vegan daha gittiği misafirlikten aç, yorgun ve sinirli olarak evine gönderilir.

Not: Evinize vegan birini davet ettiğinizde, güzel zeytinyağlı bir salata ve sebzeli bir makarnayla onu son derece mutlu edebilirsiniz. Ne onu, ne de kendinizi üzün lütfen. Yazık günahtır!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
potatoforscale

Listenin başlığı "13 adımda bir veganın yemek yemeyeceği bir sofraya bile bile oturması durumunda karşısındaki insanları düşüreceği durum" olmalıydı bence. Gif'ler sürekli olarak veganın durumunu gösteriyor ama aslen aileyi göstermeliydi. Veganın durumu zaten malum:

kadir-ceylan

et girmeyen yere dert girermiş :d ahahha :d

spasiva-beybi

vegan değilim süt içerim yoğurt yerim. Ama tiksindiğim için et, balık, tavuk, yumurta, peynir, domates yiyemiyorum. Burda yazılanları en iyi ben anlarım :D Yakın akrabalar beni tanıdığı için genelde bana özel yemek yapar ama başka yerde her zaman aç kalırım. Arkadaşlarla dışarı çıkınca mesela bişey yemiyorum çok sinir bozucu bi durum. O yüzden çok fazla dışarı çıkmam misafirliğe de gitmem. Kahvaltı benim için her gün çektiğim bi işkence oluyo

ssensei

Eski bir sevgilim vegandı, ben ise tam bir etoburumdur. Et kokusundan nefret ettiğini bildiğim için beraberken et yemezdim. Gayet uyumluyduk bu konuda, hatta her konuda. ( niye ayrıldık la biz? gfds )

ssensei

insan sevince bazı şeyleri tolere etmek zorunda oluyor :) ben de birlikteyken hayvansal gıda tüketemiyordum işte mesela, benimki de sabır :)

cakma-trakyali

sahi niye ayrıldınız ?

sla-ozpolat

bu kadar anlayış içinde ayrılmak büyük başarı. Anlatsana biraz neden ayrıldınız ?

bugra-ertunga

yahu o değil de niye ayrıldınız

okhanos

Pankreas ve dalak sorunları sizleri bekliyor sevgili veganlar

nazlican-koral

gut, astım, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi sorunlar sizleri bekliyor sevgili hayvan katledenler

okhanos

Hadi bakam

sla-ozpolat

acaba ilk kim hangi hastalıktan gidecek

Görüş Bildir