Yüzde Kaç Karadenizlisin?

-

Karadeniz ve Karadeniz insanı ülkemizin en büyük değerlerinden. Herkes Karadenizli olduğunu iddia edebilir pekii bakalım sen gerçekten Karadenizli misin? 

Yüzde kaç Karadenizlisin? Öğrenmek için haydi teste!

1. Haydi başlayalım. Yaylalarıyla ünlü Karadeniz'de görseldeki ünlü yaylanın adı nedir?

2. Ağızları sulandıran bir soruyla devam edelim. Kuymak ve mıhlama arasındaki temel fark nedir?

Tereyağın yoğunluğu ve kalitesi ikisinde de farklılık gösterir.
Kuymakta önem arz eden malzeme mısır unu iken, mıhlamada en önemli malzeme peynirdir.
Trabzon’da kuymak, Rize’de ise mıhlama denir.
Birisi Karadeniz bölgesine ait, diğeri ise Doğu Anadolu Bölgesi'ne aittir.

3. Şarkılarda ve türkülerde çokça geçen Karadeniz Bölgesi'nde sıkça kullanılan bir kelimede sıra. Bakalım anlamını biliyor musun?

4. Biraz kafa karıştıralım bakalım. Hangi ilçemiz Karadeniz Bölgesi'nde değildir?

5. Kemençe sesi duyduğunda ilk olarak ne yaparsın?

Sesini duyar duymaz ayaklar otomatikman oynamaya başlar.
Ses nereden geliyor diye ararım ve dinlerim.
Kemençeyi pek sevdiğim söylenemez.
O alandan koşarak uzaklaşırım. 😁

6. Geldik son soruya. Görseldeki kelimelerden kaç tanesi aile içinde çokça duyduğun kelimelerdendir?

%100 Karadenizlisin!

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 100. Damarlarında oluk oluk Karadenizli kanı akıyor. Karadenizli olmak senin için bir yaşam biçimi, bir tutku... Karadeniz'in her karış toprağına, kültürüne, her şeyine aşıksın. Hayatta en çok övündüğün şeylerin başında geliyor Karadenizlilik. Büyük bir tutkuyla bağlısın toprağına. Biz Karadenizliler biraz deli oluruz. Sende de bu delilik mevcut tabii haliyle. E bu da bizim tatlı bir kusurumuz olsun değil mi? :) Özlediğin o Karadeniz rüzgarını hissetmek, çay kokusunu içine çekmek istiyorsan seni Lipton Ice Tea Karadeniz'i tatmaya davet ediyoruz!

%75 Karadenizlisin!

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 75. Buna şaşırdığını sanmıyoruz. Karadenizlilik senin genlerine işlemiş. Karadenizlilik senin için yaşamında büyük etkiye sahip. Ailen, toprağın, kültürün... Bunlar senin için hayatta olmazsa olmazlardan. Karadeniz insanı biraz böyledir zaten herkes bilir. En batısından en doğusuna hayran olduğun Karadeniz'e bağlılığın takdir edilesi. Keşke herkes senin gibi olsa. Lipton Ice Tea Karadeniz ile Karadeniz rüzgarının ferahlığını hissetmek ve çay kokusunu içine çekmeye ne dersin?

%50 Karadenizlisin!

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 50. Yani sende Karadenizlilik var tabi bu gerçek ama biraz Karadeniz'i ihmal etmişsin gibi. Göç edip diğer şehirlere, toprağını unutmuşsun gibi. Nasıl seviyorsan öyle davran en önemlisi bu tabii ama Karadeniz her zaman kollarını açmış seni bekliyor olacak. Karadeniz böyledir, insanını sever. :) Sen de Karadeniz'i tekrar kucaklamak, o ferah rüzgarını hissetmek ve çay kokusunu içine çekmek istiyorsan Lipton Ice Tea Karadeniz'i denemeye ne dersin?

%33 Karadenizlisin!

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 33.  Sana Karadenizli diyemeyiz, ama değilsin de diyemeyiz; hatta Karadenizli olmaya biraz yakın olduğunu söyleyebiliriz! Genlerinde bir yerlerde buna dair izler var ama sen pek bundan hoşnut değilsin gibi. Karadeniz gibisi var mıdır ya? En kısa sürede bir Karadeniz turu yapıp, toprağınla bir kucaklaş. Bizden sana tavsiye. Emin ol çok iyi gelecek. :) Gitmeden de o toprakları kucaklamak istiyorsan Lipton Ice Tea Karadeniz'i denemeye ne dersin?

%17 Karadenizlisin!

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 17.  Senin için tam bir Karadenizli diyemeyiz ama içinde bir yerlerde buna dair izler var. Çok fazla değil ama... Olsun. Ufacık da olsa Karadenizlilik taşımak yeter insana. Kıyısından, köşesinden bir şeyler kapmak bile insana çokça şeyler öğretir, anlatır. Bu bile mutlu olmak için bir sebep değil mi? :) Sana mutlu olmak için bir sebep daha verelim hadi: Lipton Ice Tea Karadeniz ile o ferah Karadeniz rüzgarını hisset, hem de nefis çay kokusunu içine çek!

%1 Karadenizlisin!

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 1. Bu testi neden çözdün gerçekten bilmiyoruz. Çünkü sende Karadenizliliğe dair hiçbir şey yok.  Ama dur bir bakalım yüzde 1 çıkmış. Acaba genlerinde bir yerlerde Karadenizlilik mi var? :) Yoksa bile Karadeniz'in o ferah rüzgarını hissetmen ve çay kokusunu içine çekmen için hiçbir engel yok! Hemen Lipton Ice Tea Karadeniz ile bu nefis duyguyu yaşa!

A post shared by @onediocomtest on
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilayda-sahin9

Karadeniz trabzondan veya rizeden ibaret değil SAMSUN da var ORDU da var

pepela

Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 33. Heee ama Karadenizliyim ya ben ?? Sana Karadenizli diyemeyiz, ama değilsin de diyemeyiz; hatta Karadenizli olmaya biraz yakın olduğunu söyleyebiliriz! Genlerinde bir yerlerde buna dair izler var ama sen pek bundan hoşnut değilsin gibi. Karadeniz gibisi var mıdır ya? En kısa sürede bir Karadeniz turu yapıp, toprağınla bir kucaklaş. Bizden sana tavsiye. Emin ol çok iyi gelecek. :) Gitmeden de o toprakları kucaklamak istiyorsan Lipton Ice Tea Karadeniz'i denemeye ne dersin?

solucanligubre

Trakya'lıyım ama bütün testleri çözdüm. Çünkü sıkıntı :D

elif-erkan1

Yahu son soruda 0-5 şıkkı falan da koymalıydınız, hiç birini duymadım daha önce. Has be has Egeliyim ben kardeşim hamsi sevmem ama her türlü ota iki yumurta kırıp yiyebilirim. Bu testi neden yaptım ben ya?

zeynep-naz-karabulut

%100 Karadenizlisin! Verdiğin yanıtlara göre senin Karadenizlilik oranın yüzde 100. Damarlarında oluk oluk Karadenizli kanı akıyor. Karadenizli olmak senin için bir yaşam biçimi, bir tutku... Karadeniz'in her karış toprağına, kültürüne, her şeyine aşıksın. Hayatta en çok övündüğün şeylerin başında geliyor Karadenizlilik. Büyük bir tutkuyla bağlısın toprağına. Biz Karadenizliler biraz deli oluruz. Sende de bu delilik mevcut tabii haliyle. E bu da bizim tatlı bir kusurumuz olsun değil mi? :) Özlediğin o Karadeniz rüzgarını hissetmek, çay kokusunu içine çekmek istiyorsan seni Lipton Ice Tea Karadeniz'i tatmaya davet ediyoruz!

Başlıklar

çaytatlı
Görüş Bildir