Görüş Bildir

Yıllık İzin Hakkı Ne Kadar, Kaç Gün? Yıllık İzin Yerine Ücreti Alınabilir mi?

Anasayfa > Güncel

İşçilerin kanun tarafından korunan haklarından biri de yıllık izinler. Belirlenen kanunlara uygun kişilerin yıllık izin almaya hakkı bulunuyor. Yıllık izinler, aynı iş yerinde çalışan süreye göre değişim gösteriyor. Çalıştığı yerde 1 yılı doldurmuş kişiler yasal olarak istekleri doğrultusunda yıllık izne çıkma hakkına sahip oluyor. Peki, yıllık izin süreleri nasıl hesaplanıyor? İşçi, yıllık izin yerine ücretini talep edebilir mi? İşte detaylar…

Çalışan kesimin, haftalık izinlerinin yanı sıra yıllık izin hakları da bulunuyor. Kanun tarafından korunan yıllık izinler, aynı iş yerinde geçen çalışma süresine göre hesaplanıyor. Bağlı bulunduğu iş yerinde deneme süresi dahil 1 yıldan 5 yıla kadar çalışanların yıllık izin hakkı 14 günken, minimum 5 yıldan maksimum 15 yıla kadar çalışanların yıllık izin hakkı ise 20 gün oluyor. Peki, çalışanlar yıllık izin hakkı yerine ücret talebinde bulunabilir mi?

Yıllık İzin Yerine Ücreti Talebi Edilebilir Mi?

Yıllık İzin Yerine Ücreti Talebi Edilebilir Mi?

4857 sayılı İş Yasası’na göre işçiler, hak ettikleri izinler kullanmak zorunda. İşçilerin, yıllık izin yerine ücret talebi gibi bir hakkı bulunmuyor. Ancak çeşitli sebeplerle kullanılmayan yıllık izinler, iş akdinin feshinden sonra işçiye ödenmek zorunda.

Örnek ile açıklama gerekirse;

Brüt maaşı 4 bin lira olan bir işçinin, içeride kullanmadığı 10 gün yıllık izni varsa, işten ayrılması durumunda kendisine yıllık izin parası olarak bin 333 lira ödeme yapılmak zorunda.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?