Görüş Bildir
Haberler
Yarım Saat İçinde Tükendi: Japonya'da Toplu Taşımadaki Tacizler İçin 'Damga' Üretildi

Yarım Saat İçinde Tükendi: Japonya'da Toplu Taşımadaki Tacizler İçin 'Damga' Üretildi

Batuhan
29.08.2019 - 15:24

Japonya'da toplu ulaşım araçlarında cinsel tacize karşı deneme amaçlı olarak satışa çıkarılan görünmez mürekkepli damgalar yarım saat içinde tükendi. Ülkede damganın ne kadar caydırıcı olabileceğini sorgulanırken, damgaya gösterilen ilginin taciz vakalarının ne kadar yaygın olduğuna işaret ettiğine dikkat çekildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Shachihata Inc. adlı mühür firmasının çıkardığı damga, taciz sırasında tacizcinin eline sürülüyor.

Damga yıkanınca çıkıyor

Damga yıkanınca çıkıyor

Gün ışığında görülmeyen mürekkeple vurulan damgada, kızıl ötesi ışına maruz kalınca tacizi simgeleyen bir avuç işareti beliriyor. Damga yıkanınca çıkıyor. Şirket, taciz mağdurlarının tacizcilerini teşhir etmesini sağlayacak bu damganın olası vakalarda caydırıcı bir etkisi olabileceğini söylüyor.

"Tacizlerin önlenmesi için başlattıkları bir kampanya sırasında ortaya çıktı"

"Tacizlerin önlenmesi için başlattıkları bir kampanya sırasında ortaya çıktı"

Shachihata sözcüsü Fumihiro Mukai CNN'e açıklamasında damga fikrinin sosyal medyada kalabalık trenlerdeki tacizlerin önlenmesi için başlattıkları bir kampanya sırasında ortaya çıktığını söyledi. Mukai, gördükleri ilgi karşısında şaşırdıklarını belirtti. Sözcü, damganın geliştirilmesi aşamasında polisle iş birliği yapılmadığını, kullanıcılardan gelecek yorumlara bağlı olarak üründe değişiklikler yapabileceklerini söyledi.

500 adet üretilen damga, kızıl ötesi ışın veren fenerlerle birlikte 2500 yen'den (yaklaşık 24 dolar- 140 TL) satıldı.

"Tacizin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor"

"Tacizin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor"

Merkezi Tokyo'da bulunan Tacizleri Önleme Faaliyetleri Merkezi adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Yayoi Matsunaga, damganın etkili olup olmayacağını görmek için erken olduğunu belirtmekle birlikte şirketin çabasının 'çok anlamlı' olduğunu söyledi. Damga sosyal medyada da büyük yankı buldu. Bazı kullanıcılar, damganın ne kadar caydırıcı olabileceğini sorgularken bazıları da damgaya gösterilen ilginin taciz vakalarının ne kadar yaygın olduğuna işaret ettiğine dikkat çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Damgayı kullanmanın kendisi suç olabilir"

"Damgayı kullanmanın kendisi suç olabilir"

Bazı kullanıcılar ise, bu mürekkebi bir kişinin eline sürmenin suç olabileceği endişesini dile getirdi. Japonya Dünya Ekonomik Forumu'nun cinsiyet eşitliği sıralamasında 149 ülke arasında 110'uncu sırada yer alıyor. Japonya bu alanda G7 ülkeleri arasında da sonuncu sırada.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
184
50
19
19
16
11
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Bence o damga hiç çıkmamalı aylarca durmalı her şekilde de görülmeliydi. Ben olsam kendime özel bi damga çıkarttırırdım hatta. Böyle arabalardaki çakmaklar g... Devamını Gör

WantonNovelSMYRNA

Kötü niyetle damgalarsa bir kadın? o işin altından nasıl kalkacak gercekten masum olan biri?

emircanerdogan

Hiçbi şey anlamadım. Tacizcinin eline basıyosun, yıkanınca çıkıyor ve sadece UV ışıkta belli oluyor? Kime ne faydası var bunun?

Metin Akalp

Bu tip taciz vakalarında en büyük sıkıntı mağdurun sessiz kalması. Tamamen yabancı kalabalığın içinde tacize uğradığını söyleyip tacizciyi işaret ederek hak... Devamını Gör

Kazım Kocabaş

1- Yıkanınca çıkıyorsan ne işe yarar amk? 2- kızıl ötesi değil mor ışık o 3- bunu femi nazilere kaptırırsanız milletin anlına basa basa geçer..