Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yanlış Duymadınız: 'Tunus'tan Zeytinyağı İthal Edebiliriz'

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Uzmanlar 2017 yılının tarımda ithalatın "altın yılı" olarak tarihe geçeceğini belirtiyor. Et, saman, nohut, buğday... Gıda fiyatlarının düşürülmesi ve enflasyonla mücadele programı çerçevesinde hububat, bakliyat, yem hammaddeleri, canlı hayvan ve kırmızı ette gümrük vergileri düşürüldü veya sıfırlandı. Gıda ithalatında yeni gündem konusu zeytinyağı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus ziyaretinde düzenlenen basın toplantısında  "Zeytinyağı ithalatı olabilir, bu konuda çalışmalar yapılacak" dedi. Ekonomi Bakanı Zeybekci ise yine Tunus'ta düzenlenen Tunus-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de zeytin ve yağının kutsal olarak bilindiğini dile getirerek, gerekirse Tunus'un ihracatını artırabilmek için zeytinyağının ithalatının gündeme gelebileceğini ifade etti. 

2017 yılında yüksek gıda fiyatlarına alınan başlıca önlem, sıfır gümrük ile ithalat kapısını açmak oldu.

Bir Zamanlar 'Tahıl Ambarı' Olan Türkiye Buğday İthal Edecek, Peki Neden? - onedio.com
Bir Zamanlar 'Tahıl Ambarı' Olan Türkiye Buğday İthal Edecek, Peki Neden? - onedio.com

Sahip olduğu toprak, su kaynakları ve iklim şartlarından dolayı tarım potansiyeli yüksek bir ülke olan Türkiye'nin gıda ithal etmesi, yıl boyunca pek çok habere konu oldu.

Bir Zamanlar Yoksulun Aşıydı, Şimdi El Yakıyor: Et ve Nohuttan Sonra Kuru Fasulye de 'İthal' Edilecek - onedio.com
Bir Zamanlar Yoksulun Aşıydı, Şimdi El Yakıyor: Et ve Nohuttan Sonra Kuru Fasulye de 'İthal' Edilecek - onedio.com

Hatta öyle ki Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugün kaleme aldığı yazıda 2017'nin tarımda ithalatın "altın yılı" olarak tarihe geçeceğini vurguladı.

Peki Türkiye Bu Ürünleri Yetiştiremez mi? Başka Ülkelerden İthal Ettiğimiz 13 Gıda Ürünü - onedio.com
Peki Türkiye Bu Ürünleri Yetiştiremez mi? Başka Ülkelerden İthal Ettiğimiz 13 Gıda Ürünü - onedio.com

"Tarımda 2017'de ne oldu?" başlıklı yazıyı okumak isterseniz tıklayınız.

Türkiye zeytin alanlarında beşinci, zeytin üretiminde dördüncü, zeytinyağı üretiminde ise altıncı sırada.

Zeytin üretiminde öne çıkan diğer ülkeler  başta İspanya olmak üzere, İtalya, Yunanistan, Fas, Tunus, Suriye, Portekiz, Cezayir, Mısır ve Arjantin.

Türkiye'nin, zeytinyağı üretiminde İspanya'nın ardından dünya ikinciliği hedefi var.

TZOB’a göre kendine dünya ikinciliği hedefi koyan Türkiye’nin hem ağaç sayısını hem zeytin hem de zeytinyağı üretimini artırması gerek. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar geçtiğimiz kasım ayında zeytin üretiminin ilk kez 2 milyon tonu aşacağına dikkat çektiği konuşmasında "Sadece zeytinyağı ihracatından İspanya 3, İtalya 1,6 milyar dolar kazanırken zeytinin anavatanı olan Türkiye, zeytin ve zeytinyağında 190 milyon doların çok daha üzerinde ihracat yapmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Zeytin üreticileri ihracatta yeni pazar arayışının sürmesi gerektiğini ifade ederken, Tunus'tan zeytinyağı ithalatı gündeme geldi.

Görünen o ki ithal edeceğimiz gıdalara bir yenisi daha eklendi... Tunus'tan zeytinyağı ithalatı sosyal medyanın da gündeminde 👇

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ysnakorman

Bakın şey ediyorlar ama kılıfını da hazırlıyorlar artık.1 Liraya Satılan 250 gr ekmek 😀israfı önlemek için 😀 200 grama çekildi isteyen de 250 gr da alabilrmiş o da 1.25 miş vay be helal.Bir de yeni duydum biyük şehirlerde yol kenarında bekleme park ücreti de %50 artmış amaç da trafik rahatlakmakmış ulan nir kerede halkı refahlandırmak amaçlayın da %20-30 zam uapın maaşlara ulan değişmeyecek mi lan şu düzülenler

alp_er

ithal etmeye ne gerek var gres yağını karıştırın bizim hak ettiğimiz o.

mehmet-kubra-ak

Zeytinyağı ithal gelsin bizim zeytinliklerimiz kesilsin tarımla uğraşanlar aç kalsın borç içinde yüzsün. o zeytinliklerin yerine de otel kurun rant sağlayın evet çok güzel gidiyorsunuz en birliğiyle tarım ülkesini çorak topraklara çevirdiniz. Üretimediğimizi tüketiyoruz. tamamen tüketim toplumu olduk kendimize daha ne kadar kötülük yapabiliriz bekleyip göreceğiz.

alaboru

2012 Türkiye:glhf, 2017 Türkiye:ggwp

theonu

Akp'nin iktidara geldiği yıllarda ilk icraatlerinden biri kooperatiflerin kapatılmasıydı. O kooperatifler geçimini tarımdan sağlayan adamlar için vardı. Ardından evlatların, yandaşların aldığı gemiler, taşıma araçları vs. gündeme geldi. O zaman bunların niçin kullanılacağını bilmiyorduk, artık biliyoruz. Sistem tüm tarım ürünlerinde aynı: Önce üretimi durdur, sonra yandaşa ithal ettir. Yandaş kazansın, vatandaş aç kalsın. İşin en acı tarafı bence şuydu: Bir tanesinin eline mikrofon veriyorsunuz: en çok kullandığı kelimeler 'yerli' ve 'milli' oluyor. Adamlar 15 yılda milleti yerli ve milli hikayeleriyle uyutup tarımı dışa bağımlı hale getirdiler. Buğdayı ithal etmesek, ekmek üretemeyecek duruma geldik. Milletimiz halen yerli araba, yerli silah geyiğinde. Şu bilgiyi de paylaşıp öyle bitireyim: TÜİK verilerine göre akp döneminde Belçika büyüklüğünde tarım arazisi(yaklaşık 30.000 km²) boş bırakılmaya başlandı.

Görüş Bildir