Yalnızca Karadenizli Olanların Görür Görmez Tanıyabileceği 6 Yemek

-

Yeşilin binbir tonunun yemeğe katıldığı yegane yer Karadeniz Mutfağı! Balıktan, mısıra bütün enfes lezzetlerin toplandığı topraklardan işte size 6 eşsiz yemek!

1. Güne nasıl başlarsan öyle gidermiş!

Karadeniz'de kahvaltı yapmak ayrıcalıktır neden mi? İşte bol tereyağı ve peynirin buluşmasından oluşan Kuymak ya da bir diğer adı ile Muhlama/Mıhlama!

2. Duymayanları buraya alalım turşu sıcak da yenilebiliyor...

Evet evet yanlış duymadınız, kendisi turşu kavurması. Genellikle fasulye turşusundan yapılıyor. Bir yiyen bir daha bırakamıyor!

3. Mis kokusu mu desek, yoksa kıtır kıtır olan dışı mı...

Mısır ekmeği olmaz mı, özellikle ısırgan çorbasının yanında gelir. Hiçbir şey bulamazsanız evde yapılmış mis yoğurdun içine doğrar yersiniz dünyanın en güzel buluşlarından.

4. Başımızın tacı hamsinin her hali...

Hamsi'nin her tonu var bu topraklarda ama bu en güzeli en özeli... Hamsilerin en özenle yapılmış hali kesinlikle Hamsili Pilav hali!

5. Sarmayı sevmeyen yoktur ama Karalahana Sarması'nın yeri bambaşka!

Bir yemek bu kadar mı güzel olur bu kadar mı sevdirir kendini be! Yanına bol yoğurt bir de sıcacık mısır ekmeği...

6. Sıra geldi tatlılara... Adı börek tadı efsane!

Türk mutfağında binbir çeşit tatlı var kabul ediyoruz. Ama Karadeniz'de yenilen onca güzel yemeğin üzerine bir tatlı gelir ki hepimizin gözlerinden kalpler çıkar! Karşınızda Laz Böreği!

Bu kadar enfes yemeğin yanında ne içeceklerini de iyi bilirler. Karadenizlilerin yepyeni favorisi Lipton İce Tea Karadeniz Fırtınası

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir