Görüş Bildir
Haberler
Vitrine 'İranlı, Suriyeli ve Afgan Giremez' Yazan Esnafa 'Uyarı Cezası'

etiket Vitrine 'İranlı, Suriyeli ve Afgan Giremez' Yazan Esnafa 'Uyarı Cezası'

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Denizli’deki işyerinin vitrinine “İran, Suriye, Afgan müşteri bu dükkâna giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekânda dayak yer” şeklinde afiş asan esnaf İ.O’nun “ayrımcılık yasağı” ihlali yaptığına karar verdi. Esnafa bin TL idari para cezası kesen TİHEK, esnafın pişmanlığını ve ekonomik durumunu gerekçe göstererek kararı “uyarı cezası”na dönüştürdü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

TİHEK, Merkezefendi ilçesinde bulunan İ.O. adlı vatandaşa ait bir dükkânın vitrinine “İran, Suriye, Afgan müşteri bu dükkâna giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekânda dayak yer”, “Suriye, Afgan, İran kişiler bu işyerine girerse dayak yer, sorumluluk kabulümüz değildir” şeklinde döviz asılmasına ilişkin şubat ayında resen inceleme başlatmıştı. 12 Mart 2019 tarihinde Denizli’ye giden TİHEK üyeleri, esnaf ve diğer kişilerin ifadelerini aldı.

"Alkollüydüm, pişmanım"

"Alkollüydüm, pişmanım"

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın aktardığı habere göre, ifadesi alınan esnaf; yabancı uyruklu kişiler tarafından daha ucuz bir fiyatla satış yapması için tehdit edildiğini, dükkânında hırsızlık olaylarının gerçekleştirildiğini, Kale ilçesinde Suriyeli oldukları iddia edilen 10 kişinin, 14 yaşındaki engelli bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasına ilişkin basın-yayın organlarında çıkan haberler üzerine psikolojisinin bozulduğunu, tüm bu nedenlerle söz konusu dövizi hazırladığını, dövizi hazırladığı ve astığı sırada alkollü olduğunu, yaptığı davranışın suç olduğunu kesinlikle bilmediğini, çok pişman olduğunu ve bir daha benzer bir davranışta bulunmayacağını savundu.

"Ayrımcılık yasağı ihlal edildi"

"Ayrımcılık yasağı ihlal edildi"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Süleyman Arslan başkanlığında toplanan TİHEK, ayrımcılık yasağını ihlal ettiğine karar verdiği esnafa bin TL idari para cezası uygulanmasına hükmetti. TİHEK, İ.O’nun olaydaki pişmanlığı ve ekonomik durumu da dikkate alınarak idari para cezasını uyarı cezasına dönüştürdü.Kararın gerekçesinde şöyle denildi: 

“Bir kişinin ırkı veya ulusal ve etnik kökeni nedeniyle, daha olumsuz ve haklılaştırılamayan bir muameleye maruz bırakılması ya da yalnızca ırkı veya ulusal ve etnik kökeni nedeniyle, kamuya açık yerlere ve hizmetlere erişiminin engellenmesi, hem ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler hem de ulusal hukukumuz tarafından yasaklanmıştır. Yukarıda belirtilen nedenlerle, anayasada, TİHEK Kanunu’nda ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde yer verilen kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi için gereken makul ve uygun tedbirlerin somut olay bağlamında alınmadığı ve ayrımcılık yasağının ihlal edildiği değerlendirilmektedir.”

Dava açıldı

Dava açıldı

Bu süreçte Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, afişi asan İ.O. hakkında, Denizli 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan dava açtı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
238
108
78
65
32
7
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
theIdeologie

Suriyelilerin bazı şeyleri yapması gerek. 1. Dışarıdayken Türkçe konuşmaları lazım. 2. Türkiye'de giyilen standart kıyafetleri giymeleri lazım. 3. Türkiye'y... Devamını Gör

fruttare

tophane kekolarına anlat önce nargileyi sonra suriyeliye geçeriz

Gözde CERAN

İyi yapmış kendi vatanımızda 2. sınıf insan olduk a.k!

edu ersen

Irkçılık yapmak istemiyorum ama Antalya'da her bina da bir tabela var ve hepsi Arapça, Farsça vs Türkçe tabela göremezken bunları görmekte bana dokunuyor açı... Devamını Gör