Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Umut Veren Direniş Hikâyesi: Rizeli Yurttaş Kazım

 > -

Ekoloji direnişleri medyada pek yer bulamayan ya da yer bulsa da yerelde büyük genelde küçük görülen direnişler oluyor. Ancak biraz daha içeriden bakmaya başladığımızda, varını yoğunu, toprağını savunmak uğruna feda eden, umut dolu insan hikâyeleri görüyoruz. Benim için, Rizeli Kazım Amca'nın (Yurttaş Kazım ya da Kazım Delal olarak da duymuş olabilirsiniz) hikâyesi, en değerli olanı.

Rizeli Kazım Amca'nın tek arzusu, insandan ağaca, her şeye can veren derelerin yok olmaması.

Kazım Amca, 67 yaşında eski bir imam. Yöre halkı Yurttaş Kazım lakabıyla tanıyor onu. Andon Deresi üzerinde yine bir HES projesi vardı. Köylülerin oldukça bir kısmıyla birlikte HES karşıtı direnişine başladı.

İçme Suyu Tesisi ve HES kurulacak Andon Deresi, doğal bir yaşam kaynağı. Pek çok kişi, bu tesislerin sonucunda ne tür zararlar doğacağının farkında değildi.

Kazım Amca, ona destek veren köylülerle beraber 6 aydan uzun bir süre gergin bir direniş sürdürdü. Jandarma ile yaşanan çatışmaların yanı sıra, Kazım Amca'ya destek veren köylüler işverenleri tarafından tehdit edildi.

İşvereni tarafından tehdit edilmekle kalmayıp, işine son verilen Yusuf Esir, Yurttaş Kazım'ın en büyük yoldaşı.

3 çocuğu ve eşi ile Andon Vadisi'nde kendi elleriyle yaptığı evinde yaşayan Yusuf Esir, direnişe katıldığı için işine son verilmiş. Halen işsiz olan Yusuf Esir'e çocuklarının ve eşinin gösterdiği destek, gerçekten göz yaşartan cinsten. Yusuf Esir de HES için düşüncelerini çok anlamlı bir şekilde ifade ediyor: " Bunun başka yolu yok mu? İlla köyleri su altında mı bırakmak lazım? Aya mı gidip yaşayalım?

Kazım Amca'nın hikâyesi tabi bu kadarla kalmıyor. HES durdurma davası açabilmek için yeterli parası olmayan Yurttaş Kazım, davayı açabilmek için ineğini satıyor.

İneğini satarak açtığı dava, Kazım Amca'nın zaferiyle sonuçlanıyor. HES projesi için iptal kararı çıkıyor.

HES projeleri durmak bilmiyor. İlk projenin iptali ardından yeni bir HES projesi daha doğuyor.

Yurttaş Kazım ve Yusuf Esir, dava için gerekli parayı toplamaya uğraşıyor. Ancak Yusuf Esir'in işine son verilmesinden sonra korkan köylüler direnişe yanaşmıyor. Bunun üzerine Kazım Amca kredi çekerek yeni bir dava açıyor. Ve zafer yine Kazım Amcamızın oluyor.

Kazım Amca'nın hikâyesini duyan, soluğu yanında alıyor.

Belgeselciler, gazeteciler, dernekler... Kazım Amca, hepsini deresine götürüyor ve "Bu su hepimizin" diyor.

"Ben, 6 milyar insanın suyunu koruyorum. Su herkesindir!" Yurttaş Kazım

Kazım Amca direnişini herkes için devam ettirdiğini söylüyor, yine olsa yine yaparım hiç düşünmem diyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hammurablaa

ellerinden öpüyorum amca..

Görüş Bildir