Görüş Bildir
Haberler
Ufukta Yeniden Sandık Var: Binlerce Muhtarlık İçin İtiraz Edildi

Ufukta Yeniden Sandık Var: Binlerce Muhtarlık İçin İtiraz Edildi

31 Mart'ta seçilen binlerce muhtar hakkında itirazda bulunuldu. YSK’ya yapılan başvurularda, seçimi kazanmasına rağmen okuma yazma bilmediği, adli sicilinde problem olduğu ve 6 aylık ikamet koşulunu taşımadığı gerekçesiyle muhtarların mazbatalarının iptali istendi. YSK başvuruları inceliyor. İptal edilen yerlerde 7 Haziran 2020’de yeniden sandık kurulacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Son dönemde sahip oldukları maaş ve sosyal haklar gibi cazip koşullar nedeniyle kıyasıya bir yarışın yaşandığı muhtarlık seçimlerine itiraz yağdı.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun aktardığı bilgiye göre, seçimler bitmesine rağmen, yapılan itirazlar nedeniyle çok sayıda muhtarın mazbatasının iptal edildiği belirtildi. Yerel seçimlerle ilgili itirazları karara bağlayan YSK’ya bu süreçte 6 binin üzerinde başvuru geldiği, bunların 3 binden fazlasının muhtarlık seçimleri ile ilgili olduğu öğrenildi.

7 Haziran 2020'de yeniden seçim

7 Haziran 2020'de yeniden seçim

İtirazları tek tek dosya bazında karara bağlayan YSK’nın bu yüzden iş yükü de artmış durumda. YSK’nın 3 binin üzerindeki itiraz dosyasını inceleme süreci devam ediyor. Bu inceleme sonucunda mazbatası iptal edilen muhtarların bulunduğu mahalle veya köylerde 7 Haziran 2020’de yeniden muhtarlık seçimi yapılacak. Seçimlere kadar mahalleler veya köylerde imza yetkisi birinci sıradaki azalarda olacak.

Muhtar adaylığı için inceleme yok

Muhtar adaylığı için inceleme yok
İçeriğin Devamı Aşağıda

Muhtar adayı olmak için seçimler öncesinde herhangi bir başvuru süreci bulunmuyor. İsteyen bir kişi seçim günü bile aday olabiliyor. Bu nedenle, muhtar adayları ile ilgili seçim kurulları tarafından ‘Seçilme yeterliliği olup olmadığı’ konusunda herhangi bir inceleme yapılmıyor. Seçimden sonra mazbatasını alan muhtarla ilgili bir itiraz yapılmazsa, seçilme yeterliliği olmasa bile, bu görevini sürdürüyor. Ama, örneğin seçilme yeterliliğine engel olan bir ceza almışsa ve bu adli sicil belgesi ile ortaya çıkıyorsa, bu durumdaki muhtarın mazbatası iptal ediliyor. 

YSK’ya gelen dosyaların büyük bölümü ise muhtar seçilen kişinin rakipleri tarafından yapılan itirazlardan oluşuyor. Bu itirazlarda seçilen muhtarın okuma yazma bilmediği, 6 aylık ikamet şartını yerine getirmediği veya adli sicili ile ilgili problemler olduğu gibi gerekçeler bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
17
12
3
3
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Lestat

Lan yeter ak midem bulandı artık zarf görmekten! Bu ne lan, mahalle maçında gol atana kadar penaltı kullanan mahalle abisi gibi. YETER.

mldudikof

Hö?

fchinaski

30 yildir ayni muhtar bizim. bundan once de babasi varmis. Oyle ki baska aday da cikmiyor zaten. Padisahimizla takiliyoz