Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Sinemasının Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Filmi

-
Abone ol

Türk Sineması 100. yaşını kutlarken 1914-2014 yılları arasında 7 bine yakın film çekildi. 7 bin filmin kaçını izledik? Kaçını hakkıyla keşfedebildik? Bu kadar film arasında ıskaladığımız, popüler olmayan ama keşfedilmeyi hak eden filmler de vardı. Ve hala da keşfedilebilirler! Melodramdan, komediye, maceradan, tarihi anlatıya Türk Sinemasının keşfedilmeyi bekleyen birbirinden özel 10 filmi.

Videolar Yeşilçam Kanalından derlenmiştir.

Kaynak: http://www.izlesene.com/renkliyesilcam

1. Şener Şen'den Kasap Nişanı | Zengin Mutfağı

Şener Şen'in yer aldığı Zengin Mutfağı filminde Türkiye'de büyük bir işçi eylemi olan 15-16 Haziran Olayları sırasında bir konağın mutfağında gelişen olaylar anlatılır. Oyunun mekanı olan Zengin Mutfağı'nda aşçılık yapan iyi niyetli Lütfü Pehlivan, sınıf bilincine sahip olmayan ve çevresinde gelişen olaylara göre kendini konumlandırmaya çalışan silik bir karakterdir.

2. Senin Yolun Düz Bizimkisi Yokuştur - Sadri Alışık Filiz Akın | Efkarlı Sosyetede

Rüknettin Püsküloğlu yalnız, hasta ve zengin bir iş adamıdır. Avrupa’ya tedaviye giderken uçağı kaçırır, vazgeçer, intiharı düşünür. Arif (Sadri Alışık) ve Şemsi (Necdet Tosun) onu görür ve kurtarır. Evlerine götürüp karnını doyururlar. Rüknettin’in yemek yiyince ağrıları geçmiştir. Sevinir, kim olduğunu söylemez. İki kafadarla birlikte işportacı oyuncak satmaya başlar. İşadamı Naci (Vahi Öz) ise kızı Selma’yı (Filiz Akın) ortağı Nihat ile evlendirmek ister. Selma reddeder. Rüknettin’in oğlu Tahsin ile evleneceği yalanını uydurur. Aslında böyle biri yoktur.

3. Kahramanlık Tablosu Maşallah - Gülşen Bubikoğlu Cüneyt Arkın (Vahşi Gelin)

Bir ağa oğlu olan Temel (Tanju Gürsu) üniversite öğrencisi olan genç ve güzel Necmiye (Gülşen Bubikoğlu) ile evlenmek istemektedir. Necmiye bu isteği kabul etmese de ailelerinin zorlaması üzerine büyük bir otelde yapılan nişan töreni sırasında otelden kaçar. Temel ve adamları peşine düşerlerse de Necmiye’yi yakalayamazlar. Genç kız bir otele sığınır ve orada saklanır. Bu arada Temel de gazeteye ilan vermiştir. Olaylar genç kızı ödüllü bir yazarla karşılaştırır. Adı Murat (Cüneyt Arkın) olan bu genç adam yalnız yaşayan, yakışıklı ama aynı oranda da çok kaba bir insandır.

4. Bir Garip Patron | Beyoğlu Piliçleri

Beyoğlu… 1300 metrelik ana cadde. İnsanların sağlığında geçtikleri Sırat Köprüsü. Biraz bocalayanlar Gayya kuyusuna düşerler. Kızları ağına düşüren bir şebekeyle sevdiği kızı kötü adamların elinden kurtaran bir gencin öyküsü.

5. Kahvenin Ardından Cup Yatağa - Müjde Ar Çetin Tekindor | Kaçamak

Bir adam ve bir kadın, Boğaz’da trafik kazasında ölen bir çifti teşhis etmeleri için çağırılırlar. Ölenlerden biri adamın (Çetin Tekindor) karısı, diğeri ise Suna adındaki (Müjde Ar) kadının kocasıdır. Ve bu teşhis aralarında yasak ilişki başlamasına neden olmuştur.

6. Okan Bayülgen Taksici Şafak Sezer Polis | Oyun Bozan

Oyun Bozan filminde bir taksici rolünü canlandıran Okan Bayülgen bir cinayete tanık olmasıyla bütün hayatı ve hayalleri birdenbire değişir. Oyun Bozan filminde Şafak Sezer polis, Zeki Alasya ise bir şair rolünde.

7. Namık Kemal'i Okumak Suç Mu? - Cüneyt Arkın | Pranga Mahkumu

Pranga Mahkumu. İşlediği bir suçtan dolayı suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışan bir mahkum (Cüneyt Arkın) ile ona aşık olan bir kızın (Semiramis Pekkan) dramatik hikayesi.

8. Hop Ulan Hop Dedik - Tarık Akan Erdal Özyağcılar | Adem ile Havva

Münir Kozan (Tarık Akan) ve peşinden ayrılmayan iki korumasından (Erdal Özyağcılar – Rana Cabbar) kahkaha tufanı.

9. Komedinin Duayeni Vahi Öz | Milyonerin Kızı

Yakışıklı ve çapkın bir genç olan Ali (Tamer Yiğit) ve Leyla (Leyla Tunca) hava alanına ayrı ayrı giderlerken yolda pek de hoş olmayan bir biçimde tanışırlar. Tartıştıktan sonra yollarına devam eden ikili, havaalanında aynı kişiyi beklediklerini anlayınca şaşkınlıkları daha da büyür. Çünkü karşıladıkları iş adamı Vahi Bey (Vahi Öz) Leyla’nın babası ve Ali’nin de patronudur. Leyla hoşlandığı Ali’ye yakın olmak için babasının iş yerinde çalışmak ister ve Ali’nin sekreteri olarak işe başlar. Çapkın Ali’nin sevgilileri ile konuşmasını engelleyerek genç adamı canından bezdirir. Vahi Bey işlerini geliştirmek için bir av partisi düzenleme işini Ali’ye verir. Ali partiye gelmemek içinizin isterse de Leyla buna da engel olur. Gece odasına girdiği Ali ile Vahi Bey'e yakalanınca soluğu nikah masasında alırlar.

10. Seviyorum Seni - Filiz Akın Ediz Hun | Fadime Cambazhane Gülü

Fadime bir çadır tiyatrosunda şarkı söyleyip cambazlık yapar. İş arkadaşlarıyla bir aile gibi yaşarken, yatacak yeri olmayan gariban Memo aralarına katılır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
malta

necmiye kaçıktır ama nazmiye'nin gönlü açıktır.

Görüş Bildir