Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Lirası İçin Hazırlanmış 6 Modern Banknot Tasarımı

-
Abone ol

Grafik Tasarımcısı Orhan Okay "Cumhuriyet Dönemi Türkiye Banknot Tasarımı İle Banknotların Günümüz Grafik Tasarım Anlayışıyla Yeniden Ele Alınması" adlı çalışması ile tasarladığı yeni banknotları görücüye çıkardı. Altın oranda bölünmüş renkli alanların yer aldığı banknotlar  "hologram baskı, ışıkta renk değiştiren hologram şerit, özel kabartma desen baskılı rakamlar, su geçirmez kağıt, görme engelliler için Braille rakamlar, ışıkta renk değiştiren mürekkep gibi teknik özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Kaynak: https://www.behance.net/gallery/25903315...

5 TL

Ön yüzünde Atatürk'ün yer aldığı 5 TL'lik banknotun arka yüzünde Çanakkale Anıtı görseliyle birlikte Seyit Onbaşı yer alıyor.

10 TL

Ön yüzünde Atatürk'ün yer aldığı 10 TL'lik banknotun arka yüzünde Atilla İlhan'ın gençlik resmiyle birlikte Üçüncü Şahsın Şiir'ine ait bir mısra yer alıyor.

20 TL

Ön yüzünde Atatürk'ün yer aldığı 20 TL'lik banknotun arka yüzünde Hasanoğlu Köy Enstitüsü tabelasının bir çizimi yer alıyor.

50 TL

Ön yüzünde Atatürk'ün yer aldığı 50 TL'lik banknotun arka yüzünde Artemis Tapınağı çevresindeki süslemelere ait illüzyon çizimleriyle birlikte Asos Antik Kenti Athena Tapınağı yer alıyor.

100 TL

Ön yüzünde Atatürk'ün yer aldığı 100 TL'lik banknotun arka yüzünde Tusi Çifti'nin bir çizimi ve astronomik yıldız çizimleriyle birlikte Nasiruddin El Tusi yer alıyor.

200 TL

Ön yüzünde Atatürk'ün yer aldığı 200 TL'lik banknotun arka yüzünde Bahriye Üçok ve Laik Devlet'i tanımladığı bir sözü yer alıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senasen

Bunu beğenenler gerçekten siz iyi misiniz ? Profesör Doktor Aydın Sayılı Profesör Doktor Cahit Arf , Mimar Ahmed Kemaleddin, Fatma Aliye Hanım, Buhurizade Mustafa Itrî , Yunus Emre yeteri kadar modern gelmedi sanırım neden bu isimleri kaldırma gereği duydunuz gerçekten anlamadım .

yet...

oyun kartı gibi. tam batak çevirmelik.

cikolatalikurabiye

Bilemedim ki güzel değil gibi :/

emre-b.-turhan

hakkaten modern olacak diye atatürkü italyanlara benzetmiş...

amerika

Bence gayet modern ve güzel tasarlanmış.

pistantrofobia

Bunlar hep amerikanın oyunu...

amerika

Valla ben bişe yapmadım.

pistantrofobia

O zaman paralelin oyunu. Paralelde sana bağlı dolayısıyla bunlar hep amerikanın oyunları :)

amerika

Öklid karıştırdı ortalığı orada da günahımı aldın :(

pistantrofobia

hahahaa kahkaha attım resmen :) :) :) :) :) Alemsin amerika :) :)

amerika

Sende panpa :)

Görüş Bildir