Trump'tan S-400 Yaptırımlarına İlişkin Kafa Karıştıran Mesajlar

 > 
21PAYLAŞIM

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasının ardından ABD'den ne tür yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı tartışılırken, Başkan Trump'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. Trump, "Türkiye'ye şu anda yaptırım arayışında olmadığını" söyledi. Ancak Trump ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada "Ne yapacağımızı göreceğiz. Bunları henüz duyurmadık" diye konuştu. 

ABD Başkanı Trump, Oval Ofis'te Türkiye'nin S-400'leri almasıyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Trump, "Türkiye'ye yaptırım getirecek misiniz?" sorusuna, "Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz." yanıtını verdi.

"Ne yapacağımızı göreceğiz, bunları henüz duyurmadık"

Amerikan Başkanı, Oval Ofis'te Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yle yaptığı görüşmeden sonra ise yaptırımlara ilişkin şunu söyledi:

"Bir çok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla meseleye bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz. Bunları henüz duyurmadık."

NTV'nin ABD temsilcisi Hüseyin Günay ise Başkan Trump'ın verdiği mesajlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

Dün Türkiye'nin F- 35 programına katılımı askıya alınmıştı

Türkiye'nin S-400'leri almasına ilişkin Beyaz Saraydan dün yapılan açıklamada, S-400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı belirtilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir." değerlendirmesi yapılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da Türkiye'nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını bildirerek, "Bununla beraber ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir." açıklamasını yapmıştı.

Pentagon: 'Türkiye'nin F-35 Programından Çıkarılma Süreci Başlamıştır' - onedio.com
Pentagon: 'Türkiye'nin F-35 Programından Çıkarılma Süreci Başlamıştır' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir