Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trump'ın ABD'yi Karıştıran 'Hükümet' Tweeti Sonrasında Öneri: 'Telefonu Elinden Alınsın'

 > 
20PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin 2017 mali yılının eylül sonunda bitmesinin ardından "iyi bir kapanmaya" ihtiyacı olduğunu belirtti. Trump'ın kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım büyük yankı buldu. ABD'li senatör Bob Corker'dan ise en az bu açıklama kadar ilginç bir öneri geldi: 'Trump'ın cep telefonu elinden alınsın'

Kongredeki Cumhuriyetçi ve Demokrat vekiller ile sürdürülen müzakerelerden çıkan 2017 mali yılı bütçesinin Meksika duvarı için finansman içermemesinden rahatsız olan Trump, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu 👇

"Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında müzakere edilen bütçe planının nedeni Senato'da 60 oya ihtiyacımız olması ki buna sahip değiliz. Ya 2018'de daha fazla Cumhuriyetçi senatörü seçeriz ya da kuralları şimdi yüzde 51'e değiştiririz. Ülkemizin bu karmaşayı düzeltmek için eylülde iyi bir 'kapanmaya' ihtiyacı var."

Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Direktörü Mick Mulvaney, Trump'ın bu paylaşımı Demokratlara kızdığı için yapmış olabileceğini ifade etti.

Mulvaney, "Başkan Trump, Demokratlarla iyi niyetle müzakere etmesine rağmen onların zafer kazanmış gibi davranmaya çalışmasına ve kendisini kötü göstermesine kızgın olduğunu düşünüyorum" dedi.

ABD'li senatör Bob Corker'dan ise ilginç bir 'çözüm' önerisi geldi.

Corker, Trump'ın cep telefonunun elinden alınmasını teklif etti. Toplantının ardından gazetecilere konuşan Corker "Trump'ın iPhone'unu elinden almanın iyi bir şey olacağını düşünüyorum, daha sonra yalnızca Beyaz Saray tarafından onaylı tweetler olur. Attığı tweet yapıcı değil. Bunlar hiçbir zaman olmaması gereken şeyler. İtibarımıza, yapıdaki bize yönelik güvene zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Trump'ın cümlesindeki "kapanma - shutdown" kelimesi bir iş yerinin ya da kurumun finansal nedenlerle faaliyetlerini durdurmasını tanımlamak için kullanılıyor.

ABD'de bütçe son tarihte Senato'dan geçmediğinde federal hükümet faaliyetleri duruyor. Müzelerden, milli parklara, pasaport bürolarından, orduya kadar tüm faaliyetler etkileniyor. Bütçe onaylanana kadar devlet dairelerinde yalnızca gerekli personel çalıştırılıyor. 2013'te yaşanan son "shut down" sırasında 2 milyon 900 bin çalışanın yaklaşık 800 bini aynı gün ücretsiz izne çıkarılmıştı.

ABD'de hükümet kepenk kapatmış oluyor. Washington'da çöp dahi toplanmıyor. Çöp toplama ve sokak temizleme hizmetleri ilk hafta hiç yapılmıyor. Yeni işsizlik başvuruları alınmıyor ve orduya maaş ödenmiyor.

Kaynaklar: Business HT ve Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir