Görüş Bildir
Haberler
Teke Deresi Kirlilik Nedeniyle Gri ve Beyaz Renge Büründü: 'Sözün Değil Suyun Bittiği Yerdeyiz'

Teke Deresi Kirlilik Nedeniyle Gri ve Beyaz Renge Büründü: 'Sözün Değil Suyun Bittiği Yerdeyiz'

FreiGeist
25.10.2019 - 15:27

Kırklareli'de binlerce dönüm tarım arazisinin sulandığı, hayvanların su ihtiyacını giderdiği Teke Deresi'nde kirlilik korkutucu seviyede. Derede balık ölümleri yaşanırken, çevreye de ağır kokular yayılıyor. Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, 'Teke deremiz tertemiz akarken, içinde balıklar yaşarken şu an içler acısı bir durumda. Sözün değil suyun bittiği yerdeyiz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Teke Deresi, kirlilik nedeniyle renk değiştirip, yer yer beyaz ve gri renge bürünerek akmaya başladı. 🎥

Bölgede binlerce dönüm tarım arazisinin sulandığı, hayvanların içme suyunun giderildiği dere, İnece'nin içinde temiz ve içinde balıklar yüzerken, yaklaşık 4 kilometre mesafedeki Dokuzhöyük köyü içinde ise kirlenip, beyaz ve gri renge bürünüyor.

Köy bölgesinde derede balık ölümleri yaşanırken, çevreye de ağır kokular yayılıyor. Köylüler, İnece ile köyleri arasındaki bölgede kurulan mandıralar ve hayvan çiftliklerinin kirliliğe neden olduğunu öne sürdü.

"Su hayattır, suyun olmadığı yerde yaşanmaz"

"Su hayattır, suyun olmadığı yerde yaşanmaz"

Dokuzöyük Köyü Muhtarı Adem Balsak, derede daha önce yüzüldüğünü belirterek kirlilikten dolayı tarım arazilerini sulayamaz duruma geldiklerini aktardı. 

'Yetkililerin çalışma yaparak kirliliğin nedeninin bulmasını ve deremizin eskisi gibi temiz akmasını istiyoruz' diyen Balsak şöyle devam etti:

'Tarım arazilerimizi sulayamıyoruz, hayvanlarımızı sulayamıyoruz. Vatandaşlar traktörlerle suya girmek istemiyor. Derenin tabanı yosun yaptı. Kirlilik giderek artıyor, her gün yoğunlaşıyor. Son bir haftadır hiç eksilmeden devam ediyor. Kimseyi suçlamak istemiyoruz. Yetkililer fabrikalardan, üretim yerlerinden araştırırlarsa sonuca ulaşacaktır diye düşünüyorum. Ben vatandaşlarla karşı karşıya kalıyorum. Zaman zaman koku ve balık ölümleri oluyor. Bizim için insan sağlığı ve yaşam önemli. Su hayattır. Suyun olmadığı yerde yaşanmaz.'

"Rengi değişmiş felaket kötü kokan bir dere var burada. Canlı yok, balıklar da öldü"

"Rengi değişmiş felaket kötü kokan bir dere var burada. Canlı yok, balıklar da öldü"

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, Teke Deresi'nin Trakya'da kirliliği gündemde bulunan Ergene Nehri'nin önemli bir kolu olduğunu söyledi.

Çiğdem, 'Ergene'yi temizlemek için proje yapanlar, öncelikle kaynaklarını koruyup, kurtarmaları gerekiyor. Bu kurtarma amasız, ancaksız olmalı. Çünkü dünyada temiz su kaynakları azalırken Teke deremiz tertemiz akarken, içinde balıklar yaşarken şu an içler acısı bir durumda. Rengi değişmiş felaket kötü kokan bir dere var burada. Canlı yok, balıklar da öldü. Yetkililer suyu kirletenleri tespit edip ağır yaptırımlar yapması gerekiyor. Sözün değil suyun bittiği yerdeyiz' açıklamasında bulundu.

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 2018 yılı İl Çevre Durum Raporu'nun yeni çıktığını söyleyen Çidem, '2018 yılı 'İl Çevre Durum Raporu'nda peynir altı suyunun, alıcı ortamlara bırakılmasında, kirlilik yaratıldığını il çevre durum raporunda belirtilmiştir. Derenin yukarısında mandıralar var. İnece beldesinden önce tesis olmadığı için temiz. Devamında peynir üreteme ve diğer sanayi kuruluşları var. Bu alanları daha sık denetlenip derenin temiz akması sağlanması gerekir ' dedi.

"Şimdi deremize elimizi sokamıyoruz"

"Şimdi deremize elimizi sokamıyoruz"

Dokuzöyük Köyü Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Mustafa Bilik, Teke Deresi'nin kirliliğinin nedenin bulunması için yetkililere başvurduklarını ve en son 10 gün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin numuneler aldığı belirterek, henüz bir sonuç alamadıklarını söyledi. 

Bilik, 'Köyümüzün içinden geçen deremiz kirlendi. Kirlilikle ilgili yetkililere sürekli şikayetlerimizi yapıyoruz ama bir sonuç alamıyoruz. Kirliliğin tespitinin yapılıp deremizin temizlenmesini istiyoruz. Deremizde daha önce mahsulümüzü suluyorduk, hayvanlarımız su içiyordu. Şimdi deremize elimizi sokamıyoruz. Mahsulümüzü taşıma suyu ile sulamaya başladık. Şikayetimiz oldu, tahliller yapıldı, maalesef kirletilen yerde bir sonuç alamadık. Yetkili kurumlardan deremizin temizlenmesini istiyoruz' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Yazık oldu deremize"

"Yazık oldu deremize"

Dokuzöyük köyü üreticilerinden Hüseyin Canseven, 'Deremiz uzun süredir böyle pis akıyor. Hayvanlar eskiden dereden su içerdi, şu an derenin yanına bile yanaşmıyor. Yukardan gelen bir sürü atık su var. Buna mandıra suyu diyelim ya da başka bir işletme yani bu su bizim köyden gelmiyor, yukardan geliyor. Bunu engelleyemedik. Ne aktığını bilmiyoruz. İçinde kimyasal mı var ne var? Yazık oldu deremize. Bundan 2 ay önce balıklar öldü. Bu derede çok balık öldü. Yetkililerden deremizin temizlenmesini istiyoruz' dedi.

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, Teke Deresi'nden alınan numunelerin incelendiğini söyledi.

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, Teke Deresi'nden alınan numunelerin incelendiğini söyledi.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
42
29
5
3
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Lestat

İnsanoğlu ve onun kendi doğasını and içmişcesine 'yok etme' arzusu kaldığı yerden devam ediyor, ne güzel.