Görüş Bildir
Haberler
Talimatı Erdoğan Vermişti: Tarihi Caminin Restorasyonu Bitmek Bilmedi, Vatandaş İsyan Etti

Talimatı Erdoğan Vermişti: Tarihi Caminin Restorasyonu Bitmek Bilmedi, Vatandaş İsyan Etti

Emre Ordu
13.07.2019 - 12:39 Son Güncelleme: 14.07.2019 - 13:38

Balıkesir'in Erdek ilçesinin en eski camisi olarak bilinen Hacı Ömer Camisi'nin restorasyonuna 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile başlandı. Planlamaya göre restorasyonun 2018 yılı Ocak ayında bitmesi gerekiyordu. Ancak çalışmaların bitmek bilmemesi vatandaşları isyan ettirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Balıkesir’in Erdek ilçesinin en eski camisi olma özelliği taşıyan tarihi Hacı Ömer Camii’nin restorasyon çalışmaları bitirilemedi. Vatandaşlar 2 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarına adeta isyan ediyor. Daha önce çok kez tadilat geçiren ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restorasyonu 2 yıldır devam eden tarihi caminin restorasyonunun uzamasına vatandaşlar tepkili.

Minarenin yakımı başladı

Minarenin yakımı başladı

Halktan gelen tepkiler her geçen gün artarken, bu kez güçlendirme çalışması yapılacağı söylenerek minarenin yıkımına başlandı. Minarenin yıkım çalışmalarında sökülen taşlara ise numara verildiği gözleniyor.

"Birileri bizim aklımızla mı oynamak istiyor?"

"Birileri bizim aklımızla mı oynamak istiyor?"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Restorasyon çalışmasını ‘yılan hikayesi’ olarak tanımlayan vatandaşlar, 'Bu cami ilçemizin en eski ve köklü camilerinden biriydi. Cami, 2017 yılında başlatılan tadilatın, 2018 yılında bitmesi gerekiyordu. 5 ay sonra 2020 yılına girilecek. Cami binası ve bahçesi derken şimdi minarenin yıkımına başlandı. Birileri bizim aklımızla mı oynamak istiyor? Bu sorunun cevabını arıyoruz. Bu kafaların asıl niyetleri camiyi kökten yok etmek ise açık açık söylesinler bizler de gerçeği öğrenmiş olalım. Bu nasıl bir restorasyon anlamış değiliz' diyerek yetkililere çağrı yaptı.

Talimatı camiyi bakımsız gören Erdoğan vermişti

Talimatı camiyi bakımsız gören Erdoğan vermişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eniştesi Ziya İlgen’in annesi Zümrüye İlgen’in cenaze törenine katılmak üzere Eylül 2016 ayında geldiği sırada, Erdek’te cenaze namazının kılındığı Hacı Ömer Camii’ni bakımsız görmesinin ardından, yetkililere restorasyon talimatı vermiş, bu talimat üzerine çalışma başlatan Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü söz konusu cami için onarım ihalesi açmış, ihaleyi Akaygil Yapı Restorasyon Mimarlık şirketi kazanmıştı. 498 bin 719 lira bedel üzerinden 16 Ocak 2017 tarihinde yapım sözleşmesinin imzalandığı restorasyon uygulamasının bitiş tarihi ise 5 Ocak 2018 olarak belirtilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
76
52
14
5
5
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Dead nettle.

Erdekteki işin içinde Belediye var ise o iş bitmez. Erdek bitik bir tatil beldesi. Belediye kendi kadrosuna bile 6 aydır maaş veremiyor. Yazın kaliteli müşt... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

erdek bir bok yapılmayan pislik içinde 200 milyon borç ile bitik bir yerdir.Ama ne hikmetse bu bu borçları yapıp bir bok yapmayan adam seçilmektedir.önce ana... Devamını Gör

Erol Öner

kesin haberi yoktur..... sormayın zaten. Kaynak yardimlar ve Vanalar kapatıldı.