Sürdürülebilir Enerjinin Göz Önünde Olan Kullanımlarından Biri: Ülkemizdeki Rüzgar Türbini Örnekleri

2PAYLAŞIM

Doğal enerji kaynakları açısından ülkemiz coğrafi olarak oldukça şanslı bir konumda bulunmakta. Rüzgar enerjisi ise doğal enerji kaynakları arasında oldukça kullanışlı ve sürdürülebilir niteliktedir.

Türkiye’nin pek çok yerinde rüzgar enerjisinden faydalanmak adına rüzgar türbinleri kurulmuştur.

Soma Rüzgar Enerji Santrali 

Manisa'nın Soma ilçesinde bulunmakta. Bu santral 288,10 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 65. Manisa'nın ise 3. büyük enerji santrali olarak geçmekte.

Ülkemizdeki ilk rüzgar türbini 1998 yılında İzmir’de inşa edilmiş.

Karaburun Rüzgar Santrali

İzmir'de bulunan Karaburun Rüzgar Santrali ortalama olarak 106.830 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak potansiyeldedir.

Bu yıldan sonra ise belli kanunlar çıkartılar rüzgar enerjisi kullanımına yönelik teşvikler yapılmaya başlanmış.

Dinar Rüzgar Enerji Santrali

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde bulunan santral Türkiye'nin en büyük 3. rüzgar gücüdür.

Türkiye’de rüzgâr enerji potansiyelini belirlemek amacıyla rüzgâr ölçümleri, diğer ölçümlerle birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Geycek Rüzgar Enerji Santrali

Kırşehir'de bulunan santral 97.089 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek seviyede elektrik üretimi yapmaktadır.

Bölgesel bazlı bakıldığında Türkiye’de en elverişli olan bölgeler Marmara Bölgesi başta olmak üzere Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak saptanmıştır.

Balıkesir Rüzgar Enerji Santrali

Balıkesir'in Kepsut ilçesinde bulunan santral 133.917 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Rüzgar enerjisi gibi temiz ve dünyaya zarar vermeyen bir enerji kaynağının daha çok kullanılması herkesin yararına olacaktır.

Her yapılan şey çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakabilmek adına!

Daha sürdürülebilir bir yaşam ve daha güzel yarınlar için güzel ülkem doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz! 

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
darkosman

Onediocular enerji sektörünemi girdiniz lo..durmadan enerji ile ilgili başlıklar görüyorum. Bak size güneş lisans satabilirim.Rüzgar türbini lazımsa tedarik ederim hemde ucuza almayadan ofisinizede elektrikte satarım isterseniz uyguna..hidro lisansıda var..beni bul albeni laannn albeniieeaa

ziya-akbas

Yok, ülker girmiş muhtemelen, sponsorlu içerik... :D

tc-yusuf-dogan

Kuşların göç yollarının değiştirdiği,Çıkardığı sesten dolayı canlı yaşam döngüsünün etkilendiği,arıların ölümüne sebep olduğu için Ekosistemi bozduğu.bu rüzgar türbini çevresinde sadece belli tarımsal faaliyet yapılabildiği vb. bir çok olumsuz etkisini neden yazmadınız. Kesilen onlarca ağacı,ölen tabiat canlılarını,gelirini kaybeden onlarca köylümüzü de yazın. Şakşakcılıkta bir numarasın onedio parayı verenin düdüğü çalınıyor .

ziya-akbas

Evet ama yine de havanın kirlendiği, arıza anında dünyanın zehirleneceği veya çalışması için dev vadilerin suyla dolması gerekmesinden iyidir... :J

Görüş Bildir