İsveç'ten Tartışma Yaratan Karar: Sokakta Dilenmek Paralı Oldu

 > 
87PAYLAŞIM

İsveç uygulamaya koyduğu yeni karar ile gündemde. Eskilstuna kentinde paraları olmadığı için dilenmek zorunda kalan insanlar sokak için 'kira parası' verecek. Bunun için ödemeleri gereken miktar ise yaklaşık 140 TL.

3 aylık izin için başvurular internet üzerinden ya da karakollarda bizzat yapılıyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre Eskilstuna, ülkede bu uygulamayı yapan ilk kent olarak kayıtlara geçti.

Dilenme izni olmadan sokaklara para toplayanların 4000 İsveç kronu (yaklaşık 2300 lira) cezaya çarptırılacağı belirtiliyor.

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, Jimmy Jansson adlı Sosyal Demokrat belediye meclisi üyesinin, yaklaşık bir yıllık gecikmenin ardından 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren uygulamanın amacının dilenmeyi bürokratik hale getirip zorlaştırmak olduğunu söyledi.

Jansson yerel medyaya "Nasıl gittiğini göreceğiz. Uygulamanın sosyal hizmetlerde evsiz ya da zor durumdaki diğer insanları yerel makamlarla buluşturmasını umuyoruz" dedi.

Uygulamaya karşı çıkanlar, iznin dilenciliği yasal hale getirdiğini ve dilencilerin tehdit altında olabileceğini söylüyor.

Stadsmission adlı yardım örgütünden Tomas Lindroos, suç çetelerinin izin parasını ödeyerek bu kişileri haraca bağlayabileceğine dikkat çekti.

İsveç'te birkaç ay önce bazı kentler Yüksek Mahkeme'nin emsal kararının ardından dilenmeyi topyekun yasaklamıştı.

İsveç yayın kurumu SVT'ye göre hafta sonunda toplam 8 kişi dilencilik yapmak için izin aldı. Bazı dilencilerin ise izin parasını ödememek için sokaklarda yaban mersini gibi meyveler satmaya başladıkları belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir