Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sokaklardan, Avrupa'ya: Madde Bağımlısı Gençleri Birer Şampiyona Dönüştüren Örnek Proje

 > -
Abone ol

6 yıl önce aralarında madde bağımlılarının da bulunduğu gençlerden kurulan Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi takımı, Türkiye Şampiyonluğu derecesine kadar yükseldi. Süreç içerisinde profesyonel bir kimlik kazanan ve önemli transferler gerçekleştiren takım, bu sene Türkiye'yi Avrupa'da temsil ettiği gibi, üst üste ikinci kez Türkiye Şampiyonluğu'na ulaştı!

Bundan 6 yıl önce Zeytinburnu Belediyesi, Özgürlük Parkı'na bir mobil buz pisti kurdu.

Hem ilgiyi artırmak hem de sosyal bir proje oluşturmak için 'Doğaya destek sizden buz pateni biletiniz bizden' sloganı benimsendi. İnsanlar geri dönüştürülebilir atıkları getirip buz pateniyle ücretsiz kayma fırsatı yakaladı.

Hem ekolojik hem toplumsal açıdan son derece dikkate değer bir proje değil mi?

Önce buz pisti, daha sonra da park, aralarında madde bağımlılarından bulunduğu çocuklar tarafından zarar görmeye başladı.

Bunu gören yetkililer, çareyi bu çocuklardan bir buz hokeyi takımı kurmakta buldu. Âdeta sokaktan kurulan takım üç ay çalıştı; ilk maçını ise 37-1 gibi bir skorlar kaybetti. 

Aradan geçen yıllar içerisinde kendileri epey geliştirdiler. Artık 37 yemiyor, 37 atıyorlar.

Zamanla profesyonel bir yapıya kavuşup, transferler gerçekleştiren hatta Ukrayna'dan Kanada'dan da oyuncu getiren Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı, geçen sezonu şampiyon olarak tamamladı.

Bu sene de Türkiye'yi Avrupa'da temsil ediyorlar!

Gençlerden kurulan ilk takımdan bugüne kadar kalan isimlerden biri de Faruk Günel. Genç sporcu buz hokeyinin artık kendisi için bir meslek hâline geldiğini belirtiyor.

"Daha önce spor yapmıyordum. Şimdi spordan ev evden spor. Kendimi de bu alanda çok geliştirdim. Takım olarak da çok geliştik. Aramıza yeni arkadaşlar katıldı. İlk takımdan aramızda başka arkadaşlar da var. Ama onlar askerde. Askerden geldikten sonra yine eski günlerdeki gibi beraber olacağız. İlk maçımızda 37 gol yemiştik, artık biz 37 atıyoruz."

İşsiz, hedefsiz gençler, sporla hayata tutunduruldu ve meslek sahibi oldu.

Kulübün Başkanı Halit Albayrak da takımın kuruluş hikayesini "Buz pisti kurulduktan sonra oradaki işleyişi bozan, uygulamayı deforme eden bazı arkadaşlarımız vardı. Sokakta hedefi olmayan, hiçbir işi bulunmayan, sporla uzaktan yakından alası olmayan arkadaşlarımız vardı. Biz onlara şunu söyledik. Biz onlara belli bir saat verdik. Sadece size ait dedik. 

6-9 arası yaklaşık 7 ay boyunda o saat dilimini kullandılar. 3-4 ay sonra ise kendileri bir kıvama geldi. Sonra biz sadece onlar için Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü kurduk. Arkadaşlar daha sonra iddialı bir hale geldiler. Antrenörleri oldu, antrenör yardımcıları oldu. Malzemecileri oldu. İki santimlik çeliğin üzerinde yapılan hareketler kendilerine kabiliyetli olduklarının farkına vardırdı", diyerek anlatıyor.

Zeytinburnu Belediyesi SK Buz Hokeyi Takımı’nda başarı örneği sergileyen bu çocuklar şimdi Türkiye Didi Buz Hokeyi Süper Ligi’nde Koç Üniversitesi Spor Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü gibi güçlü takımları geride bırakarak şampiyon oldular.

Gençler geçen yıl da IIHF Continental Cup’taki maçında İsrail ekibi Rishon Devils’i 14-1, ikinci maçında ev sahibi Sırbistan’ın Partizan Belgrade takımını 4-1 yenerek grup ikincisi olmuş ve Türkiye’nin buz hokeyi tarihinde en büyük başarısına imza atmışlardı.

Bu başarılı gençlerin belgeseli çekilecek!

Geçtiğimiz yılın ardından bu yıl da Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi’nin şampiyonu olan gençlerin hikâyesi, 2017’de çekilecek bir belgesele konu edilecek!

Hedef artık Avrupa Şampiyonluğu !

Türkiye’yi, Avrupa Ligi’nde temsil edecek olan Zeytinburnu Belediyesi, Avrupa Şampiyonluğu’nu gözüne kestirmiş durumda. 

Takımın bu seneki performansından bir hayli memnun kalan yönetim, Avrupa kupasını müzelerine katarak Zeytinburnu’nu, buz hokeyinde uluslararası bir takım haline getirmeyi hedefliyor.

Biz de buradan bu projeyi gerçekleştiren Zeytinburnu Belediyesi'nin yetkililerini ve sporcu kardeşlerimizi tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyoruz! 👏👏👏

Kaynaklar

Al Jazeera

Facebook

T24

Milliyet

Siz böyle sosyal sorumluluk projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Böyle sosyal sorumluluk projeleri çok önemli. Başka birçok sorun için de farklı projeler geliştirilmeli.
Sosyal sorumluluk projelerinin sorunları çözebileceğini düşünmüyorum.
Çekimserim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
volcano_

sporun olayı bu zaten.. örnekler çoğalmalı tebrikler emeği geçenlere..

Gizli Kullanıcı

keske hep boyle haberler duysak

Görüş Bildir