Selvi'den 'Takvim' Açıklaması: 'Normalleşmenin İlk Adımının Hazırlık Aşaması 4 Mayıs'ta Başlıyor'

 > 
9PAYLAŞIM

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi yeni tip Koronavirüs'le mücadelede dünyadan olumlu örnekler geldiğini belirterek, Türkiye'de de normalleşmenin birinci adımının hazırlık aşamasının 4 Mayıs'ta başlayacağını öne sürdü.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında koronavirüs salgını sürecindeki normalleşme planlarına değindi.

"Kademeli bir geçiş öngörülüyor"

"Tünelin ucunda ışık göründü. Mayıs ayıyla birlikte Avrupa’da bazı ülkeler normalleşme takvimini uygulamaya koydu. Devlet, dört aşamalı bir normalleşme takvimi üzerinde çalışıyor. Normalleşmenin birinci adımını hazırlık aşaması oluşturuyor. Bu süreç önümüzdeki hafta, 4 Mayıs Pazartesi günü başlayacak" diyen Selvi, "Ramazan Bayramı’ndan sonra, 26 Mayıs’ta sona erecek. Hazırlık aşamasında normalleşmeye kademeli bir geçiş öngörülüyor. Marketlerin, berberlerin, AVM’lerin belirli kısıtlamalar kapsamında açılması gibi. Şehirlerarası seyahatlerdeki kısıtlama buraya dahil değil" ifadelerini kullandı.

"Belirli kriterler kapsamında yaz tatili gerçekleşecek"

Selvi ayrıca, hazırlık aşamasından sonra beklenen süreçle ilgili olarak ise şunları söyledi: 

"İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos 2020 tarihleri arasını kapsıyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı, uluslararası seyahatlerin kademeli olarak açılacağı, belirli kriterler kapsamında yaz tatilinin gerçekleşeceği ama okulların kapalı olacağı dönem. Üçüncü aşama 1 Eylül’den başlayıp yıl sonuna kadar devam ediyor. 31 Aralık 2020’de sona erecek olan dönemde okullar açılacak, kamu tam kapasite olarak çalışacak. Dördüncü aşama 1 Ocak 2021 tarihinde başlayıp, gelişmelere göre ucu açık olarak devam edecek. Bu aşama büyük ölçüde Kovid-19 aşısı ve ilacının bulunup bulunmamasına göre geçerli olacak. Eğer virüs ortadan kalkar ya da aşı bulunursa belki hiç ihtiyaç kalmayacak. 2021 yılı ona göre planlanacak."

AKP Sözcüsü Çelik ise normalleşmeyi mayıs ayı sonunda konuşacağız demişti

Ömer Çelik: 'Mayıs Sonu Normalleşmeyi Konuşabiliriz' - onedio.com
Ömer Çelik: 'Mayıs Sonu Normalleşmeyi Konuşabiliriz' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir