Görüş Bildir
Haberler
Selvi'den 'Takvim' Açıklaması: 'Normalleşmenin İlk Adımının Hazırlık Aşaması 4 Mayıs'ta Başlıyor'

Selvi'den 'Takvim' Açıklaması: 'Normalleşmenin İlk Adımının Hazırlık Aşaması 4 Mayıs'ta Başlıyor'

Batuhan
29.04.2020 - 09:04

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi yeni tip Koronavirüs'le mücadelede dünyadan olumlu örnekler geldiğini belirterek, Türkiye'de de normalleşmenin birinci adımının hazırlık aşamasının 4 Mayıs'ta başlayacağını öne sürdü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında koronavirüs salgını sürecindeki normalleşme planlarına değindi.

"Kademeli bir geçiş öngörülüyor"

"Kademeli bir geçiş öngörülüyor"

'Tünelin ucunda ışık göründü. Mayıs ayıyla birlikte Avrupa’da bazı ülkeler normalleşme takvimini uygulamaya koydu. Devlet, dört aşamalı bir normalleşme takvimi üzerinde çalışıyor. Normalleşmenin birinci adımını hazırlık aşaması oluşturuyor. Bu süreç önümüzdeki hafta, 4 Mayıs Pazartesi günü başlayacak' diyen Selvi, 'Ramazan Bayramı’ndan sonra, 26 Mayıs’ta sona erecek. Hazırlık aşamasında normalleşmeye kademeli bir geçiş öngörülüyor. Marketlerin, berberlerin, AVM’lerin belirli kısıtlamalar kapsamında açılması gibi. Şehirlerarası seyahatlerdeki kısıtlama buraya dahil değil' ifadelerini kullandı.

"Belirli kriterler kapsamında yaz tatili gerçekleşecek"

"Belirli kriterler kapsamında yaz tatili gerçekleşecek"

Selvi ayrıca, hazırlık aşamasından sonra beklenen süreçle ilgili olarak ise şunları söyledi: 

'İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos 2020 tarihleri arasını kapsıyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı, uluslararası seyahatlerin kademeli olarak açılacağı, belirli kriterler kapsamında yaz tatilinin gerçekleşeceği ama okulların kapalı olacağı dönem. Üçüncü aşama 1 Eylül’den başlayıp yıl sonuna kadar devam ediyor. 31 Aralık 2020’de sona erecek olan dönemde okullar açılacak, kamu tam kapasite olarak çalışacak. Dördüncü aşama 1 Ocak 2021 tarihinde başlayıp, gelişmelere göre ucu açık olarak devam edecek. Bu aşama büyük ölçüde Kovid-19 aşısı ve ilacının bulunup bulunmamasına göre geçerli olacak. Eğer virüs ortadan kalkar ya da aşı bulunursa belki hiç ihtiyaç kalmayacak. 2021 yılı ona göre planlanacak.'

AKP Sözcüsü Çelik ise normalleşmeyi mayıs ayı sonunda konuşacağız demişti

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
41
10
6
5
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

sıçtık demek ! virüsü hafife alan bu millet aldığı gazla neler yapar neler!

Pasif Kullanıcı

Herkes kendi başının çaresine baksın. Bunlardan size hayır yok. Ölen ölecek, bunlar paranın derdinde.

ToksiN06

Daha tam geçmeden nasıl böyle bir sürece girilir ki iyice psikolojimizi bozdular ilk çıktığı anlardan itibaren 2 3 hafta komple yasak gelseydi biz atlatmış ... Devamını Gör