Sakallar Koronovirüsün Bulaşmasında Ne Kadar Etkili? Virüsün Sakallara Tutunması ile İlgili Uzmanlar Ne Diyor?

14PAYLAŞIM

Koronovirüsün yayılmasının ardından erkeklerin sakallarının virüsün tutunmasına etki edip etmediği tartışılmaya başlandı. Kimilerine göre sakal bırakan bireylerin virüsü kapma ihtimalleri daha yüksek. Kimilerine göre ise bu yalnızca bir şehir efsanesi.

Gelin hep birlikte bu konuda neler söyleniyor birlikte bakalım.

Koronavirüs haberleri arttığında sosyal medyada hangi sakal ve bıyık tarzlarının maske takmayı engellediği, hangilerinin engellemediğine dair bir infografik yayılmaya başladı.

Bu grafiğe göre sinekkaydı tıraş olmak, favori bırakmak ve bazı bıyık kullanımları dışındaki sakal tipleri maske kullanımını engelliyor. Bu yüzden virüsü kapma riskinizi de arttırıyor.

Başta futbolcular olmak üzere birçok ünlü isim de bu süreçte sakallarını kesmeye başladı.

Son zamanlarda sakallarını kesen Messi, eşinin söylemine göre; bu süreçte en fazla sorumluluk alan meslek grubu olan sağlık çalışanlarına destek vermek için sakallarını kesti.

Messi'nin eşi Rocuzzo durumu, "Birçok sağlık çalışanı sakallarını kesti. Messi de onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek için bunu yaptı" diyerek açıkladı.

Çin başta olmak üzere birçok ülkede virüsle mücadele eden erkek sağlık çalışanlarına sakallarını kesmeleri yönünde talimat gönderilmişti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) ait olduğu söylenen bu infografiğin ise 2017'de hazırlandığı söylendi.

Koronavirüs salgınıyla bir alakası olmadığı genel olarak maske kullanımında sakal tiplerinin nasıl olması gerektiğini gösteren bir grafik olduğu ve salgın dolayısıyla sosyal medyada tekrar dolaşıma girdiği bilgisi verildi.

Uzmanlara göre virüsün sakallara yerleşip orada üremesi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak sakallı erkeklerin ellerini sık sık yüzlerine götürdüklerini bu yüzden eğer bir şekilde virüsle temas ettilerse hastalığı daha kolay kapabileceklerini söylüyorlar.

Maske takması zor olduğundan ve sürekli ellerini yüzlerine götürdüklerinden virüsü vücutlarına almaları daha olası.

Ayrıca virüsün damlacık yoluyla yayıldığı için direkt teması olmayan kişilerin cerrahi tipi maske takmasının çok gerekli olmadığı ve asıl kişisel hijyene, el yıkamaya dikkat edilmesi gerektiği söyleniyor.

Yani ellerinizi sakallarınız dolayısıyla sık sık yüzünüze götürüyorsanız ve dışarıya çıkmanız gerektiğinde maske takıyorsanız sakallarınızı kesmeniz mantıklı olabilir.

Ancak sakal bırakmanın doğrudan virüsün yayılmasıyla bir ilgisi yok. 

Ama tabii ki en önemli şey dokunduğunuz yerlere dikkat etmeniz ve bu süreçte gerekli olmadıkça evden çıkmamanız. 😌

Sağlıklı günler! 🙏

Advertisement
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
barneypalney

evden çıkmıyorum, maske takmıyorum, sakallarımı kesmiyorum, derby bak işine kardeşim :)

Görüş Bildir