Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Bosna Hersek'ten Ayçiçeği Tohumu İthalatında Vergi Sıfırlandı

 > 
72PAYLAŞIM

İthal edilen ayçiçeği tohumu için gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi. Ayçiçeği tohumunun Bosna Hersek'ten ithaline gümrük vergisi uygulanmayacak. Karar, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek.

İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla bazı ülkelerden ithal edilen ayçiçeği tohumu için gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi.

Buna göre, Malezya, Güney Kore ve Avrupa Birliği ülkelerinin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden ithal edilen ayçiçeği tohumunda 31 Ocak 2020'ye kadar uygulanacak gümrük vergisi oranı yüzde 20'den 27'ye yükseltildi.

Ürünün Singapur'dan ithalinde bu yıl sonunda kadar yüzde 16,8, 1 Ocak-31 Ocak 2020 tarihlerinde yüzde 13,5 gümrük vergisi alınacak.

Söz konusu ürünün Bosna Hersek'ten ithaline ise gümrük vergisi uygulanmayacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili ve Ziraat Mühendisi Sarıbal "Çiftçiyi zarara uğratacak bir mekanizmayı sürdürüyorlar" dedi.

BirGün'den Havva Gümüşkaya'ya değerlendirme yapan Orhan Sarıbal, geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı ayçiçeği alım fiyatlarının bir önceki yıla göre daha düşük olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

 "Ayçiçeğinde 2018 yılında 900 bin ton civarında bir ithalat var. 2019 yılındaki ithalat ise şu ana kadar 800 bin tonu geçti. Küspe, ham ayçiçek yağı, ayçiçek tohumu olmak üzere ithal edildi. Bütün organizasyonu ithalat üzerinden organize ediyorlar. 

Bakanlığın açıkladığı 2,5 liralık ayçiçeği alım fiyatı geçen yılki fiyattan 80 kuruş aşağıda. Bakanlık ve ilgili kurumlar çiftçiyi zarara uğratacak bir mekanizmayı sürdürüyorlar. Bugün açıklanan kararname ile de bunu açık bir şekilde ispatlamış oldular. 

2002’den bu yana AKP iktidarında ayçiçeği, ayçiçeği yağı, küspesi ve ayçiçeği tohumu ithalatı toplam 26 milyon tonu geçti ve 16,1 milyar dolar para verdik.

Bu karar ülke çiftçisini ve ülke halkını dışarıya bağımlı bir hale getirecek."

Vekil Sarıbal, geçtiğimiz günlerde de sosyal medyadan "İthalata verdiğimiz paranın çok az bir kısmını üreticimize versek dışarıya bağımlı olmayız" mesajı vermişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir