Rahatsız Edici Gerçekler: Yaşamları Boyunca Acı Çekmeye Mahkum Evcil Hayvan Türleri

-

Bundan binlerce, ama on binlerce yıl önce vahşi kurtlardan ve yırtıcı kedigillerden bazıları ateş kullanmayı bilen ve etrafa sıkça kemik, et kalıntıları atan insan türüne yakınlaşmayı tercih ettiler. Bunlar çoğunlukla kendi başlarına avlanmakla uğraşmak istemeyen, belki azıcık beceriksiz belki de birazcık tembel olanlardı. Biz insanlar da uysal, sakin olanların yanımızda kalmalarına izin verirken; saldırgan, tehlikeli olanları uzaklaştırdık.

Sonuç? Bu hayvanlar her geçen nesil bize daha da yakınlaşarak ve adeta en "faydalı" ve "uysal" olanın seçilimi ile üreyerek minnoşlaştılar ve "evcil" kategorisini yarattılar.

Artık bu kedicikler de köpecikler de resmen toplumumuzun fertleriydiler. Biz onları sevdik, besledik; onlar bizi korudu, haşereleri avladı, hayat kalitemizi yükselttiler. Çok da sevildiler!

Lakin bir yerde ip koptu... Fayda amacından uzaklaşmayı zaten teknoloji ile tahmin ediyorduk lakin bencilliğimizi bu kadar da abartabileceğimizi kimse tahmin edemezdi!

Özellikle köpekler, ilk evcilleştirildikleri çağlardan beri amacından çıkalı çok oldu. Artık sadece sevmek için bakıyoruz!

Nasıl sevmeyelim? Şunların tipine bakın hele! Miniş minişler, sevgi dolular, modern hayatın yalnızlığını bir nebze de olsun geçiriyorlar.

Elbette çoğunluk için temek motivasyon bu şekilde bir sevgi... Fakat artık evcil hayvanların bazıları için bir çeşit "etiket", "statü" ve hatta "aksesuar" olduğu da bir gerçek!

Köpek cinslerinin ortaya çıkışı da aslında ihtiyaçlardan ötürüydü... Lakin bu da değişti!

Temel olarak İngilizlerde başlayan bu "köpek cinsi üretme" modası, üst sınıf için adeta bir hobi gibiydi. 

Elbette insanlık çoban köpeği olarak iri, güçlü köpekleri birbiriyle çiftleştirmiş ve en iyilerini ayırarak muhteşem cinsler türetmişti. Av için hızlı koşanlar; yüzmeyi sevenler diye çeşitlendi. Hepsi de ihtiyaçtı.

1800'lerin sonunda ise artık "ilginç" görünümlü köpekler süs gibi üretiliyordu. Ufak tefek olması, komik suratlı olması, yumuşak ve uzun tüyler elbette ilgi çekiciydi. 

Üretim aşamasında, deney gibi çiftleştirilen binlerce köpekten kaç tane yavrunun telef edildiğini tahmin dahi edemeyiz. Şu an için ise elimizde bu tuhaf, komik, minnoş köpekler var. Kötü bir sonuç değilmiş gibi duruyor, değil mi?

Değil! Maalesef ki görüntülerine eriyip gittiğimiz bu köpek ve kedi cinslerinin arka planında acı gerçekler var.

Pug cinsiyle başlayalım mesela... Aşırı şirin, basık suratları onları dayanılmaz yapıyor değil mi? Oysa bu şirin dostlarımız, kendilerini şirin yapan bu basık surat sebebiyle hayatları boyunca nefes problemleri yaşıyorlar. Burunları bir Doberman, bir çomar, bir Rottweiler gibi iyi çalışamıyor. 

Ciltleri de fazlasıyla alerjen, bağırsak problemleri son derece yaygın... En önemli konu da gözleri. Göz hastalıklarına çok açıklar genetik olarak. Hatta, tasmasının sert çekilmesi ve baskı uygulanması sonucunda göz küresinin yerinden fırlaması bile çoğu zaman ihtimaller arasında gerçekleşebiliyor. 

Yani onları "şirin" yapan her şey, aslında başlı başına acı sebebi.

Gelelim bir diğer şirin dost, Bulldog cinsine...

Ömürleri 8-10 yıl arası. Sağlıklı bir köpeğinki ise 15 yıla kadar gitmeli oysa...

Bulldogların da ilk üretilemeye başladıkları tarihten beri "kalite standartı" basık ve kısa burun ile belirleniyor. Bu da nefes problemleri demek. Bulldoglar nefes almakta ve beden ısılarını kontrol etmekte zorlanıyor, bağırsak problemleri yaşıyor ve sonuç olarak "hareketsiz, sakin" karakter özellikleriyle biliniyorlar.

Giderek "büyük kafa, küçük kalça" sahibi olarak üretilen bu cins köpeciklerin doğal doğum yapmaları da çok zor...

Satın aldığınız çoğu pug, pitbull ve benzeri cinsler, sezaryen yöntemi ile yavruluyorlar. 

Sırf "daha şirin, şapşal suratlı" yavru sahip olmak istediğimiz için bu hayvanlar çiftleştirilip, doğuruyor doğuruyor ve doğuruyorlar.

Gelelim bu defa da anatomik olarak harika olmalarına rağmen elimizde acı çeken bir diğer cinse...

Huskyler, Sibirya kurtları... Buzdolabına girmek istemeleri çok şirin bir hareket gibi mi duruyor?

Bu hayvanlar, sıcak ülkelerde, sırf yanımızda vahşi ve güzel görünümlü bir hayvan taşıma arzumuzdan dolayı hayatları boyunca DARLANIYORLAR.

Muhteşem avcılar olan tazıların da, sırf yanımızda taşımak için minyatür versiyonlarını istemişiz... Sonuç: İtalyan tazısı!

Son derece zarif, hoş, uysal bir köpecik bu. Bildiğimiz tazı cinsinin tam anlamıyla küçültülmüş hali.

Sorun nerede mi? Sorun, İtalyan tazısının incecik kemiklerinin bir yatak yüksekliğinden zıpladığında dahi kırılacak kadar narin ve zayıf olması. Evde yalnız bırakmamanız gereken türlerden sadece biri!

Bacakları neredeyse kulakları kadar kısa olan şirin Corgi cinsleri de kalça ve bel problemlerine mahkum.

Hiçbir zaman bir sokak köpeği dediğimiz çomar kadar sağlıklı ve atletik olamayacak.

Gelelim kedilere... Scottish Fold mesele, aşşşşırı şirin değil mi? O büzüşük minik kulakları inanılmaz! En kötü ne olabilir ki?

Sadece kulak kıkırdağında gibi görünen bu "şirin tuhaflık" aslında vücuttaki eklem kıkırdaklarında da benzer sorunlara işaret ediyor.

Bacakları kısa, erken yaşta kemik ağrıları yaşamaya başlıyorlar ve sonuç olarak "sakin" kediler oluyorlar.

Aslında enerjik olamayacak kadar acı çektiklerinden.

1970 yılında İngiliz genetik bilimci Oliphant Jackson bunu açıkça ispat etti ve 1990'lerden beri de dünyadaki pek çok veteriner Scottish Fold cinsinin üretilmesinin etik olmadığı konusunda kanaat getirdi. Lakin dinleyen kim?

Göz, cilt, bağırsak problemleriyle yaşayıp duran bir cins de İran kedisi...

Pug, Bulldog gibi köpek cinsleriyle aynı kaderi paylaşıyor. Şirin görünen burun, sıkıntı yaratıyor. Yine "koca kafa, küçük kalça" denklemi onlar için de geçerli. 

Burunlarının üstünde sıkışan deri sıkça mantar ve enfeksiyon problemleri yaratıyor. Dikkatli bakılsa ve temizlense dahi, derdini anlatamayan bu canlılar için nasıl bir rahatsızlık olduğunu siz düşünün.

Peki ne yapmalı? Acı çekiyorlar diye bu cinslere bakmayacak mıyız? Elbette mesele hayır!

Mesele şu ki; bu cinsler sırf biz "şekil" hayvanlara sahip olmak istediğimiz için üretiliyorlar. Altını çiziyoruz: Çoğu doğal doğum dahi yapamıyor. Belki 50 lira, belki 200 lira gibi bu sektöre göre "küçük" rakamlar veriyor olsanız da, bir şekilde ticaretin parçası olduğunuz sürece bu kısır döngü devam edecek.

Satın almayın, sahiplenin, hayvanlarınızı kısırlaştırın. Çözüm bu.

Bu yüzden satın almamanızı, sevgi ihtiyacınızı da barınakları dolduran ve size gerçek anlamda ihtiyaç duyanlardan gidermenizi tavsiye ediyoruz.

Havada taklalar atan, enerjik, yaramaz bir tekir yerine sakin bir Scottish Fold isteyebilirsiniz elbette. Lakin ya o kedicik acı çektiği için böyle yapıyorsa? 

Şöyle düşünün; hayatı boyunca acı çekeceği hastalıkları olan bir insanın, sırf çok şirin gözüküyor diye sürekli çoğaltıldığını! Ne kadar etik bulurdunuz bunu?

Barınaklar ve sokaklar sevginize muhtaç canlılarla dolu...

Dünyaya acı değil; sevgi katın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aydinhazal

'Köpek mi Kedi mi Daha İyi Dosttur?' Tartışmasına Son: En İyisi Pug! - Pug'ların Dünyanın En Muhteşem Köpekleri Olduklarının Kanıtı - Köpek Dünyasının En Tatlısı: 21 Mıncıklamalık PUG - İlginç Kostümleriyle 13 Çok Sempatik Pug! Bu ve bunun gibi bir çoğu... Bu içerikleri sayfanızda gururla yayınlayıp, insanları özendirip sonrasında dur biraz da duyar kasalım vah tüh yazık almayın etmeyin yapmayın sahiplenin mi diyorsunuz sevgili Onedio???

birinci-tekil-birey

Evde iki kedimiz var. 6 ay önce tekir olanı bir arabanın tekerleğinden kurtardım, öteki sarman da üstüme tırmandı. ikisi de minicikti. Bıraksam ölürlerdi. Aldık bakıyoruz. Dükkanda bir labrador ve bir pug var. Pug sorunlu... Ne bulsa yiyor ve bidon gibi oldu kerata.

turk_kizi

Bugüne kadar okuduğum en iyi yazılardan biri gerçekten tebrik ederim.umarım birazcık vicdanı olan varsa SATIN ALMAZ SAHİPLENİR!

patrick-bateman

Köpeği barınaktan sahiplenmeyip, cins köpek istediğinizde nazi subayı edasıyla sizi eleştiren tipler bi gidin lan sanane lan hangi tür hayvanı beslediğimden ben ister cins köpek beslerim ister barınaktan alırım ister sokaktan bana bol gelen sana niye dar geliyo

ahsecret

Ne diyon sen değişik?

patrick-bateman

Senin diyemediklerini

ali-ciftci4

cins köpeği çok rahat sahiplendirme sitelerinden bulabilirsin. bak ben daha yeni ülke değiştireceğim için labradorumu sahiplendirdim. sen cins köpek besleyeceksin diye köpek üretimini körüklemenin lüzumu yok. gir internete doberman sahiplendiren de bulursun pug sahiplendiren de.

ece-tutal

evet sen gibi görgüsüzler 'cins hayvan besliyorum, bakın paramla alamayacağım şey yok' deyip sıkılınca sokağa attığı için biz sokaklardan hayvan topluyoruz! cinsler kendilerini sokak hayvanlarından koruyamadığı için bunlarlamı sokaktakilerlemi uğraşıcaz diye telef oluyoruz, onlar zaten oluyor... ne için ? siz egonuzu tatmin edin diye ! alayınız şerefsizsiniz, daha dencek söz yok size

turk_kizi

Aynen gerizekalı.sokakta pitbull,dogo,labrador vs gezdirince bi halt oluyosun sanki mal.sırf gösteriş için her şey.

maca_as

kedimi sokaktan aldım, cins olduğu için değil. insanlar sırf siyah olduğu için "uğursuz" diye tekmeleyeceğini bildiğim için. şu an o da ben de çok mutluyuz. Kendisi sokak kedisi ama karakteri "Cins". dışarıdan getirdiği sopayı bana getirip atmamı istiyor. Kedi mi aldım köpek mi belli diye gülüyorum.

dedimyasana

ben köpeğimi barınaktan sahiplendim,cinsini dahi bilmiyorum görenler çoban kırması vs demişti. düzenli veterinere gidiyoruz 4 senedir hiçbir sorun çıkmadı kendisinde. Ayrıca gayet güzel arkadaş olduk resmen bana aşık 😄 yani demem o ki sırf "aaa ben de pug var yaaa" demek için köpek almayın.

blackfrost

mantıklı olanı yapmışsın

Başlıklar

İngiltereİranTercihetminnoş
Görüş Bildir