Görüş Bildir
Haberler
Plüton'un Yeni Fotoğrafları Yayımlandı

Plüton'un Yeni Fotoğrafları Yayımlandı

Deniz Gök
25.07.2015 - 16:01 Son Güncelleme: 25.07.2015 - 16:07
İçeriğin Devamı Aşağıda

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracı 'New Horizons' tarafından çekilen 'gizemli gezegen' olarak bilinen Plüton'un yeni fotoğraflarını dağıttı.

NASA yöneticilerinden John Grunsfeld, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzay aracının yeni çektiği fotoğraflarda Plüton'un bazı bölgelerinde hareket eden buz kütlelerinin ve etrafında puslu bir katmanın görüldüğünü belirtti.

Plüton'a ilişkin Dünya'dakine benzer bazı görüntülerin gerçekten çok şaşırtıcı olduğunu ifade eden Grunsfeld, 'Hareket eden buz kütleleri, Plüton'un egzotik yüzeyi ve dağ sıraları gerçekten nefes kesici' dedi.

İlk kez Plüton’a ait renkli fotoğrafları yayımlayan NASA gönderilen verilerin yeryüzüne ulaşmasının ayları bulduğunu, bu yüzden bir kaç ay sonra yüklü miktarda verinin ellerinde olacağını açıkladı.

NASA, Tombaugh Regio'nun merkezinde yatan Sputnik Ovası'nın ise buzuldağ ve yapılarla dolu olduğunu belirtti. Buz akıntıların Sputnik'te de yaşanıyor olabileceğini belirten New Horizons ekibinden Bill McKinnon, bu faaliyetin bölgede zengin olan nitrojen, karbon monoksit metan sayesinde olabileceğini belirtti.

Plüton'un en son görüntüsü

Plüton'un en son görüntüsü

NASA, New Horizons'un LORRI ve Ralph donanımlarından elde edilen görüntüleri bir araya getirerek Plüton'un yeni bir portresini hazırladı.

Sahte renkli görüntüde Plüton'un ekvator bölgesi kutup bölgesine kıyasla daha karanlık belirdi. Kutup bölgesinde yayılan akıntı benzeri yapıların, mevsim değişikliğinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

New Horizons ekibinden araştırmacılar, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu belirtmişti. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar, 'Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor' değerlendirmesini yapmıştı.

Güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan New Horizons, 9 yıl 6 aydır görev yapıyor. New Horizons, Plüton dışında uyduları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra'da da keşiflerde bulunuyor.

NASA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Therewasauser

Açık havada bırakılmış ve pas tutmuş bir demir top gibi

soa

aslına bakarsan tamamiyle buz ama çekirdeğin içinde demir olma ihtimali var sonuçta bir zamanlar güneşin bir parçasıydı.

meaculpa

hem gezegenlikten çıkar sonra görüntüyü görünce büyüleyici de ...yav he he plütonun iç sesi :D