Görüş Bildir
Haberler
1.3 Milyar Dolarlık Operasyon: ABD'de JP Morgan’a Ait Gemide 20 Ton Kokain Yakalandı

1.3 Milyar Dolarlık Operasyon: ABD'de JP Morgan’a Ait Gemide 20 Ton Kokain Yakalandı

ABD’de JP Morgan’a ait gemide 20 ton kokain ele geçirildi. Yakalanan uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 1.3 milyar dolar olduğu belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Gümrük ve Sınır Koruma ajanları Philadelphia limanında MSC Gayane isimli gemide piyasa değeri 1.3 milyar dolar olan 20 ton kokain ele geçirdi.

DHA'nın The Wall Street Journal'dan aktardığı bilgiye göre, gemi, JP Morgan Varlık Yönetimi’nin sahibi olduğu İsviçre merkezli MSC firması tarafından işletiliyordu.

Gemiye el konulabilir

Gemiye el konulabilir

Konu hakkında bir açıklama yapan Savcı William McSwain 10 bin konteynır taşıma kapasiteli 90 milyon dolar değerindeki gemiye el konulabileceğini kaydetti.

McSwain, bu kadar büyük bir gemiye el koymanın görülmemiş bir işlem olacağını ancak yaşanan olayın da daha önce ‘görülmemiş’ bir hadise olduğunu vurguladı ve ekledi: “Bir araç bu kadar aşırı miktarda ölümcül uyuşturucuyu Philadelphia sularına getirmişse şehrimizi ve ülkemizi korumak adına bu işe bulaşan tüm tarafların en ağır cezaları almaları için elimizden geleni yaparız.”

Mürettebat tutuklandı

Mürettebat tutuklandı
İçeriğin Devamı Aşağıda

Şili’den yola çıkan gemi Peru, Panama ve Bahama adaları rotasını izleyerek Amerika’ya ulaşmıştı. MSC Gayane buradan da Avrupa’ya doğru yola çıkacaktı. Liberya bandıralı geminin sekiz kişiden oluşan Sırbistan ve Samoa pasaportlu mürettebatı tutuklandı. Geminin yardımcı kaptanı ve mürettebattan bir diğer kişi kokaini MSC Gayane’e sokmak ile suçlanıyor.

MSC: "Otoritelerle işbirliği içindeyiz"

MSC: "Otoritelerle işbirliği içindeyiz"

MSC şirketinden bir sözcü tarafından yapılan açıklamada Amerikan makamları ön alıcı çalışmalarından dolayı kutlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Otoritelerle uzun süreli güçlü işbirliğimize dayanarak yetkililere sürekli destek teklifimizi ilettik. MSC kanunların gerektirdiği şekilde otoritelere yardım etmekte ve işbirliğinde bulunmaktadır. Şirketimiz herhangi bir soruşturmanın hedefi konumunda değildir.”

Aynı şirketin daha önce de gemilerinde uyuşturucu yakalanmıştı

Aynı şirketin daha önce de gemilerinde uyuşturucu yakalanmıştı

Amerikan makamları Mart ayında da kapasite bakımından dünyanın en büyük ikinci konteyner gemi operatörü olan MSC tarafından işletilen Desiree isimli gemide yaklaşık yarım ton kokain ele geçirmişti. 

Yetkililer Şubat ayında ise yine bir başka MSC gemisi Carlotta’da 1.6 ton kokain bulmuştu. Bu iki olaydan sonra ABD Gümrük Ajansı MSC’yi düşük risk kategorisinden çıkarmış ve taşıdığı kargoların daha sıkı denetlenmesi kararını almıştı.

Olay hakkında Business Insider tarafından yapılan habere göre ise JP Morgan konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
21
14
8
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ZuLmeT

Siyonistler JP Morgan'ı dışladılar anlaşılan...

deep_territory

Kartel savaşları kızışıyor, biri diğerini patlatmış yine

nosferatuozz

bizde yakalansa.. mürettebat: iciciyiz abi satmak için tasimiyoruz . karar ": adli kontrol şartı ile serbest .