Orada Ne İşleri Var? Sahildeki Tıbbi Atıklar Tehlike Saçıyor

 > 
157PAYLAŞIM

Duyarsız vatandaşların yarattığı atık kirliliğine sağlık kurumları da dahil oldu. Hem insan hem de hayvan hayatı için tehdit oluşturacak, şırıngalar, iğneler, serumlar ve kan tüpleri, yaz aylarında insanların denize girdiği Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki plaja döküldü. 

Kent merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan plaj yaz aylarında vatandaşların uğrak mekanı haline geliyor.

Fakat evsel atıkların yanında tıbbi atıkların da bulunduğu sahildeki kirlilik, insan sağlığını tehdit etmeye başladı.

Şırınga, iğne, kan tüpleri, serum ve ilaç şişeleri ve diğer tıbbi atıklar, havadan da görüntülendi.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, tıbbi atık kirliliğiyle ilgili Çevre Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Yavuzyılmaz, tıbbi atıkların toplanması ve imhasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenip denetlenmediğini, tıbbi atık tehlikesi ile ilgili ihbar alınıp alınmadığını, alınmışsa ihbar ile ilgili bir saha veya laboratuvar çalışması yapılıp yapılmadığını ve konuyla ilgili bir soruşturma açılıp açılmadığını Bakan Kurum’a sordu.

Bölgede yaşayan vatandaşlar ve gezmeye gelenler durumdan şikayetçi: 'Sağlığı tehdit ediyor.'

Sahilde yürüyüş yapan Atilla Persova da bölgede çok fazla tıbbi atık olduğunu söyleyerek, “Burası yürüyüş yaptığımız, gezdiğimiz, dinlendiğimiz bir yer, ama bu yıl, aşırı şekilde tıbbi atıklar var. Aklınıza gelmeyecek kadar tıbbi atık var. Zonguldak için çok çirkin ve sağlığı tehdit eden bir görüntü. İnsanlar burada denize giriyor. İğneler var. Birçok atık var. Geçen sene bu kadar yoktu. Nasıl geldi buraya bilmiyorum. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekiyor.” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir