Ne Hırsızlık Ne Cinayet: 50 Yıldır Suç İşlenmeyen Türkiye'nin En Huzurlu Mahallesiyle Tanışın

 > 
377PAYLAŞIM

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı, 1400 nüfuslu Kolay Mahallesi'nde yaklaşık 50 yıldır cinayet, yaralama, hırsızlık, gasp gibi büyük asayiş olayları olmuyor. Derbent Baraj Gölü kenarında bulunan mahalle, doğal güzelliğinin yanı sıra huzurlu ve olaysız olmasıyla ilgi çekiyor.

DHA'nın haberine göre, Bafra'ya 23 kilometre uzaklıktaki 1400 nüfuslu Kolay Mahallesi, bölgede en huzurlu ve asayiş açısından 'olaysız mahalle' olarak biliniyor. Mahallede yaklaşık 50 yıldır cinayet, yaralama, hırsızlık, gasp gibi büyük çaplı asayiş olayı olmuyor.

Huzurun nedeni akrabalık ilişkileri

Doğal güzellikleriyle de insana huzur veren Kolay Mahallesi'nde büyük olaylar olmamasında, yörede yaşayanların birbiriyle güçlü akrabalık bağının bulunmasının etkili olduğu belirtiliyor.

'Burada kavga etmek için bir neden yok'

Mahalle sakinlerinden Adnan Öztürk, huzur dolu mahallesi hakkında şu bilgileri paylaşıyor:

"Mahallede parmakla sayılacak kadar az genç yaşar. Burada yaşayanlar genellikle yaşlılar. Yaz aylarında ve bayramlarda nüfusumuz 5 bine kadar çıkabiliyor. Kavga edebilmek için neden lazım. Burada öyle bir neden yok. Kavga olmamasının en büyük nedeni, bu mahallede yaşayan herkesin birbiri ile akraba olmasıdır. Eğer bir yerde huzursuzluk varsa biri gelip der ki 'Siz zaten akrabasınız, ayıp değil mi?' diye birileri araya girer ve olay büyümeden sonuçlanır. Bu da burada büyük çaplı olayların yaşanmasına engel olur. Olaylar da büyümediği için büyük çaplı asayiş olayları yaşanmıyor."

'Maddi açıdan kimse sorun yaşamıyor'

Mahalle muhtarı Mustafa Öztürk ise burada yaşayan insanlar arasında anlaşmazlık çıkacak bir durum olmadığını söylüyor. Öztürk ayrıca mahallelilerin tahsil oranlarının yüksek olduğunu, çoğunluğun emekli olduğunu ve sabit bir gelirinin olduğunu aktarıyor.

'Arazi anlaşmazlığı da yok'

Muhtar Öztürk 'ayrıca tarım arazileri baraj altında kaldığı için arazi anlaşmazlığına neden olacak bir durum da yok' diyor ve şöyle devam ediyor:

"Herkes birbirinin akrabası. Hal böyle olunca olaya neden olacak bir durum da oluşmuyor. Yaklaşık 50 yıldır ciddi bir asayiş olayı hiç yaşanmadı."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir