Meclis Yolundaki Gazeteci ve Yazarlar

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri için aday listeleri açıklandı. CHP'den 20, HDP'den sekiz, AKP'den 18 ve MHP'den sekiz gazeteciyle yazar aday gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 2015 Genel Seçimleri için aday listelerini açıkladı.

HDP’de sekiz, CHP’den ise 20, MHP'den sekiz ve AKP'den 18 gazeteci ve yazar aday gösterildi. 

  • HDP'den sekiz gazeteci ve yazar aday

Sırrı Süreyya Önder, Ankara 1. bölge, 1. sıra

Aydın Çubukçu, Ankara 2. bölge, 3. sıra

Filiz Koçali, Aydın, 1. sıra 

Ertuğrul Kürkçü, İzmir 1. bölge, 1. sıra

Mustafa Yalçıner, İzmir 1. bölge, 4. sıra

Mithat Sancar, Mardin, 1. sıra

Makbule Efe Baysal, Samsun, 2. sıra

Yurdusev Özsekmenler, Van, 3. sıra

  • HDP'de liste dışı kalanlar

HDP’den aday adayı olan bianet yazarı Şeyhmus Diken ile gazeteci ve yazar Hasan Sancar serbest gazetecilik yapan Yüksekovalı Cevat Öner, 20 yıl sürgünde kaldıktan sonra geçen yılın sonunda Türkiye'ye dönen Kürt gazeteci ve yazar Günay Aslan, Anadolu Ajansı İstanbul eski Bölge Müdürlerinden Bayram Yaşlı, gazeteci yazar Faik Bulut, 1994'te öldürülen, DGM'de yargılanan DEP'li vekillerin avukatı Medet Serhat'ın gazeteci oğlu Rumet Serhat liste dışı kaldı.

  • CHP'den 20 gazeteci ve yazar aday

CHP’nin gazeteci adayları ve hangi ilden kaçıncı sırada gösterildiklerine ilişkin bilgiler şöyle:

Fatma Ulubey, Adıyaman, 3. sıra

Tayfun Talipoğlu, Aydın, 5. sıra

Mustafa Yavuz, Elazığ, 3. sıra

Orhan Bozkurt, Erzurum, 3. sıra

Utku Çakırözen, Eskişehir, 2. sıra

Barış Yarkadaş, İstanbul 1. bölge, 4. sıra

Can Ataklı, İstanbul 1. bölge, 19. sıra

Necdet Saraç, İstanbul 1. bölge, 20. sıra

Enis Berberoğlu, İstanbul 2. bölge, 7. sıra

Melda Onur, İstanbul 2. bölge, 13. sıra

Çiğdem Anad, İstanbul 2. bölge, 14. sıra

Eren Erdem, İstanbul 3. bölge, 6. sıra

Tuncay Özkan, İzmir 1. bölge, 3. sıra

Mustafa Balbay, İzmir 2. bölge, 4. sıra

Atilla Sertel, İzmir 2. bölge, 6. sıra

Nurgül Uçar Aktuğ, İzmir 2. bölge, 13. sıra

Mustafa Akay, Karabük, 2. sıra

Aysel Sadak İltaş, Kars, 3. sıra

Şaban Sevinç, Samsun, 5. sıra

Muzaffer Yiğitbaşı, Urfa, 8. sıra 

  • CHP'de liste dışı kalanlar

CHP’den de aday adayı olan Kent Yaşam Gazetesi sahibi Umut Veli Develi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in danışmanı Sıtkı Dinç Çoban, Tuncay Mollaveisoğlu, Ali Öztunç, Ömer Yurtseven, Safile Usun, Nurullah Çavuşoğlu ve Ahmet Oruçoğlu aday gösterilmedi.

  • AKP’den 18 gazeteci ve yazar aday

Aydın Ünal, Ankara 2. bölge, 5. sıra

Nuri Elibol, Ankara 2. bölge, 10. sıra

Mustafa Canbey, Balıkesir, 8. sıra

Nihat Nasır, Bursa, 12. sıra

Şamil Tayyar, Antep, 3. sıra

İsmet Uçma, İstanbul 1. bölge, 7. sıra

Hüseyin Yayman, İstanbul 1. bölge, 14. sıra

Markar Eseyan, İstanbul 2. bölge, 12. sıra

Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul 2. bölge, 16. sıra

Hüseyin Hüsnü Kılıç, İstanbul 2. bölge, 17. sıra

Tülay Kaynarca, İstanbul 3. bölge, 6. sırada

Mehmet Metiner, İstanbul 3. bölge, 12. sıra

Mahmut Övür, İstanbul 3. bölge, 14. sıra

Resul Kurt, İstanbul 3. bölge, 19. sıra

Hatice Kübra Öztürk, İstanbul 3. bölge, 25. sıra

Hüseyin Kocabıyık, İzmir 1. bölge, 4. sıra

Yahya Coşkun, Kocaeli, 11. sıra

Muhsin Kızılkaya, Mersin, 3. sıra

  • AKP'de liste dışı kalanlar

Gazeteci Nuray Başaran,  Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Kemal Öztürk, Türkiye gazetesi yazarı Rahim Er, gazeteci Halime Kökçe, Eski TGRT Genel Müdürü Yavuz Özgün,  gazeteci Özgür Ulupınar, Bilal Çetin, Basın İlan Kurumu eski Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar, Tutku Radyo Haber Müdürü Salih Geçken, gazeteci Cennet Cankılıç, Anadolu Ajansı Türkiye Teşkilatları Sorumlusu Şaban Işık, Yeditepe İstanbul Gazetesi İmtiyaz Sahibi Saki Akyüz liste dışı kaldı.

  • MHP’den sekiz gazeteci ve yazar adayı

Gül Gülser Kılıçarslan, Ankara 2. bölge, 6. sıra

Metin Özkan, Antalya, 9. sıra

Mezine Sırakaya, Antep, 11. sıra

Baybora Cihan Kahveci, İstanbul 1. bölge, 8. sıra

Mehmet Müftüoğlu, İstanbul 3. bölge, 6. sıra

Hacı Mustafa Tombuloğlu, Maraş, 3. sıra

Cemal Enginyurt, Ordu, 1. sıra

İsa Yaşar Tezel, Iğdır, 1. sıra

  • MHP'den liste dışı kalan

MHP’den aday adayı olan gazeteci Fatih Ferhat Sürmeli ise aday gösterilmedi.

Elif Akgül / Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAntalyaAydınBursaCumhuriyet Halk PartisiErzurumEskişehirHDPHalkların Demokratik PartisiİstanbulİzmirKahramanmaraşMardinMehmet MetinerMersinMilliyetçi Hareket PartisiSamsunVan
Görüş Bildir