Görüş Bildir
Haberler
Lise Çağındaki Gençlerin Yarısı Okula Gitmiyor; 1 Milyondan Fazlası Ne Eğitim Ne de İş Hayatında

Lise Çağındaki Gençlerin Yarısı Okula Gitmiyor; 1 Milyondan Fazlası Ne Eğitim Ne de İş Hayatında

Türkiye İstatik Kurumu’nun son açıkladığı verilere göre, Türkiye'de lise çağında 6 milyon 95 bin genç var. Ancak bu gençlerden 1 milyon 375 bininin ne yaptığı bilinmiyor. 1,5 milyon genç ise çalışmak zorunda.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş'ün haberine göre, lise çağını temsil eden 15-19 yaşları arasındaki gençlerin sayısı Türkiye İstatik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son rakamlara göre 6 milyon 95 bin oldu. Bu gençlerin yalnızca yüzde 51,76’sı sadece eğitimde yer alıyor. Yani sadece 3 milyon 155 genç okula gidiyor.

1,5 milyon genç çalışıyor

1,5 milyon genç çalışıyor

Hem okuyan hem çalışanların sayısı ise 705 bin. Sadece çalışanların sayısı ise 860 bin. Ne okuyan ne de çalışan gençlerin sayısı ise 1 milyon 375 bin. Bu gençlerin ne yaptığı bilinmiyor.

Erkeklerin yüzde 18.8’inin, kadınların ise yüzde 26,5’inin ne yaptığı bilinmiyor

Erkeklerin yüzde 18.8’inin, kadınların ise yüzde 26,5’inin ne yaptığı bilinmiyor
İçeriğin Devamı Aşağıda

TÜİK rakamlarına göre 15-19 yaş arasındaki gençlerin 3 milyon 144 binini erkekler oluşturuyor. Kızların sayısı ise 2 milyon 952 bin. Eğitimde kızlar, istihdamda ise erkeklerin sayısı fazla. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerde de kızların sayısı daha fazla. Erkeklerin yüzde 18.8’inin, kadınların ise yüzde 26,5’inin ne yaptığı bilinmiyor.

"5 gençten biri liseye gitmiyor"

"5 gençten biri liseye gitmiyor"

Bu gençlerin nerede olduğunun bilinmediğini aktaran Eğitim Uzmanı Ali Taştan, “Ülkemizde zorunlu eğitim 4+4+4 ile 12 yıla çıkarıldı. 6 yaşında okula başlayan çocuklar en erken 18 yaşında zorunlu eğitimi tamamlayabiliyor. Eğitim çağında olmasına rağmen neredeyse 5 gençten biri liseye gitmiyor. 15-19 yaş aralığında bulunan 1 milyon 375 bin öğrencinin yaklaşık 1,1 milyonunun ortaöğretim kurumlarında olması gerekiyor” dedi.

"MEB bu çocukları neden bulamıyor?"

"MEB bu çocukları neden bulamıyor?"

Milli Eğitim Bakanlığı’na sorulduğunda, “Eğitim öğretim çağına gelmiş tüm bireyler eğitim öğretim kurumlarında kayıt altındadır” şeklinde cevap alındığını aktaran Taştan şunları aktardı:

'Liselerdeki okullaşma oranı neden yüzde 83,5? MEB bu çocukları neden bulamıyor? 12 yıllık eğitimin zorunlu olması nedeniyle okullaşma oranlarının yüzde yüze yakın olması gerekiyordu. Ancak 4+4+4 süreci ile ilk ve ortaokullarda okullaşma oranlarının ciddi oranda düştüğü görülüyor.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
120
56
18
14
12
8
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Beyza

Kızların hepsi evlendirilmiştir boşuna merak etmeyin

Crazy Cat Lady

doktoralı işsiz olmaktansa okumayın çalışın abi, okuldan bir bok olmuyor artık. ilgi alanınız dahilinde bir işe girip kendinizi geliştirin, tecrübe edinin, n... Devamını Gör

knrbay

O çocukların nerede olduklarını bu ülkede yaşayan herkes biliyor. Ya çocuk gelin olup eve kapatılmışlardır, ya sigortasız olarak merdiven altı bir yerde çalı... Devamını Gör