Görüş Bildir

etiket Kreş Öğretmenlerinden Çocuklara İşkence Davası: 52 Yıla Kadar Hapis İstemi

Haberler
> Kreş Öğretmenlerinden Çocuklara İşkence Davası: 52 Yıla Kadar Hapis İstemi

Samsun’un Çarşamba ilçesindeki bir kreşte, yaşları 2 ile 6 arasında değişen çocuklara uygulanan şiddet ve kötü muamelenin boyutları, olaya ilişkin hazırlanan iddianamede ortaya çıktı. Kreşin sahibi Merve Kaya Keskin ve “yardımcı personel” vasfındaki 3 kişinin “çocuğa eziyet”, “silahla kasten yaralama” ve “kasten yaralama” suçlarından cezalandırılması istendi. İddianameye göre çocuklardan biri 18 günlük süreçte 134 kez, bir diğeri 48 kez, bir başkası ise 17 kez darp edildi. Zanlılar için 33 ile 52 yıl arasında hapis cezası talep edildi.

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, iddianamede  Merve Kaya Keskin’e ait olan “Minik Kalpler” adlı kreşte 2-4 yaş arasındaki çocukların bulunduğu“Minnaklar” ve 4-6 yaş arası çocukların olduğu “Uğur Böcekleri” adlı iki sınıf vardı. 4 şüpheliden ikisi öğretmen, diğer ikisi de yardımcı personel olarak bu sınıflarda görev yapıyordu. Kreşteki çocuğunun durumundan şüphelenen annelerden biri, 10 Kasım 2017’de savcılığa başvurarak şikâyetçi oldu. Konunun araştırılmasını istedi. Başlatılan soruşturma kapsamında kreşin güvenlik kamerası kayıtları incelemeye alındı.

Yapılan incelemede çocukların yüzlerce kez darp edildiği görüntüler ortaya çıktı📹

Bilirkişinin yaptığı incelemeye göre 18 ayrı çocuk şüpheli Gizem Şahin tarafından tam 134 kez vücudunun çeşitli yerlerine vurulmak suretiyle darp edildi. Şahin, bazen terlik veya babet ile vurdu bazen de çocukların kolunu büktü. 4 yaşındaki çocuklardan birinin Şahin tarafından 48 kez darp edildiği belirlendi.

Şüpheli Selma Öztürk ise 11 ayrı çocuğu 50 kez darp etti. Şahin’in 48 kez darp ettiği çocuğu, aynı süreçte Öztürk de 9 kez darp etti. Kreşin sahibi Merve Kaya Keskin de 7 ayrı çocuğu, 14 kez darp etti. Diğer şüpheli Selma Kaya da 11 çocuğu, 24 kez darp etti. Bütün bu olanlar da güvenlik kamera kayıtlarının elde edilebildiği 2 Ekim ile 20 Ekim arasındaki 18 günlük süreçte yaşandı.

Terlik ve babet gibi eşyalar silah sayıldı

Terlik ve babet gibi eşyalar silah sayıldı

Savcılık yaptığı incelemeye göre kreş 2014 yılında açıldı, 2016 yılında yapılan denetimlerde, gösterilen adresten farklı bir yerde faaaliyet gösterdiği tespit edildi ve ruhsatı iptal edildi. Ancak bu iptale rağmen kreş faaliyetine devam etti. Savcıya göre kreş kaçak konuma düştüğü için çalışanlar da “kamu görevlisi” sıfatını kaybetti. TCK “işkence” suçunu ancak kamu görevlilerinin işleyebileceği “özgü” bir suç olarak kabul ettiği için de şüphelilerin suçu “işkence” (8-15 yıl ceza) vasfını kaybederek “eziyet” (3-8 yıl ceza) suçuna dönüştü. Savcılık, öğretmen ve yardımcı personelin çocukları darp ederken kullandığı terlik ve babet gibi eşyaları da “silah” saydı.

Raporu inceleyen ve kendi değerlendirmesini yapan savcılık, şüphelilerin “kasten yaralama”, “Silahla kasten yaralama” ve “çocuğa eziyet” suçlarını işlediği kanaatine vardı. Ayrıca şüphelilerin her eylem için ayrı ayrı cezalandırılmasını da istedi. Suçun sistematik bir şekilde işlendiğini belirterek bu durumun “darp” değil; “eziyet” suçu kapsamında girdiğini de belirterek kreşte işlenen suçlarının ağırlığını altını çizdi.

Eziyet, kasten yaralama ve silahla kasten yaralamadan iddianame hazırlandı

Eziyet, kasten yaralama ve silahla kasten yaralamadan iddianame hazırlandı

Savcılık, Gizem Şahin’in 3 çocuğa karşı “eziyet”; diğer çocuklar için de 29 kez “kasten yaralama”, 11 kez de “silahla kasten yaralama” suçlarından toplam 52 yıl ; Selma Öztürk 4 çocuğa karşı “eziyet”, 3 kasten yaralama, 12 “silahla kasten yaralama suçlarından toplam 46 yıl”; Okul sahibi Merve Kaya Keskin’in bir çocuğa karşı “eziyet”, 9 çocuğa yönelik de “kasten yaralama” suçlarından 21 yıl, Selma Kaya’nın da 2 çocuğa eziyet ve 13 kasten yaralama suçlarından 33 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Çarşamba Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sürecinde ilk olarak 2 öğretmen tutuklanmış, dava sürecinde ise tahliye edilmişti👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
229
38
14
6
4
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
spiritorbs

Teknolojinin bu tarafını çok seviyorum işte. Güvenlik kamerası görüntüleri olmasaydı hiç çeza almayabilirlerdi . Şimdi yalağa yan yattılar diyebiliriz .

Happy Quokka

Kanım dondu resmen. Umarım şu küçücük çocuklara yaptığınız eziyetin cezasını çekmeden ölmezsiniz. Çürümüş insan müsveddeleri

feyk

turkiyede sorun kadina siddet degil, genel olarak icimize yerlesmis olan siddet kulturu. gucu yeten gucu yettigine.