Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendi Borcunuza Dertlenirken, Dünya Size 217.000.000.000.000 Dolar Daha Borç Taktı!

-

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün raporuna göre global borç 217 trilyon dolara ulaşmış durumda. 

Siz de “Valla benim tek kuruş borcum yok, devletler düşünsün” demeden önce bir kez daha düşünün.

Kaynak: http://themindunleashed.com/2017/07/worl...

Çünkü modern finans sistemiyle, herkesin bir şekilde borçlanabildiği bir dünyada yaşıyoruz. Peki buraya nasıl geldik ve bu 217 trilyon dolarlık borç ne anlama geliyor?

Detaylı bir izah için, Michael Snyder’a kulak veriyoruz.

Mevcut sistem bu dev borcu herkesin boynuna asmayı başarıyor. Devletlerin borçlanması, dünya üzerindeki hemen hemen herkesi bu borcun altına sokmuş oluyor.

Borç alan devletler belki anında batmıyor ama git gide fakirleşiyor. Devletler borç miktarlarını artırdıkça dengeyi kurmak için vergilere yükleniyor. Haliyle bu devasa borçların acısı yine vatandaşın cebinden çıkmış oluyor.

Vatandaş vergilerle devletin borç yükünü kurtarmaya çalışadursun, devletler refah için kaynakları zengin elitlere amade edercesine harcayarak paranın el değiştirmesini sağlıyor.

Bugünkü rekor seviye olan 217 trilyonun öyküsünü geri yönelik görmek zor olabilir. Fakat miktarın dünyanın toplam hasılasının (GDP) %327’si olduğunu bilmekte fayda var.

Özetle, bu döngü servetin piramidin en tepesindeki elit grubun elinde git gide birikmesini sağlıyor.

Global anlamda gelir eşitsizliği artıyor, zira zengin daha zenginleşirken, fakir daha fakirleşiyor. Zenginle fakir arasındaki uçurum açılıyor. Artık öyle bir noktaya geldik ki, en yukarıdaki 8 kişinin kontrol ettiği servet, en aşağıdaki 3.6 milyar insanın toplam servetine eşit.

Tabii bu düzen gökten inmedi. Sistemin ne şekilde işlediğini kimse tam olarak kavramaya çalışmadığı sürece böyle devam edecek.

Dünya üzerindeki popülasyonun %99’unun yaşadığı ülkenin bir merkez bankası mevcut.

Merkez bankaları sayesinde devlet borçlanması, bir varoluş nedeni haline gelmiş durumda. ABD’nin dahi 20 trilyon dolarlık bir borç içinde olduğunu düşününce, bu düzen son derece normal ve kanıksanmış olarak kabul ediliyor.

Bugünkü borçlanma hali, hayatlarımıza muazzam etkiler yapmayabilir...

Ancak bu borçlanmanın bir sonraki jenerasyonun, yani çocuklarımızın sırtına binecek bir yük olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Şöyle düşünün: Size 1 milyon lira vereceğiz ama borcunu çocuklarınız ödeyecek. Alır mıydınız?

İstisnalar dışında buna herkes düşünmeden hayır diyecektir. Fakat global borçlanmanın bundan, yani teknik olarak bir sonraki jenerasyonu borç yüküne sokmaktan hiçbir farkı yok.

ABD’nin kurucularından olan Thomas Jefferson’ın da devlet borçlanmasına şiddetle karşıydı.

Ona göre devlet borçlanması, bir jenerasyonun diğer jenerasyon çalması anlamına geliyordu. Hatta “Mümkün olsaydı devlet borçlanmasını yasaklayacak bir anayasa maddesi ekletirdim” demişti.

Bu düzenin sonsuza kadar sorunsuzca süremeyeceği aşikar. Devletler de ani bir kararla bundan vazgeçecek değil.

En önemli başlangıç, insanların bilinçlendirilmesi olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erhan-kenar

Matbaa şu anda Federal Reseve'de durmadan çalışıyor. Şu da amerikanın 52 trilyon dolar nakit parası olduğu söyleniyor. Bunlarıda finansal operasyonlar için kullanıyorlar. ama merkez bankası altın rezervi şu anda 800 milyar dolar civarında. Evet dolar dünyanın en büyük gücü şu anda, ama bu bir yerde patlayacaktır. karşılıksız para basmanın cezasını çekeceklerdir.

birkan-ucgun

TL olsa öderdim de $ biraz pahalı geldi

cherokee

Zeitgeist izleyin, dünyayı bir daha eskisi gibi göremeyeceksiniz :/

gokhan96

Aynen ben izledim.

ayes8489

bi buraya kalmıştı borcumuz :)

damla-altunbas1

o size 1 milyon para verseler denizya çocuklarım ödücekmiş çocuk yapmama olr biter yeah bitch

emre-c.-berkant

Yeah, science!

Görüş Bildir