Görüş Bildir
Haberler
Kazdılar, Yıktılar, Çaldılar: Önlem Alınmazsa Defineciler Alanya'daki Antik Kenti Yok Edecek

Kazdılar, Yıktılar, Çaldılar: Önlem Alınmazsa Defineciler Alanya'daki Antik Kenti Yok Edecek

Antalya'nın Alanya ilçesinde ’Ayasofya’ adıyla bilinen Colybrassus Antik Kenti’nde kaçak kazı yapan defineciler, kent kalıntılarını, lahitleri, kayaya oyulmuş mezar odasının içi ile girişindeki kemerde yer alan kartal motifinden birini kırarken, Medusa başını ise kaçırdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Alanya’nın 30 kilometre kuzeybatısındaki Bayır Mahallesi’nde yer alan Colybrassus Antik Kenti, Pisidia’nın doğusunda Kilikya’nın batısında Helenistik dönem izleri taşıyan yerleşim olarak biliniyor. Güneybatısındaki nekropol alanında açıkta birçok lahit ve kaya mezarı bulunan antik kentte yaşam, yazılı kaynaklara göre Orta Çağa kadar devam etti.

Ayasofya adıyla bilinen Colybrassus’ta, önemli kalıntılar arasında oldukça iyi işlenmiş İon köşe başlıklı tapınağıyla nekropolündeki lahitler ve doğal kaya mezarı yer alıyor. Tapınak, sarnıç, Odeon, evler, kapı ve sur gibi kalıntıları olan antik kentte günümüze ulaşabilen kayaya oyulmuş tek mezar odası, güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Kent kaçak kazı yapanlar tarafından talan edildi

Kent kaçak kazı yapanlar tarafından talan edildi

Çevreye dağılmış çok sayıda yazıt ve lahit bulunan Ayasofya’da 18 basamaklı merdivenle ulaşılan anıtsal nitelikteki kaya mezarında, tek mekandan oluşan mezar odası, kaçak kazı yapanlar tarafından talan edildi. Definecilerin kaya mezarı girişindeki üstü basık kemer şeklinde yontulmuş içi Medusa başı ile süslenmiş kemerin iki yanında yer alan kartal motiflerine zarar verdiği görüldü.

Tarihi eseri kaçırdılar iddiası

Tarihi eseri kaçırdılar iddiası
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çok sayıdaki lahdin ise üzerindeki kabartmaları, üst tarafının parçalandığı gözlendi. Ören yeri olarak düzenleme ve kazı çalışması yapılmayan antik kentte, defineciler tarafından mezar odasının içindeki kayalar ile kemerdeki kartal motifinden birinin kırıldığı, Medusa başının ise kaçırıldığı öne sürüldü.

'Muhafaza edilmesi için yetkililerden yardım istiyorum'

'Muhafaza edilmesi için yetkililerden yardım istiyorum'

Bayır Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz, antik kentin son yıllarda kaçak kazı yapanlar, defineciler tarafından talan edildiğini söyledi. Kaya mezarındaki Medusa başının bulunduğu kemerin kırıldığını, içerisinin tahrip edildiğini, kent kalıntılarında kaçak kazılar yapıldığını kaydeden Yılmaz, 'Kaçak kazı yapanlar tarihi tahrip etmişler, taşları, heykelcikleri kırmışlar, Medusa başını yok etmişler. Her yer talan edilmiş. Tarihi yer acınacak halde. Burası eski haline gelmez ama en azından kalanın muhafaza edilmesi için yetkililerden yardım istiyorum' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
154
36
12
4
4
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Definecilerin soyuna sopuna fazlasıyla sövüyorum. Bir kuruş için tüm dünyanın değerlerini yok ediyorlar.

Ufuk Tonka

Şuan o bölgede tatil yapıyorum. Hiç kasmaya gerek yok! Kimse ama kimse değer vermiyor arkadaş. Devlet desen "nasılsa para geliyor" mantığıyla hareket ediyor.... Devamını Gör

Sinan Yıldırım

definecilik bir terör suçudur toplumun hafızasını kültür varlıklarını çalıp yabancılara satanlar idam edilmeli