İzlanda Turistlerin Yarattığı Kirlilikten Rahatsız: Popüler Kanyon Ziyarete Kapatılıyor

 > 
1.3bPAYLAŞIM

İzlanda'nın güneyinde yer alan Fjadrargljufur Kanyonu'nun, turistlerden kaynaklı çevresel bozulma ve kirlilikten ötürü Haziran ayında kapanacağı açıklandı.

Turistlerin yarattığı çevresel kirlilikle mücadele etmek için çözümü 'ziyarete kapatmakta' bulan ülkeler arasına İzlanda da katıldı.

Sputnik'in haberine göre, İzlanda Çevre Ajansı Haziran ayından itibaren turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Fjadrargljufur Kanyonu ziyarete kapatılacak. Kararın nedeni olarak ise, giderek artan turist sayısının kanyon üzerinde yarattığı çevresel bozulma ve kirlilik.

Justin Bieber'ın çektiği klibin ardından Fjadrargljufur Kanyonu'na ilgi artmıştı.

Kanyon, İzlanda'da doğal güzelliği ile büyüleyen yüzlerce noktadan bir tanesi. Ancak ilginin bu denli yüksek olmasının bir nedeni de, ünlü şarkıcı Justin Bieber'ın 2015 yılında ‘I'll Show You' adlı şarkısının klibini burada çekmesi. 

500 milyona yakın izlenen klibin ardından kanyon, turistlerin gözbebeği haline geldi.

'Aynı zamanda bir güvenlik meselesi'

Visit Iceland (İzlanda'yı Ziyaret Edin) adlı ulusal turizm kurumunun yöneticisi Inga Hlin Palsdottir, kanyonun popülerliğiyle ilgili şarkıcıları ya da turizmdeki artışı suçlamanın adil olmadığını söyledi ve şunları ekledi:

"Fjadrargljufur, bu kadar popüler olmamak için yaratılmış bir doğa harikası sadece. Bütün bir yıl boyunca insanları buraya davet edebilmemiz için daha iyi bir altyapı oluşturmaya ihtiyacımız var. Yine bütün yıl boyunca keşfedilecek patikaları oluşturmaya ihtiyacımız var. Bu sadece doğa için değil, aynı zamanda bir güvenlik meselesi"

350 bin nüfuslu ülkede turizm tavan yaptı

350 bin nüfuslu İzlanda'da turizm tavan yapmış durumda. 2017 yılında, ülkeyi ziyaret eden turistlerin sayısı 2,2 milyon düzeyindeydi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir