İşlerini Yarım Bırakanları Huzursuz Ederek Korkulu Anlar Yaşatan Doğaüstü Bir Varlık: Çarşamba Karısı

20PAYLAŞIM

Çocukken ninelerimizden az mı dinledik böyle şeyler, insanın içi ürpermiyor değil hani!

Çarşamba Karısı, Anadolu kültüründe 'saçı başı karmakarışık, üstü başı özensiz kadın' anlamında kullanılan bir tabirdir.

Başka olağanüstü canlılarla karıştırılsa da aslında olayı çok farklıdır. Türk kültüründe eğer çarşamba gecesinden bir işe başlanır da o iş yarım kalırsa  kızan bir varlıktır Çarşamba Karısı. İnsanlar uyurken eve giren bu tuhaf varlık, evdeki eşyalara zarar verir ve yarım kalan işleri tamamen dağıtır.

Hatta bu karanlık ve kötücül kadının, bazı durumlarda insanlara da zarar verebildiğine inanılmaktadır.

Bu efsanevi yaratığın cinlerle bağı olduğuna inananlar da vardır. Gördüğünü iddia eden insanlarca çirkin, eli yüzü birbirine karışmış bir kadın olarak tasvir edilir. Çarşamba Karısı'nın şeytani bir varlığa dönüştüğünde daha kötü şeyler yaptığı da bir diğer inançtır.

Ders vermek istediği insanların, evindeki eşyaları herkesin gözü önünde alıp götürdüğü bilinir.

Daha büyük bir korku yaşatmak içinse evdeki küçük çocukları kimse fark etmeden alıp götürdüğü söylenir. Bir diğer inanca göre de yarım kalan işlerin olduğu evlere gelerek işleri karıştırmasıyla bilinen bu varlık, insanlara kötülük yapan bir bir kadın silüetindeki şeytandan başka bir şey değildir.

Alkarısı, Hınkır Munkur gibi adlarla da anılan bir efsanevi bir varlıktır.

Neden böyle bir inanç var tam olarak bilinmese de sadece çarşamba günleri ortaya çıkabilen bir varlıktır. İnsan içine çıkma ve etrafta dolaşma hakkı sadece bir günle sınırlıdır. Ama doğaüstü bir varlık olduğu için o bir günde de gitmesi gereken tüm evleri tek tek gezebildiğine inanılmaktadır.

Evin her köşesinde idrar ve dışkı bırakması da inançlar içerisinde en tuhaf olanlardan birisidir.

Bu efsanevi varlığın iyi huylu olabildiği bir diğer söylentidir. Sadece dağınıklığa kızdığı bu yüzden insanlara dadandığına inanılır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
whypush

ben bi gün babaanneme sordum, yok öyle bişi çok film izleme dedi. anneme sordum, salak salak konuşma dedi, babama sordum, eve girse sikerim dedi, dedeme sordum, babaanen işte dedi. kafalar karışık.

ladyagresif

Dağınıklığa kızıyormuş lan sana ne benim evimin düzeninden.

aykut_b

Tipe bak çoluk çocuk babası mq

lili.marlen

birgün başka bir ailede bu al karısını ahırda aniden yakalamış atını. çok çirkin uzun tırnaklı kadın suretindeymis üzerinde yöresel giysi varmı.beni bırakın bırakırsanız bezinizin dediği yere ugramam demiş ve bırakmışlar. yeni doğan kadınlar için ve ahirlar için o aileden bez parçası alınır halen.

lili.marlen

Babamın atının kuyruğunu orermis hep ahırda 1960 li yıllarda köyde.at hep yorgun bitkin kosmus gibi bulurlarmis.

whypush

kaç defa farklı insandan dinledik şu hikayeyi yauv

Görüş Bildir