İnsana Değer Veren Uygulamalarıyla Hepimize Umut Veren Finlandiya'da Genel Olarak Yaşam Nasıl?

-

Eğitim sisteminden temel gelir uygulamasına, birçok alanda yapılan düzenlemeleriyle diğer ülkelere ilham ve umut veren Finlandiya'nın genel günlük yaşamı fazlasıyla merak uyandırıyor. İşte Finlandiya'nın günlük yaşamından birkaç bilgi.

Kaynak: 1, 2 , 3

1. Her 13 Ekim'de 'Başarısızlık Günü' kutlanır.

Bu gün, insanların tüm başarısızlıklarını analiz ederek, ders çıkarmaları ve gelecek için yeni planlar yapmaları için belirlenmiş ve 2010 yılından beri kutlanıyor.

2. Ülke 187.000'in üzerinde göl, 179.000'in üzerinde adasıyla gerçek bir doğa harikası.

Bu bölgelerin korunmasına son derece önem veriliyor.

3. Herhangi bir izin almadan ya da ücret ödemeden istediğin yerde çadır kurup kamp yapabilirsin.

Bu güzel alanları hem en iyi şekilde koruyabiliyor hem de herkesin istedikleri gibi faydalanabilmesini sağlayabiliyorlar.

4. Finlandiya'da kumarhaneler hükümet tarafından kontrol ediliyor.

Kumarhanelerden elde edilen tüm kar, doğrudan hayır kurumlarına gidiyor.

5. Ülkede hız cezaları oldukça yüksek.

Bu cezalar kişilerin yıllık gelirlerine göre belirleniyor.

6. 'Hayali Gitar' yarışmasını duymuşsunuzdur.

Finlandiya'da buna benzer, sadece kafa boşaltmak için düzenlenen birçok ilginç yarışma var. Sivrisinek avlama, cep telefonu fırlatma, bataklık futbolu, lastik çizme fırlatma, eş taşıma gibi. Hatta 'Eş Taşıma Olimpiyatları'na birçok ülkeden katılımcı oluyormuş. Son dönemlerde Finlandiya ve çevre ülkelerinin favori balayı etkinliği haline gelmiş.

7. Finlandiya kahve tutkunu ülkelerin başında geliyor. Ülkede kişi başına yıllık 12 kilo yani günde 10 bardak kahve düşüyor.

8. Ülkede kahve gibi süt tüketimi de oldukça fazla. Günlük kişi başına düşen süt miktarı 1 litre.

9. Yılda kişi başına 18 kitap ile, kütüphanelerinden en çok kitap ödünç alınan ülke.

10. Kurtarma kızağı, molotof kokteyli, buz pateni, Angry Birds, SMS, kalp atışı ölçüm monitörü ve sauna Finlandiya'da icat edilmiş.

11. Ülkede arabadan çok sauna var.

Sauna Finler'e ait. Bu sebeple sauna kültürleri oldukça gelmişmiş.

12. Finlandiya, Noel Baba'nın yaşadığı ülke kabul edilir.

Lapland bölgesinde Noel Baba'nın temsili evi vardır ve halka açıktır.

13. Kamuya açık alanlarda tükürmek, gaz çıkarmak ya da işemek problem değil fakat yüksek sesle konuşmak hoş karşılanmaz.

Ülkenin insanları genel olarak oldukça sessiz. İnsanlar gereksiz konuşmaz, ağızdan çıkan her sözü fazlasıyla ciddiye alırlarmış. Yabancılarla da kolay kolay iletişime geçemezlermiş. Yani Finler'in soğuk insanlar olduğu söylentisi pek yanlış değil.

14. Dünyanın en az yolsuzluk olayına karışmış hükümeti, Finlandiya Hükümeti'dir.

15. Finlandiya'da yeni doğum yapanlar 1 senelik bir doğum iznine çıkabilir.

Ayrıca yeni doğan her bebek için ailelere, içinde bebeğin ihtiyaç duyacağı en temel malzemelerin olduğu bir kutu gönderilir.

16. Çalışma yaşamında herkese konumu ne olursa olsun aynı şekilde hitap edilir.

Her konuda, çalışan herkesin fikrine başvurulur.

17. Yalnızca hobi olarak, herhangi bir bölümde okumak istiyorsanız bunun için açılmış sınavsız girebileceğiniz Açık Üniversiteler ve Açık Meslek Yüksek Okulları var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur2443

beyaz zambaklar ülkesinde adlı kitabi 2 kere okumuştum güzel kitap Ayrıca Atatürk'ün önerdiği kitap okumanızı tavsiye ederim.

Gizli Kullanıcı

Türkiye neden böyle değil diyenler var, arkadaşlar hiçbir ülke Finlandiya gibi değil, her ülkenin kendi sistematikleri, kendi avantaj dezavantajları vardır. En basit örnek Finlandiya ortadoğu'da yer almıyor. Finlandiya, İzlanda, Lüksemburg vb gibi ülkeler uç örnekler, onlar gibi olmak yerine onlardan ne öğrenebiliriz diye düşünsek daha faydalı olur.

dogukan_372

ne güzel bir ülkeymiş yaa

caprice123

Avrupa'da tecavüzün en çok olduğu ülkelerden biridir

hicviye-naziri

Etiyopya, Sri Lanka, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere, Hindistan, İsveç, Güney Amerika ve ABD.

reshontheway

Yahu bir bitmediniz siz. Ulan arkadaşım, herhangi bir cinsel istismar, dokunma, bir kadına ya da erkeğe cinsel içerikli bir söz söyleme, eşlerin izni olmadan ilişkiye girmeye zorlama bunların hepsi tek tek kayıt altına alınır. Ve insan yok kocamdır, ayıptır, kültürümüzde yok diye düşünmeyip herşeyi polise anında bildirir. O rakamlar da ondan öyle görünüyor. Bunların hepsi bu ülkede kayda alınsaydı bak bakalım biz açık ara farkla kaçıncı sırada oluyorduk.

caprice123

sen avrupa'nın pisliklerini henüz tanımamışsın resho kardeş! daha doğrusu belkide tanıdın ama kabullenmiyorsun finlandiya da ortalama 1240 ı aşkın çocuk tecavüze uğruyor her yıl

reshontheway

Yav nida mısın yoksa o isim altında bir trol müsün, artık her kimsen, Bi kalk o bilgisayarın başından , çık hava al beynin bulanmış senin. Bunca yıldır Sivil Toplumun her alanında çalışalım, ömrümün yarısı Avrupa'da geçsin, her türlü istatistiğe erişimim olsun sonra kalksın bir tane trol sana vırrik atsın ... He tamam 2 milyon çocuk o

caprice123

sen istatistiklere yalan mı diyorsun öyle iki bi avrupa gezmekle birşey bilinmiyor araştır araştır yavrucum! türkiye onların yanında yunmuş yıkanmış

reshontheway

Yahu sen hakikaten gerizekalısın. Sana o rakamların nasıl yazıldığını anlatıyorum. 17 yaşının altındaki kişiler çocuk sayılır ve 18 yaşından büyük biriyle ilişkiye girmek istemedikleri zaman erkek ya da kadın zorla birşey yapmak isterse bunlar da sayılıyor. Bu ülkedeki gibi çocuk yaşını 12 ile sınırlamıyorlar. Hayır anlamıyorum sözde sende bir kadınsın, senin de çocukların olacak bu ülkenin bu konuda ne kadar iğrenç olduğunu bile bile nasıl savunabiliyorsun. Çıldıracağım ya hem şuursuzsun hem de öz güven patlaması yaşıyorsun. Türkiye yunmuşmuş ulan burada olan olayların biri orada olsa ülke ayağa kalkar sen ne saçmalıyorsun.

caprice123

siz ne lanet insanlarsınız be kendi ülkenizi kötülemek sizezevk veriyor allah ocağınıza taş düşürsün vatan hainleri! ocağınız bile yoktur sizin kim bilir haysiyetsizler! türkiye de tecavüz son derece az araştır bi ingilizce yaz da tabiki de hiç olmasa iyiydi ama o finlandiya dediğin ülkede tecavüz tecavüzden sayılmıyor! çocuklar bile ilişkiye giriyor.. size göre her kötü şey türkiye de var yazıklar olsun o askerler sizin gibi hödükler için mi savaşıyor yazıklar olsun bu vatanı kötüleyenlere yazıklar olsun yaşadığı topraklara nankörlük edenlere

reshontheway

Ya siktir git, çakma klavye kahramanı. Rezil rüzva yaratık bir bok bildiğin yok sabah akşam A haber ve türevlerini izleyerek gelmiş burada boş boş konuyorsun. İnşallah senin başına gelir diyeceğim ama o çocuğunun ne günahı var, o yüzden sana yapılsın da o zaman bakalım böyle boş boş konuşabilecek misin. Oocağımıza taş düşsün öyle mi? Ulan sen biz senin gibi klavye başında sahip çıkmıyoruz, yaptıklarımız ortada. Seni allaha havale ediyorum. Omurgasız, Kansız, Adi varlık seni

Gizli Kullanıcı

Resho o söylediğin her şeyin taciz sayılması durumu sadece İsveç için geçerli, Finlandiya'da öyle bir durum yok.

reshontheway

Arkadaşım aynen orada da geçerli. O kadar ortak kadın hakları üzerine proje yaptım bırak da bu kadar savunduğum şeyin ne olduğunu bileyim. Hatta Norveç, Danimarka, İzlanda, Estonya, Letonya, Litvanya kısacası özellikle kuzey Avrupa'nın tümünde geçerli.

Gizli Kullanıcı

Hayır değil, sadece İsveç'te geçerli, İsveç'in istatistiği de alt başlıklara ayrılıyor zaten, suç kategorilendirmelerinde ''cinsel suçlar'' olarak tek rapor olarak yer alıyor. Son 20 yıldır bu şekilde yapıyorlar. Finlandiya'da tecavüz sayıları gerçekten tecavüz sayısı, çünkü cinsel suç diye bir üst başlıkları yok, tecavüz, taciz, sözlü taciz, çocuk istismarı diye ayrı ayrı istatistikleri bulabilirsin. 2016 yılında fiilen işlenmiş tecavüz sayısı 967, geçen yıl %5lik düşüş olmasına rağmen son 10 yılda oran 2 katına çıkmış. Bunun haricinde toplamda 4000 polise bildirilen cinsel suç var, bildirilmeyenler ile beraber 10 bin olduğu tahmin ediliyor.

reshontheway

boğaç kardeşim birazdan gidip bütün projeleri yırtıp, cvmi herşeyimi yakmaya gidiyorum. 15 yıllık sivil toplum hayatımı dayanaksız bilgilerin sayesinde şu an bitirdin.

bunakkaptan

Yazıklar olsun....yazıklar olsun....yazıklar olsun.. Ulan Rospik başka laf bilmiymisen baham sen ??

jackreacher00

A sktr ordan. Çok biliyor kendi kafasında algı oluşturacak , finlandiya ve iskandinav ülkelerinde tecavüzün ne olduğunu bile bilmez insanlar , çok gitmişte ..

fuliben

gidip gormek isterdim de yasamak hic sanmam , bu saydiklari sonucta yalnizca kendi milleti icin gecerli , nereye gidersen git ozellikle Turksen 2. 3. sinif insan muamelesi gorursun . Hele hele avrupa ulkelerinde . Bence bu ulkede olan en guzel sey kuzey isiklarini goren igloo otelleri

bunakkaptan

Dert etme hükümetiniz sayesinde zaten 2..3..cü sınıf insansın hatta bazan insan bile değilsin İnanmazsan AK-Trollere sor.

Görüş Bildir