İç Anadolu'da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Efsane Yer

3PAYLAŞIM

Ülkemizin her köşesi bir ayrı güzel 😍

1. Tuz Gölü, Ankara-Konya ve Aksaray sınırları içinde

Ankara, Konya ve Aksaray'ın sınırında yer alan Tuz Gölü, Türkiye'nin tuz ihtiyacının %40'ını karşılamasının yanı sıra her mevsim bol ziyaretçi çekiyor. Yolunuz düşerse mutlaka gidip görmenizi öneririz!

2. Soğanlı Vadisi, Kayseri

Eski bir yerleşim alanı olan Soğanlı Vadisi, içindeki sıra dışı kaya oluşumları ile ünlü. Ayrıca bölgede Roma döneminden kalma birçok kilise de bulunuyor. Kayseri'deki Soğanlı Vadisi, buram buram tarih kokuyor!

3. Karanlık Kilise, Nevşehir

Karanlık Kilise'nin adının temeli, kilisenin çok az ışık almasından geliyor. Güneş ışığı fazla almadığı için 11.yüzyılın sonunda yapıldığı düşünülen kilisenin içindeki fresklerin renginin hala canlı olması insanı büyülüyor!

4. Ihlara Vadisi, Aksaray

Basamaklardan bir bir aşağı indikten ve uzun bir yolculuğun ardından nehre ulaştığınızda kendinizi cennette gibi hissedeceğiniz Ihlara Vadisi'nin içinde birçok eski kilise de bulunuyor. Bu eşsiz gezi durağı için tüm günü ayırmaya değer...

5. Derebağ Şelalesi, Kayseri

Doğayla iç içe olmak ve şehrin stresini üzerinizden atmak istiyorsanız Derebağ Şelalesi'nde gidip vakit geçirmenizi öneririz. Dilerseniz Derebağ Şelalesi'nin çevresinde doğa yürüyüşleri veya sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.

6. Odunpazarı Evleri, Eskişehir

7. Şuğul Vadisi, Sivas

Sivas'ta bulunan Şuğul Vadisi, rotasını doğal güzelliklere çevirenler için doğru adres!

8. Nora Antik Kenti, Aksaray

Doğu Roma İmparatorluğu'nun bölgesel başkentlerinden biri olduğunun tahmin edildiği Nora Antik Kenti, sizi tarihin büyüsüyle buluşturmak için en doğru ören yeri tercihlerinden...

9. Çanlı Kilise, Aksaray

Hasan Dağı'nın tam karşısında yer alan Çanlı Kilise, mükemmel manzarası ve tarihi dokusuyla insana bambaşka duygular yaşatıyor.

10. Uçhisar Kalesi, Nevşehir

Kapadokya'nın her yerinden görünen ve en büyük peri bacası olan Uçhisar Kalesi, şehrin büyüleyici manzarasını izleyebilmek için en uygun seçim.

11. Üç Ayaklı Kilisesi, Kırşehir

İmparatorlar tarafından adak yeri olarak inşa edildiği düşünülen Üç Ayaklı Kilisesi, Bizans döneminin başkent mimarisini yansıtan muhteşem eserlerden biri.

12. Taşkale Tahıl Ambarları, Karaman

Modern buzdolabının işlevini gören Taşkale Tahıl Ambarları, tamamen insan eliyle oyulmuş olması ve içine koyulan ürünleri 30 yıl bozulmadan muhafaza edebilmesiyle oldukça ilgi çekiyor.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ardens

Divrigi ulu cami dünya miras listesinde ama onedio listesinde yok

Gizli Kullanıcı

Eskişehir İç Anadolu muymuş lan

Görüş Bildir