İBB'den Araç Açıklaması: Bin 247 Tanesi Sistemden Çıkarıldı, 50 Milyon TL Tasarruf Edilecek

 > 
112PAYLAŞIM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla Yenikapı Meydanı'na getirilen yüzlerce araçla ilgili belediyeden beklenen açıklama geldi. İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, belediyenin kiralık araçlarının iade edilmesiyle yıllık 50 milyon liralık bir tasarruf sağlanacağını açıkladı. Erkut ayrıca veriler arasında uyumsuzluk olduğunu ve 1700 aracın araç takip sisteminin sinyal vermediğini aktardı. 

İBB, birkaç günden beri Yenikapı’daki miting alanına belediyenin ‘fazlalık’ olan hizmet araçlarını götürerek sergiliyor. Merak konusu olan araçlarla ilgili olarak İBB tarafından yapılması beklenen açıklama geldi. Araçların önünde gazetecilere konuşan Erkut, alanda 730 araç bulunduğunu dile getirdi. İBB sekreteri, nisan-haziran aylarında 517 aracın da belediyenin kiralama sisteminden çıkarıldığı bilgisini verdi.

Araçların yüzde 20'sine denk geliyor

Erkut, 31 Mart’tan bu yana toplamda 1247 aracın sistemden çıkarıldığını belirterek bunun da toplamın yüzde 20’sine denk geldiğini dile getirdi.

Sadece yakıt giderleri 13 milyon 750 bin TL

İBB genel sekreteri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhtiyaç fazlası araçlardan sık sık bahsedilmişti. Kamuoyunda da bu yönde bir beklenti ortaya çıktı. Bugün burada belirlemiş olduğumuz ihtiyaç dışı 730 hizmet aracını sizlere takdim ediyoruz. 730 araç yanı sıra nisan mayıs ve haziran aylarında 517 binek aracının kiralanan şirketlere iade edildiğini gördük. Bir evvelki yönetimin de tasarruf ihtiyacıyla binek araç sayısını azalttığını düşünüyoruz. 31 Mart sonrası 1247 araç sistemden çıkarılmıştır. İade edilen 1247 aracın yıllık kira gideri ortalama yaklaşık 35 milyon 750 bin, yakıt gideri ise 13 milyon 750 bin TL’dir. Toplamda yılda 49,5 milyon TL tasarruf sağlanacaktır. Beş yıllık süreçte bu tasarruf 250 milyon TL’yi bulmaktadır."

'Hizmetimizi etkilemeyecek'

Araçlarda bulunan araç takip sisteminden sadece 339'undan sinyal aldıklarını belirten Erkut 1700 aracın nerelerde kullanıldığı hakkında soru işaretleri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Birçok alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Araçlarda araç takip sistemleri vardır. 2 Haziran ile 23 Haziran arasında yalnızca 339 araçtan sinyal gelmiştir. 1700 aracın nerede görev yaptığı konusunda sorular dile getirilmektedir. Sistemden çıkan hizmet araçları bizim hizmetimizi etkilemeyecektir. Tasarruf çalışmaları devam edecektir. Elde edilen neticeler kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır. Verilerle kayıtlar arasında uyumsuzluklar var. Bunlar ya sistemlerin kapatıldığını ya da varolan verilerin silindiğini gösteriyor."

'Yasal mevzuatta makam aracı yok, bunların hepsi hizmet aracı'

Yapılan çalışmalarla toplamda yüzde 20 oranında bir tasarruf yapıldığını söyleyen Erkut, "Yasal mevzuatta makam aracı yok, bunların hepsi hizmet aracı. Yaklaşık 4500 civarı hizmet aracımız var. Toplam rakama baktığımızda yüzde 20'lik bir tasarrufta bulunduk. Protokol ve güvenlik aracına birtakım araçlar sistemde var ancak genel standart şu anda devam eden ihalenin çerçevesinde belli bir standartta gidiyoruz. Her yıl ihale yenileniyor, yeni standartlar belirlenecek" dedi.

İhtiyaç fazlası yüzlerce araç, Yenikapı Meydanı'nda toplanmıştı👇

Sosyal Medya Gündemi: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Yenikapı'da 'İsraf' Sergisi - onedio.com
Sosyal Medya Gündemi: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Yenikapı'da 'İsraf' Sergisi - onedio.com

Geçtiğimiz hafta, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatı üzerine AKP döneminde kiralanan ihtiyaç fazlası yüzlerce aracın, Yenikapı Meydanı'nda toplanmasına başlanmıştı.

İmamoğlu 23 Haziran seçiminden önce, gündem olan belediyenin makam araçlarıyla ilgili konuşmuş, ''Makam araçlarını bir araya toplayıp sergileyecek misiniz'' sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Ben, bir arada görmeyi severim. Parça parça uğraşamıyorum. Bir araya toplayıp bakacağız. Çaya şeker atmayı öyle bırakmıştım. Yıllar önce günde 20 çay içiyordum. Biri, '20 tane şeker biriktiriyorsun bir tabağa. Bir tabakta görünce ne kadar kötü' demişti. O gün şekeri bırakmıştım. Araçları bir araya toplayacağız. Belki de bizim canımızı sıkacak, moralimizi bozacak. Kullananlar bile, 'Yok ben kullanmadım, evime otobüsle gidiyorum' diyecek. Dolayısıyla o görüntüyü görmem lazım."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir