Görüş Bildir
Haberler
Hayalet Havalimanı: Yapımına 76 Milyon Lira Harcandı, 18 Ayda Tek Bir Uçak Bile İnmedi

Hayalet Havalimanı: Yapımına 76 Milyon Lira Harcandı, 18 Ayda Tek Bir Uçak Bile İnmedi

Yılda 1 milyon yolcunun geleceği umuduyla yapılan Balıkesir Merkez Havalimanı’na, hizmete açıldığı 18 aydan bu yana tek bir uçağın dahi inmediği ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yılda 1.3 milyon yolcu garantisi verilerek özel sektöre yaptırılan ancak yıllık yolcu sayısı bine bile ulaşmayan Kütahya'daki Zafer Havalimanı'ndan sonra şimdi de Balıkesir'de ‘hayalet havalimanı' şoku yaşanıyor. 

Sözcü'de yer alan habere göre yılda 1 milyon yolcu hedefiyle inşa edilen Balıkesir Merkez Havalimanı'na, hizmete açıldığı 18 aydan bu yana tek bir uçağın dahi inmediği ortaya çıktı.

Hükümet, 2016'da nüfusu 1 milyon 187 bin olan Balıkesir'e bir havalimanı yapma kararı aldı. Yolcu sayısı 1 milyon hedeflenen ve proje tutarı 30 milyon lira olarak belirlenen havalimanı için 2019 sonuna kadar yapılan harcama proje bedelinin iki katını aşarak 76 milyon 521 bin liraya ulaştı.

Ne uçak ne yolcu geldi

Ne uçak ne yolcu geldi

Teknik uzmanından güvenliğe kadar havalimanında çalışacak 99 kişilik personel ekibi oluşturuldu. Yeni havalimanı, 10 Şubat 2020'de resmen hizmete açıldı. Ancak, ne açıldığı gün ne de sonraki günlerde havalimanına bir tek uçak iniş yapmadı. Her gün tam kadro yolcu ve uçak bekleyen 99 personel aradan geçen 18 ay boyunca alanda bir tek uçak, bir tek yolcu göremedi.

Kovid-19 bahanesi boşa çıktı

Kovid-19 bahanesi boşa çıktı

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'na Balıkesir'e niçin uçak gelmediğini sordu. 

Bakan, Kovid-19 nedeniyle yolcuda azalma olduğundan Balıkesir'e sefer yapılamadığı yanıtını verdi. Ancak 1 Temmuz'da yasakların kalkması sonrası birçok ile uçaklar inip kalkarken Balıkesir'e yine uçak gelmedi.

CHP'li Şahin, “Hemşerilerimiz havalimanının derhal tam kapasite hizmete girmesini bekliyor. Yapılan 76 milyonluk yatırımın boşa gitmesine izin veremeyiz” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
128
34
22
4
3
3
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

Yaptıkları hiçbir şey işe yaramıyor ki.. ..... 🤪😡😠

deniz tavşan

artık tükendim ya ne diyeyim. 76 milyon Boeing girmiş yine bir taraflarimiza.. oh valla alıştık

Alper Aksoy

balıkesirde yaşıyorum ilk 2 hafta önce gördüm havaalanını ben düğün salonu zannettim. arkadaş söylemese havaalanı olduğunu bilmiyordum.