Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 13. Hafta: Anne Adaylarının Süt Kanalları Emzirmeye Hazırlanıyor!

0PAYLAŞIM

Bu hafta içinde bebeğinizin boyu 8 ile 10 cm, kilosu ise 20 ile 30 gram arasındadır. Hamilelikte 13. haftada bebeğinizin yüzündeki çıkıntılar (gözleri, ağzı, kulakları, burnu) neredeyse tümden oluşmuştur ve konum olarak doğru yere gelmiştir. Derisi, damarları ve organları görünecek şekilde inceliğini korumaktadır. Kafa- vücut oranı ise bu haftada dengelenmeye devam eder.

Bebeğin karnının dışında bulunan bağırsakları, karın boşluğuna yerleşmiştir. Artık kollarını hareket ettirebilme özelliği kazanmıştır.

13 haftalık bebeğiniz vaktini gelişmekte olan eklemlerini ve kaslarını esneterek geçiriyor. Gebelikte 13. haftadan itibaren karaciğeri safra sıvısı salgılamaya başlamıştır. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesinden sorumlu olan insülin hormonu da pankreasta üretilmeye başlamıştır.

Kollarındaki ve bacaklarındaki kemikleri oluşmaya başlamıştır.

Bebeğinizin vücudunda bu haftalarda yağ bulunmaz.Bu nedenle cildi şeffaf ve bal mumu şeklindedir. 15. haftayla birlikte cildi daha da belirginleşecek ve ilk saçları da çıkmaya başlayacaktır.

Rahminiz gittikçe genişliyor. Bu genişlemeden dolayı gerilme hissedersiniz ve gerilme kasıklarınıza baskı yapar. Bundan dolayı bu haftalarda kasık ağrıları yaşayabilirsiniz.

Ayrıca gerilmeye bağlı olarak karın bölgenizde çatlaklar oluşabilir. 13. haftayla beraber mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz ya çok azalır ya da tamamıyla biter. Bununla birlikte gebeliğin 13. haftasında kendinizi daha iyi ve enerjik hissedeceksiniz. Ancak 13. haftada bulantı ve kusmalar yerini göğüslerde duyarlılık, midede yanma ve ekşime, baş ağrısı, kabızlık gibi şikayetlere bırakır. Göğüsleriniz ve süt kanallarınız sizi emzirmeye hazırlar. Artık gittikçe büyüyen göğüsleriniz sertleşmeye başlar. Bu dönemde vajinal akıntınız olabilir ve bu artarak devam edebilir.

Bağırsaklarınızı hareket ettirmek için bol su için ve yüksek lifli gıdalar tüketin.

Gebelikte 13. haftada çavdar, yulaf, arpa, fasulye ve bakliyat, meyve ve sebzelerden lif takviyesi alabilirsiniz. Gebeliğiniz ilerledikçe ve bebeğiniz büyüdükçe doktorunuz, bebeğinizin sağlık durumunu gözlemleyebilmek için belli haftalarda bazı testlerin yapılmasını isteyecektir. Özellikle 11-14 haftalık gebelik döneminde halk arasında Down Sendromu olarak bilinen Trizomo 21 tarama testi yapılacaktır. Bu testleri yaptırmayı ihmal etmeyin. Hamileliğinizin bu döneminde folik asit takviyesi yapmayı da unutmayın.

Gebeliğinizin ilk döneminin sonuna geldiğiniz bu döneme kadar düzenli egzersiz yaptıysanız, zaten kendinizdeki değişiklikleri de farkına varmaya başlamışsınız demektir.

İyi bir hamilelik dönemi geçirmek ve kolay bir doğum yapabilmek için gebeliğinizin 13. haftasında olduğu gibi, her haftada egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Elbette doktorunuza danışarak!

Gebelikte 13. Haftada cinsel isteğinizde meydana gelecek artışla birlikte eşinizle cinsel hayatınız da hareketlenmeye başlayacaktır.

Karnınız yavaş yavaş daha da büyümeye başlarken ilişki pozisyonları konusunda doktorunuzdan bilgi almanızda da fayda var.

Siz de deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hamilelikte 12. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 14. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir