Halep'in Oyuncak Kaçakçısı: Savaş Mağduru Çocuklara Oyuncak Getiren Bir Yardım Meleği

 > 
102PAYLAŞIM

İç savaşın 5 yılı aşkın bir süredir devam ettiği Suriye'de, savaşın ortasında kalan çocukların ümitle bekledikleri o kadar az şey var ki... Ama bir adam bu çocuklara, yiyecek, ilaç ve oyuncak getirmek için onlarca kez hayatını tehlikeye attı. 6 çocuk babası 44 yaşındaki Rami Adham aslen Halep'li fakat 1989 yılından beri Finlandiya'da yaşıyor. Son 5 yıldır savaş bölgelerinde çaresiz kalmış çocuklar için oyuncak toplayıp 28 defa Türkiye sınırından Suriye'ye geçerek bu oyuncakları çocuklara dağıttı.

Bu yılın başlarında Telegraph'a konuşan Rami Adham; "An itibariyle Suriyeli çocuklar sürekli ölümle ve tehlikeyle ve devam eden tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Oyuncaklar önemli," diye açıkladı.

The Independent'in haberine göre ise geçtiğimiz ay bir kampanya başlatan Rami, Suriye'de Türkiye sınırına yakın bir noktada bir okul projesi için kaynak topluyor. Projeyi başlattıktan bir ay sonra toplanan para ise 100.000TL'yi geçti.

Savaş Bölgesindeki Suriyeli Çocuklara Oyuncak Götüren Yardımsever Adam - onedio.com
Savaş Bölgesindeki Suriyeli Çocuklara Oyuncak Götüren Yardımsever Adam - onedio.com

Rami Adham "Halep'in oyuncak kaçakçısı" ünvanını Türkiye - Suriye sınırının 2 yıl önce tamamen kapandığı günden bu yana almış.

“Bu işi bırakamayacağıma göre, evime dönmem için özel yollardan başka bir yolum yoktu."

Sınırdan geçerken yanında sadece oyuncak, Finlandiya'da topladığı yardım paraları ve ilaçlardan başka hiçbir şey olmuyor.

"Size oradaki dünyanın her yerindeki bütün insanlara sesleniyorum, bu yardıma muhtaç çocuklara yardım etmeme yardımcı olun."

Suriye'de geçirdiği 12 günden sonra bu hafta evine dönen Rami, şimdi bir göçmen kampında yapılacak bir okul projesine başladığını söylüyor.

Halep halen yoğun hava saldırılarının altında...

Geçtiğimiz cuma açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü, Halep'te devam eden hava saldırılarında 100'den fazlası çocuk, 338 sivilin hayatını kaybettiğini ifade etmişti...

NATO'ya göre Rusya destekli hava saldırıları "uluslararası hukukun apaçık bir ihlali".

Bir diplomata göre muhalif grupların kontrol ettiği bölgelerde 250,000'den fazla kişi kalmış durumda ve 'tarihte yankılanacak bir zulümle' karşı karşıya olabilirler...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lanetolasirapci

Helal olsun ne diyelim.

remziboldon

Karanlığa küfredeceğine kalk ve bir mum yak. Biz küfrettik bu adam bir mum yaktı. Kesinlikle bizden daha iyi bir insan.

donnie-darko

Oyuncakların içine uyuşturucu gizleyip kaçakçılık yaptığını düşünüyorum -.-

ugur-ozdemir12

sen olsan öyle yaparmışsın demek ki

kawashima

Şu çocukların yüzünde ki mutluluk herşeye değer..

melih-ugur-oktar

BU ADAM CENNETLİK

Görüş Bildir